Była dyrektor handlowa LOT doradzi firmom, jak optymalizować podróże służbowe

Travel Manager, nowa firma która aspiruje do zagospodarowania ciekawej niszy. Pomoże firmom wygospodarować oszczędności na podróżach.

Anna Staszewska jeszcze niedawno dyr. sprzedaży w PLL LOT otwiera swój nowy biznes. Będzie on mocno związany z podróżami służbowymi, czyli obszarem, którym zajmowała się u narodowego przewoźnika. Anna Staszewska miała zostać w firmie, jednak coś poszło nie tak. Ostatnie zmiany personalne w LOT nie przeszły bez echa na rynku agencyjnym. Nowy dyrektor handlowy i zmiany wzmacniające obszar revenue management miały dać firmie nowy impuls. W komunikacie zapowiadano też, że dwie kojarzone powszechnie  z działem sprzedaży osoby tj. Anna Staszewska i Rafał Kempski zostaną w firmie. W pierwszym przypadku tak się jednak nie stało.

Wydaje się, że w przypadku byłej dyrektor handlowej nie znaleziono odpowiedniego obszaru, w którym mogłaby się realizować. Choć trzeba przyznać, iż wypuszczenie z organizacji osoby skoncentrowanej na rynkach azjatyckich i amerykańskich może dziwić. LOT nie ma w pionie sprzedaży mocnej kadry wyższego szczebla i każda rzetelna osoba wydaje się być na wagę złota.

Travel Manager nowa firma doradzi w negocjacjach z liniami

Koncept nowo utworzonej firmy Travel Manager wydaje się dość prosty. Ma ona pomagać firmom znajdować oszczędności w obszarze podróży służbowych. Głównie poprzez negocjacje umów korporacyjnych z liniami lotniczymi. Ten obszar działania jest zdecydowania ciekawy, pytanie tylko, czy w obecnym czasie jest na tego typu usługi odpowiedni popyt. Wydaje się, że firma może ewoluować w coś na kształt miękkiego GSA, czyli reprezentanta linii lotniczych DMC czy regionów.

Na tego typu usługi jest w Polsce popyt, a słabość globalnych /regionalnych brandów pozwala free lancerom rywalizować o ciekawe zlecenia. Tu może być ciekawe pole do popisu nowej firmy.

Rynek GSA dla linii/hoteli i DMC w Polsce krwawi – zmiana modelu?

Travel Manager chce współpracować z agentami

Bardzo ciekawym obszarem zainteresowania Travel Managera jest ten dotyczący współpracy z agentami. Można założyć, że dla części agentów generowanie oszczędności w obsługiwanych przez nich firmach wciąż nie jest priorytetem. Wręcz może być odczytywane jako działanie wbrew interesom samego agenta. Jest tu jednak bardzo ciekawy aspekt budowania na rynku transparentności i uczciwego podejścia do obsługiwanych firm. Agent działający w dobrej wierze powinien wszak dążyć do wygenerowania oszczędności dla obsługiwanych firm, tak by zostały one przy nim na lata. Pod tym względem działanie Travel Managera w tym obszarze może być korzystne dla rynku.

Z informacji docierającej z firmy wynika, że jest ona po słowie z kilkoma dużymi agentami. Wspólnie mają edukować firmy w zakresie optymalizacji podróży służbowych.

Travel Manager nowy pomysł, ale konkurencja nie śpi

Koncepcja Travel Managera wydaje się być dość ciekawa, tego typu usługi cieszą się popularnością na dojrzałych rynkach Europy zachodniej. Tak naprawdę na dziś w Polsce tylko największe firmy mają w swojej organizacji stanowisko travel managera. Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą skusić się na outsourcing tego typu usług do podmiotów, takich jak stworzony przez Annę Staszewską Travel Manager. Mimo że pomysł jest świeży to nie jest on jedynym tego typu konceptem na rynku

Ciężki czas dla agentów obsługujących podróże służbowe powoduje, iż część osób szuka podobnych nisz. W bardzo podobnym kierunku ewoluuje np. działalność portalu travel support, a nie jest to jedyny podmiot, który chce dostarczać usługi podobne do tych oferowanych przez Travel Managera. Dobrze, że na rynku podróży służbowych będziemy mieli kolejny obszar, który do tej pory pozostawał nieobsadzony. Powinno to się przełożyć na większą świadomość zakupową firm, generując przy tym istotne oszczędności. Z ciekawością będziemy obserwowali działania Travel Managera i podobnych mu firm na rynku podróży służbowych.