Brno – stolica Moraw w 24 godziny

fot. WS

Brno to drugie co do wielkości miasto w Czechach. Korzystając z transportu publicznego, do miasta można dojechać autobusem lub pociągiem z Pragi w około 2,5 godziny. To jedno z całorocznych miejsc, które warto odwiedzić.

Brno jest pełne atrakcji i niezapomnianych doświadczeń. Jeśli planujesz podróż do tego regionu, koniecznie sprawdź m.in. targ warzywny lub udaj się wycieczkę tramwajem piwnym. Atrakcje te sprawią, że zauroczysz się tym miastem.

Wybierz się na przejażdżkę piwnym tramwajem

fot. WS

Jako kraj, który słynie z piwa, Czechy mają wiele do zaoferowania miłośnikom tego trunku. W Brnie można przeżyć dość niespotykane doświadczenie i przejechać się tramwajem piwnym. Tramwaj został zaprojektowany tak, aby wyglądał jak typowy czeski pub, ze stolikami i kranami do piwa. Zabierze cię on w podróż po mieście, podczas której będziesz mógł delektować się czeskim piwem.

Spacer na Zelný trh

fot. WS

Zelný trh, czyli targ warzywny uznawany jest za kultowe miejsce w Brnie, które od XIII wieku przyciąga nie tylko mieszkańców, ale i turystów. Można zanurzyć się w lokalnej atmosferze i zakupić świeże owoce oraz warzywa. Kolory sezonowych produktów na straganach robią wrażenie, a aromaty sprawiają, że chce się spróbować wszystkiego. Targ jest otwarty w dni powszednie, a także w soboty rano. Wyjątkiem jest sezon zimowy, kiedy rozstawiany jest Brneński Jarmark Bożonarodzeniowy.

Ratusz Staromiejski i smok brneński

Stará radnice, inaczej Ratusz Staromiejski – to budynek z białą wieżą, który stoi w centrum miasta i jest nieodłącznym elementem brneńskiego krajobrazu. Sam ratusz ma ponad 780 lat, a najstarsza część budynku pochodzi z 1240 roku. Jest nie tylko miejscem administracyjnym, ale także centrum informacyjnym. Dziedziniec ratusza często jest miejscem koncertów i pokazów sztuki. Podczas spaceru wybierz się na 63-metrową wieżę, gdzie taras widokowy oferuje panoramiczny widok na Brno. Aby dostać się do ratusza, trzeba przejść łukowatym przejściem, gdzie czeka legendarny smok brneński w postaci krokodyla.

Zamek Špilberk

fot. WSZbudowany w XIII wieku, zamek Špilberk jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w Brnie. Znajduje się na wzgórzu, skąd rozciągają się piękne widoki na miasto. Historia zamku obejmuje różne okresy, od zamku królewskiego do fortecy wojskowej, więzienia i muzeum.

Katedra św. Piotra i Pawła

fot. WS

Majestatyczna katedra jest jednym z najbardziej znanych budynków w Brnie. Jej historia sięga XI wieku, a obecny wygląd to rezultat wielowiekowych przekształceń. Wchodząc na górę i pokonując schody można podziwiać widoki na miasto. Katedra św. Piotra i Pawła jest nie tylko miejscem kultu religijnego, ale także symbolizuje długą historię Brna. Od XI wieku, katedra nosi przydomek Pietrow, a od 1777 roku stanowi również rezydencję biskupa brneńskiego.

Druga co do wielkości kostnica w Europie

fot. WS

Kostnica przy kościele św. Jakuba jest drugą co do wielkości w Europie. To miejsce spoczynku dla tysięcy osób z różnych okresów historycznych. We wnętrzu można zobaczyć starannie ułożone kości i czaszki, które stanowią prezentację sztuki i historii. Miejsce wywołuje refleksję nad przemijaniem i historią regionu.

Sprawdź, co kryje Villa Stiassni

Miłośnicy architektury powinni odwiedzić Villę Stiassni. Willa zbudowana w latach 1927-1929 jest prawdziwym skarbem. Jej wnętrze i ogrody są wyjątkowe i z pewnością zachwycą turystów swoim urokiem. Villa Stiassni jest jednym z przykładów unikalnej architektury, która zachwyca różnorodnością stylów. Villa Stiassni została zbudowana dla Alfreda Stiassniego i jego żony Hermine oraz jedynej córki Susanne. Alfred Stiassni był przemysłowcem włókienniczym, a ojciec Hermine był znaną postacią w przemyśle węglowym.

A na koniec posmakuj lokalnych win

fot. WS

Południowe Morawy to region, który słynie z produkcji wysokiej jakości wina. Będąc w Brnie wykorzystaj okazję, aby spróbować lokalnych win, które wyróżniają się delikatnym smakiem i bogactwem aromatów i jeśli masz czas udaj się na całodniową wycieczkę do winnic w okolicy lub odwiedź lokale, w których dostępne są degustacje.