Branża spotkań w Krakowie 2022: wzrost międzynarodowych wydarzeń o 107 proc.

W 2022 roku liczba wydarzeń w Krakowie osiągnęła liczbę wydarzeń sięgającą 2629 – wzrost o 25 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Sama liczba spotkań międzynarodowych wzrosła aż o 107,8 proc., a ponad 92 proc. wszystkich wydarzeń stanowiły spotkania stacjonarne. Kraków pozostaje w czołówce jako miasto kongresów, z ponad 51 proc. udziałem konferencji i kongresów w ogólnej liczbie spotkań.

W 2022 roku liczba wydarzeń w Krakowie wyniosła 2629, co oznacza wzrost o jedną czwartą w porównaniu do roku poprzedniego. Choć liczba wydarzeń nadal była niższa niż przed pandemią, warto podkreślić, że liczba spotkań międzynarodowych wzrosła aż o 107,8 proc. Ponad 92 proc. wszystkich spotkań stanowiły spotkania stacjonarne.

W ubiegłym roku zorganizowano 450 imprez targowych i wystaw, co stanowi wzrost o 233 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Wydarzenia biznesowe i naukowe, które odbyły się w Krakowie, trwały średnio ponad dwa dni, co było kolejnym rokiem wzrostu czasu trwania spotkań.

W Krakowskich spotkaniach uczestniczyło ponad 764 tys. osób, co dało wzrost o 154 proc. w porównaniu do roku wcześniejszego. Przy tym, ponad 92 proc. wszystkich spotkań odbyło się stacjonarnie, co dowodzi powrotu do organizacji wydarzeń w formie tradycyjnej. Formą wydarzeń, która zgromadziła najwięcej uczestników, były targi i wystawy gospodarcze, przyciągając ponad 404 tys. osób.

Listopad okazał się być miesiącem, w którym krakowskie imprezy i wydarzenia gospodarcze i naukowe zgromadziły najwięcej uczestników – ponad 141 tys. osób. Warto zaznaczyć, że była to większa liczba uczestników niż w 2019 roku, o ponad 2,5 tys. osób.

Rozwój infrastruktury konferencyjnej

W 2022 roku oferta infrastrukturalna miasta również uległa wzbogaceniu dzięki otwarciu sześciu nowych hoteli z zapleczem konferencyjnym oraz Centrum Konferencyjnego Fabryczna CKF_13. W sumie funkcjonowało 187 obiektów dysponujących salami konferencyjnymi, co umożliwiało organizację spotkań dla łącznej liczby 101 794 uczestników.

Miasto przeprowadziło w listopadzie 61. Kongres Stowarzyszenia International Congress and Convention Association ICCA. Organizacja wydarzenia została wysoko oceniona przez uczestników i jest sygnałem dla globalnej branży spotkań świadczącym o bezpieczeństwie miejsca oraz gotowości i kompetencjach lokalnych podmiotów do organizacji spotkań w mieście.