Branża spotkała się w Poznaniu z okazji Światowego Dnia Turystyki

Odznaczenie podczas ŚDT w Poznaniu/fot. MM

Podczas ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Turystyki w Poznaniu, przedstawiciele szeroko rozumianej branży turystycznej spotkali się reprezentantami Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Organizacji Turystycznej. Ta ostatnia nagrodziła najlepszych dziennikarzy za materiały o Polsce. Kilkanaście osób zostało odznaczonych odznakami za Zasłużeni dla Turystyki.

Pożegnalne  przemówienie minister

Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju, połączona online powiedziała m.in.:  “Turystyka ucierpiała jako pierwsza już w lutym. Borykamy się z drugą falą pandemii i choć Polska radzi sobie całkiem dobrze, patrzymy w przyszłość z dużą niepewnością

Rozpoczęliśmy rozmowy i tym jaka będzie przyszłość turystyki, ona będzie musiała się zmienić i przed nami lata wyzwań

Chcielibyśmy wracając na ścieżkę wyjazdów zagranicznych utrzymać atrakcyjność turystyki w Polsce i to nie tylko dla przyjezdnych, ale i dla samych Polaków.

5 mld zł wsparcia trafiło do 12 tysięcy firm turystycznych, ale wiedzieliśmy, że to nie wystarczy, że przyjdzie czas zwracania zaliczek klientom. Dlatego do tej branży adresowana jest tarcza z funduszem zwrotów.

To prawdopodobnie moje ostatnie wystąpienie jako ministra odpowiedzialnego za gospodarkę i chciałabym podziękować za współpracę m.in. przy bonie turystycznym, który rozdystrybuowaliśmy w milionie egzemplarz.

Nagrody dla dziennikarzy

Polska Organizacja Turystyczna po raz kolejny przyznała tytuły Turystycznego Dziennikarza Roku w czterech kategoriach: artykuł, audycja radiowa, fotoreportaż oraz wideo. Wręczenie nagród, z powodu pandemii, w tym roku odbyło się 28 września w Poznaniu podczas ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Turystyki.

„Turystyczny Dziennikarz Roku” to konkurs, którego celem jest wyróżnienie najlepszych materiałów dziennikarskich promujących turystykę krajową. Są one inspiracją dla Polaków do odwiedzenia wyjątkowych miejsc w kraju. Do konkursu można było zgłaszać artykuły prasowe, audycje radiowe, materiały wideo, fotoreportaże oraz programy telewizyjne, które powstały w 2019 roku. Zwycięskie materiały dotyczą m.in. turystyki kolejowej, górskiej oraz aktywnej.

Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, powiedział: “Ta nagroda jest z jednej strony docenieniem trudnej pracy dziennikarzy turystycznych, którzy w ogólnopolskich konkursach rzadko mogą zdobywać główne laury, a z drugiej strony to rekomendacja dla turystów, którzy wciąż poszukują nowych doznań i miejsc, które mogliby odwiedzić. W obecnym czasie pandemii coraz więcej osób chce odpoczywać na świeżym powietrzu, w niezatłoczonych miejscach i wśród przyrody. Zachęcam do zapoznania się ze zwycięskimi materiałami i do ruszenia ich śladem.”

To druga edycja konkursu Turystyczny Dziennikarz Roku. Ze względu na ogromne znaczenie mediów w promocji turystycznej, Polska Organizacja Turystyczna jeszcze w tym roku zaadaptuje ten konkurs na wszystkie rynki zagraniczne, na których promuje Polskę. Najlepszym zagranicznym dziennikarzom zachęcającym do przyjazdu do Polski będzie przyznawany tytuł „Przyjaciel polskiej turystyki”.

Robert Andrzejczyk, prezes POT, podkreślił: „Media są naszym naturalnym partnerem w promocji Polski zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. W zeszłym roku nasz kraj odwiedziło blisko 600 zagranicznych dziennikarzy i blogerów. Byli to m.in reprezentanci takich redakcji jak: National Geographic Traveler, Lonely Planet, Focus, The Guardian, El Mundo czy La Stampa. Ten konkurs ma na celu natomiast docenienie pracy naszych rodzimych dziennikarzy. Kapituła konkursu miała niezwykle trudne zadanie. Nadesłane prace były oryginalne i w ciekawy sposób przedstawiały krajowe atrakcje turystyczne.”

Turystycznym Dziennikarzem Roku w kategorii artykuł został Leszek Sadkowski, za artykuł „Szlakiem wielkopolskich parowozów. Atrakcje nie tylko dla miłośników kolei”, który ukazał się w portalu podroze.onet.pl. Publikacja ta pokazuje, że szynowa przeprawa przez Wielkopolskę może okazać się zaskakująco przyjemną wycieczką zarówno dla małych, jak i dla dużych.

Turystycznym Dziennikarzem Roku w kategorii audycja radiowa została natomiast Magdalena Zbylut-Wiśniewska z Radia Kraków. Nagrodę otrzymała za jeden z odcinków audycji Skarby Małopolski, w którym opowiada o spływie przełomem Dunajca, czyli produkcie turystycznym, którego historia sięga 1934 roku. Atrakcja turystyczna została nagrodzona Certyfikatem POT w 2018 roku.

Turystycznym Dziennikarzem Roku w kategorii fotoreportaż został Jan Ulicki, specjalizujący się w fotografii dalekich odległości. Jego zdjęcie ukazuje samolot podchodzący do lądowania na tle Tatr. Fotografię wykonano z odległości ponad 100 km.

Turystycznym Dziennikarzem Roku w kategorii wideo został Adam Pachura z Telewizji Sudecka. Wyróżniony materiał ukazuje góry Sowie, czyli wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska, idealne dla turystów lubiących ciszę, spokój oraz piesze wędrówki.

Nagrodzenie dziennikarze w towarzystwie Andrzeja Guta-Mostowego iI Roberta Andrzejczyka

Odznaczeni – zasłużeni

Oto pełna lista osób odznaczonych odznaką Zasłużeni dla turystyki

Grzegorz Biedroń

Grzegorz Biedroń od wielu lat jest przewodnikiem beskidzkim, pilotem wycieczek i miłośnikiem gór. Bierze czynny udział przy współpracy samorządowców, przedsiębiorców turystycznych, środowiska naukowego i organizacji branżowych działających na rynku turystycznym w Małopolsce. Dzięki wieloletniemu i konsekwentnemu działaniu na rzecz turystyki przyczynia się do pozytywnego kreowania wizerunku Małopolski. Obecnie Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Robert Jakubik

Robert Jakubik od lat koordynuje zadania związanych z rozwojem przedsiębiorczości, w tym rozwojem turystyki wiejskiej, agroturystyki, ekoturystyki wiejskiej i uzdrowiskowej, a także współpracą z Ministerstwem Rozwoju oraz Polską Organizacją Turystyczną w zakresie działań mających na celu rozwój turystycznych funkcji na obszarach wiejskich. Jest członkiem VII kadencji Rady Polskiej Organizacji Turystycznej.

Państwo Kowalewiczowie

Państwo Kowalewiczowie prowadzą bloga „RobiMy Podróże”. Podróże to ich pasja. Pokazują, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w zdobywaniu świata i realizacji marzeń. Z każdej podróży zdają szczegółową relację dla swoich czytelników i obserwatorów. Zawsze jeżdżą tam, dokąd może pojechać każdy.

Marek Kusiakiewicz

Marek Kusiakiewicz od 2009 roku jest członkiem Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu. Stale współpracuje przy opracowywaniu wytycznych dotyczących projektowania i budowy campingów. Od wielu lat jest organizatorem Rodzinnych Zlotów Turystyki Campingowej.

 Joanna Liberadzka-Duras

Joanna Liberadzka-Duras to wyjątkowo kreatywna i przedsiębiorcza organizatorka wydarzeń historycznych Ziemi Zamoyskiej i Roztocza. Pozytywna koordynatorka wszelkich inicjatyw edukacyjnych, kulturalnych i społecznych na rzecz budowania i rozwoju polskiej turystyki. Pasjonatka i znawczyni atrakcji oraz produktów turystycznych. Pełni także funkcję Dyrektor Zamoyskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu.

Tomasz Łęcki

Tomasz Łęcki jest samorządowcem, historykiem oraz Dyrektorem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Był aktywnym uczestnikiem ruchu harcerskiego,  członkiem – założycielem i członkiem władz krajowych Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Jako Prezes Stowarzyszenia “Dzieje”: brał udział w utworzeniu rodzinnego parku – Park Dzieje, a w szczególności w organizacji największych w Polsce plenerowych widowisk historycznych, które zgromadziły 80 tys. widzów.

 Elżbieta Łobacz-Bącal

Elżbieta Łobacz-Bącal to regionalistka, społecznik, niestrudzona popularyzatorka turystyki i krajoznawstwa. Od lat należy do ścisłego kierownictwa Oddziału PTTK Powiatu Żarskiego. Przodownik turystyki górskiej, kolarskiej i pieszej. Jest przewodnikiem turystycznym po województwie lubuskim. Zgodnie ze swoim motto życiowym „Trzeba żyć aktywnie”, swój czas nieustannie poświęca na pracę społeczną i popularyzację aktywnego spędzania czasu.

Tomasz Marciniec

Tomasz Marciniec to wieloletni członek Polskiej Izby Turystyki. Pomaga w bieżącej działalności oraz zabiera głos w kluczowych sprawach, które decydują o dalszym losie turystyki. Dzięki prowadzonej działalności zna praktyczne aspekty przedsiębiorcy turystycznego.

 Polski Holding Hotelowy   

Polski Holding Hotelowy to spółka, której celem jest nowoczesne zarządzanie obiektami hotelowymi. Jej rolą jest kształtowanie standardów na polskim rynku hotelarskim jak i wprowadzenie innowacji, nowoczesnych rozwiązań i optymalizacja działania obiektów. W grupie kapitałowej Polskiego Holdingu Hotelowego znajduje się łącznie 28 obiektów hotelarskich, co czyni go drugą największą spółka hotelową w kraju i pierwszą z wyłącznie polskim kapitałem.

 PKP Intercity 

PKP Intercity od 2001 roku obsługuje turystyczny ruch kolejowy w Polsce. Aktywnie uczestniczy w promocji turystyki krajowej. Na pokładach pociągów można przeczytać magazyn „W podróży” o turystycznej i lifestylowej tematyce. PKP aktywnie współpracuje z Polską Organizacją Turystyczna przy kampaniach promocyjnych „Polska zobacz więcej – weekend za poł ceny”, „Turystyczne Mistrzostwa Blogerów”, „Odpoczywaj w Polsce”.

 PKS Polonus

PKS „POLONUS” to narodowy przewoźnik autokarowy świadczący usługi przewozu osób na trasach lokalnych, dalekobieżnych i międzynarodowych. Przewoźnik świadomie uczestniczy w obsłudze ruchu turystycznego między innymi udostępniając specjalne trasy wakacyjne. Aktywnie współpracuje z Polską Organizacją Turystyczna przy kampaniach promocyjnych „Polska zobacz więcej – weekend za poł ceny”, „Odpoczywaj w Polsce”.

 Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Bochni

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Bochni przez 66 lat swojej działalności zorganizował niezliczoną ilość wycieczek pieszych górskich, narciarskich, kolarskich i kajakowych. W oddziale zrzeszonych jest 127 członków.

 

 

 

 

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center