Biura podróży – znaczny wzrost cen imprez sierpniowych

Jeden z hoteli cypryjskich/fot. AG

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 150 złotych. W porównaniu z ubiegłym rokiem średnia cena była wyższa o 736 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 1 – 7 sierpnia 2022 roku.

W minionym tygodniu największe wzrosty średnich cen wycieczek odnotowano na Sycylii – o 260 złotych, a w niewiele mniejszej skali na Półwyspie Chalcydyckim i w Maroku – o średnio 247 i 243 złote. Największy spadek cen wystąpił na Malcie – o średnio 82 złote, a znacznie mniejsze na Hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol – o 14 złotych.

Średnia cena wyższa od zeszłorocznej o ponad 730 zł

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 736 złotych.

Najbardziej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów na hiszpańskie wybrzeże Costa de la Luz – o średnio 1276 złotych, a nieco mniejsze były wzrosty cen na Półwyspie Chalcydyckim i na Synaju – o 1147 i 1128 złotych. W minionym tygodniu na żadnym z monitorowanych kierunków średnie ceny wycieczek nie spadły.

Egipt droższy prawie o tysiąc złotych

Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty cen wycieczek kolejny raz wystąpiły w Egipcie – o średnio 992 złote oraz na Wyspach Kanaryjskich – o 868 złotych. Nieco skromniejsze były zwyżki cen w Grecji i Bułgarii – o 653 i 623 złotych, a najmniejsze w Turcji – o 555 złotych.

Hiszpania – cena wyższa o ponad 1000 zł

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Hiszpanii kontynentalnej i Maroku – o 1117 i 924 złote. Zwyżki w mniejszej skali wystąpiły we Włoszech, w Portugalii i na Cyprze – o 838, 819 i 781 złotych, a w jeszcze mniejszej w Albanii, Tunezji i na Majorce – o odpowiednio 655, 534 i 452 złote. Kierunkiem, na którym odnotowano zdecydowanie najmniejszy wzrost cen wycieczek była Malta, na której wyniósł on 116 złotych.

Jak zwykle – najtańsze TUI Poland

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 54 ofert (poprzednio 52 oferty, przed rokiem 50, a przed dwoma laty 25 ofert). Organizator ten, wyprzedzał biura Itaka z liczbą 24 ofert (poprzednio 20 ofert, przed rokiem 25, a przed dwoma laty 30 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 23 ofert (poprzednio 27 ofert, przed rokiem 23, a przed dwoma laty 30 ofert).

Najtańszy Egipt – w TUI i Exim Tours

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Exim Tours – 6 i 5 ofert, a na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland – 6 ofert oraz biura Grecos, Itaka, Rainbow i Exim Tours – wszystkie po 5 ofert. Na kierunkach kanaryjskich ponownie najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland oraz Itaka – 12 i 7 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland – 8 i 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Coral Travel i TUI Poland – 6 i 5 ofert, a w Bułgarii biur TUI Poland i Neckera – 3 i 2 oferty.

Biura podróży – imprezy letnie dużo droższe od zeszłorocznych