Biura podróży – wyjazdy zimowe droższe niż rok temu

AG

Wyjazdy na ferie zimowe na Wyspy Kanaryjskie są o ponad 100 zlotych droższe niż dwanaście miesięcy wcześniej. Cypr na razie dużo tańszy niż przed rokiem. Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje ona okres pierwszego tygodnia zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego czyli 13-19 lutego 2017 roku.
W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 13-19 lutego, średnie ceny wzrosły bardzo istotnie, bo o 182 złote, a największe wzrosty odnotowano w Portugalii (Madera)- o 323 złote oraz na wyspie Lanzarote i w Maroku – o 287 i 283 złotych. Z kolei jedyne w tym tygodniu spadki średnich cen wycieczek miały miejsce na Gran Canarii – o 40 złotych. Raczej dość przypadkowym zbiegiem okoliczności jest to, że w analogicznym okresie przed rokiem tygodniowy wzrost cen wycieczek był podobny i wyniósł średnio 175 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów z okresu pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2016 (okres 1-7 luty) i 2017 (okres 13-19 luty) zebranych w tych samych okresach października pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 52 złote. Jest to wzrost znacząco mniejszy od odnotowanego przed rokiem (130 złotych), a różnica w warunkach w pełni porównywalnych byłaby jeszcze większa, gdyż w obecnym sezonie w zestawieniu nie występują Tunezja i Turecka Riwiera. Gdyby uwzględnić ten fakt w zeszłym sezonie ceny rok do roku byłyby wyższe nie o 130 złotych, a o 175 złotych.

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych kierunkiem (nie licząc egzotyki jako całości), który wykazał większy wzrost cen rok do roku wykazują Wyspy Kanaryjskie droższe obecnie o średnio 118 złotych niż poprzednim sezonie. Przed rokiem wzrost cen był bardzo podobny i wyniósł 119 złotych. Spośród wysp na tym kierunku największe średnie roczne wzrosty cen wykazuje obecnie Fuerteventura – o 180, a nieco przeceniona została Gran Canaria – o średnio 45 złotych i jest to sytuacja z grubsza odwrotna do odnotowywanej w ubiegłym sezonie.
Niewielkie zwyżki wobec okresu sprzed roku wykazuje obecnie Egipt, gdzie ceny wzrosły powyżej poziomów z sezonu 2015/16 o średnio 13 złotych, podczas rok temu wzrastały o 152 złote. Wyższe były ceny w Hurghadzie – o średnio 37 złotych, mniej więcej na tym samym poziomie pozostały w Marsa Alam, a niewiele, bo o 8 złotych potaniały wycieczki na Synaj. W nieodległej przyszłości korzystnemu kształtowaniu się cen Egiptu może pomóc kolejna dewaluacja miejscowej waluty (poprzednia miała miejsce 13 marca tego roku), która staje się stopniowo coraz bardziej prawdopodobna i powinna otworzyć możliwości obniżek cen oraz poprawy konkurencyjności Egiptu jako celu wyjazdów turystycznych.

Z mniejszych kierunków znacznie droższa niż przed rokiem jest teraz Portugalia – o 226 złotych, nieznacznie tańsze Maroko – o 12 złotych, a znacząco niższe są średnie ceny wycieczek na Cypr – o 192 złote.
W obecnym zestawieniu największą zniżkę średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem wykazuje oferta biura Itaka – o około 200 złotych, a także oferta Exim Tours – o blisko 185 złotych. Nieco wyższe zwyżki od średniej (średnia to 52 złote) prezentuje na biuro Wezyr – o około 70 złotych, a pozostałe są już wyraźnie droższe, w tym zwłaszcza TUI i Neckermann (to ostatnie biuro z wyjątkiem Maroka). W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 10 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera uzyskało teraz biuro Exim Tours (13 takich ofert) przed biurami Rainbow oraz Itaka (11 i 8 ofert). Wśród małych organizatorów w kwestii niedrogich propozycji wyróżnia się obecnie biuro Ecco Holiday (4 oferty).