Biura podróży – wycieczki na wyspy dużo droższe niż rok temu

Cypr droższy niż przed rokiem
Plaża Nissi Beach na Cyprze/fot. AG

W ubiegłym tygodniu w biurach podróży w Polsce, największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano na Lanzarote – o 272 złotych, a bardzo znaczące wzrosty miały też miejsce Korfu i Cyprze– o średnio 227 i 211 złotych. Największe roczne zniżki cen wyjazdów odnotowano natomiast na Majorce i Malcie – o 139 i 113 złotych oraz na Rodos – o 46 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021, spadła o 31 złotych. Największa zniżka cen wystąpiła w Portugalii – o średnio 178 złotych, zaś mniejsze spadki wystąpiły na śródziemnomorskim wybrzeżu Hiszpanii i na wyspie Rodos – o 143 i 101 złotych. Największe i jednocześnie jedyne wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu notowano na półwyspie Chalkidiki i na Cyprze – o średnio 152 i 118 złotych.

W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym wykazały większe zmiany niż w poprzednim zestawieniu, choć i tak były bardziej stabilne w relacji z dynamicznie zmieniającymi się cenami last minute z października i września lata 2020. Najwyraźniejszy spadek wykazały ceny turystycznych imprez do Bułgarii i na Wyspy Kanaryjskie – o średnio 39 i 32 złote, w mniejszym stopniu obniżyły się ceny wycieczek Grecji i Turcji – 21 i 18 złotych, zaś najmniejsze spadki cen odnotowały tym razem kierunki egipskie – o średnio 9 złotych.

Średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 54 złote. Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano na Lanzarote – o 272 złotych, a bardzo znaczące wzrosty miały też miejsce Korfu i Cyprze– o średnio 227 i 211 złotych.

Najpopularniejsze kierunki – ceny wyższe niż w 2019

Ponownie największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich – o 117 i 105 złotych, a więc na tych kierunkach, na których dla lata 2020 ceny w ujęciu rocznym zniżkowały w kilku ostatnich miesiącach najbardziej. W mniejszym stopniu wzrosły roczne ceny wyjazdów do Bułgarii i Turcji – o średnio 54 i 30 złotych, zaś ceny wycieczek do Egiptu w ujęciu rocznym spadły o 18 złotych, a więc również była to sytuacja odwrotna niż w kilku ostatnich miesiącach sprzedaży sezonu lato 2020.

Cypr i Portugalia znacząco w górę

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Cyprze i w Portugalii – o średnio 211 i 204 złote, a mniej znaczące były zwyżki średnich cen w Albanii i w Tunezji– o średnio 80 i 54 złote. Na pozostałych kierunkach ceny w ujęciu rocznym spadły – nieznacznie w Maroku, czyli o 11 złotych, a dość wyraźnie na Malcie i Majorce – o 113 i 139 złotych.

Rainbow i Coral – dużo taniej niż rok temu

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2021 ponownie w znaczącym stopniu obniżyły się w biurach Rainbow i Coral Travel – o około 150 i 140 złotych. Średnie ceny pozostałych biur podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 25 (biuro Grecos) do ponad 470 złotych.

TUI najwięcej najtańszych wycieczek

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to tym razem na pozycji zdecydowanego lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 53 ofert (przed rokiem też 53, a przed dwoma laty 44 oferty). Organizator ten wyprzedził biura Rainbow z liczbą 35 ofert (przed rokiem 19, a przed dwoma laty 33 oferty) oraz Coral Travel z liczbą 20 ofert (przed rokiem 16, a przed dwoma laty 11 ofert).

Egipt najtańszy w TUI i Rainbow

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Rainbow – 7 i 6 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland i Coral Travel – 10 i 9 ofert, przed biurami Grecos i Rainbow – po 7 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland – 11 ofert oraz Rainbow i Itaka – 7 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel – 8 ofert i Rainbow – 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro TUI Poland – 6 ofert, a w Bułgarii również biuro TUI Poland – 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie i Tunezji, Rainbow w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a Coral Travel w Grecji i w Turcji.