Biura podróży – wszystkie kraje droższe przed rokiem

AG

Najbardziej w porównaniu z analogicznym okresem 2016 roku podrożały imprezy na Wyspach Kanaryjskich, w Grecji i Egipcie.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się m.in. gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 7-13 sierpnia 2017 roku.

Po dużej zwyżce w pierwszym tygodniu kwietnia o 63 złote, w kolejnym średnie ceny wycieczek pozostały na tym samym poziomie. Co ciekawe taka dość rzadka sytuacja miała także miejsce przed dwoma tygodniami, gdy przed tradycyjnymi korektami na przełomie kwartałów zmiany cen były minimalne, a ich wpływ na średnią się zerował.
Największe zwyżki średnich cen imprez zanotowano na tych kierunkach, które poprzednio zdrożały mniej aniżeli można było przypuszczać. Były to Kreta, Teneryfa i Lanzarote, a wzrosty wyniosły tam odpowiednio 79, 62 i 49 złotych. Największe zniżki średnich cen wystąpiły na Malcie, Synaju oraz ponownie w Maroku – o odpowiednio 125, 84 i 50 złotych.

Obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 247 złotych i była to druga z rzędu największa dynamika wzrostu cen rok do roku odnotowana w tym sezonie. Jest to też kolejny tydzień, w którym sytuacja w tym zakresie znacząco różniła się od notowanej o tej porze w 2016 roku, bowiem średnia cena rok do roku wykazywała wówczas spadek o 28 złotych.
Wyższe ceny wycieczek w obecnym sezonie mogą być po części skutkiem zdecydowanie silniejszego tegorocznego popytu, dobrych jego perspektyw w najbliższych nadchodzących miesiącach, a także stopniowego wyczerpywania się najbardziej atrakcyjnych ofert w niektórych terminach. Wobec analogicznego okresu roku ubiegłego znacznej poprawie uległy nastroje konsumenckie, co wykazują praktycznie wszystkie badania, a z drugiej strony stopniowo słabną obawy przed terroryzmem w rejonach turystycznych. Obie te kwestie wspierają zasadniczy czynnik bieżącego popytu w turystyce, którym są na razie silnie rosnące dochody realne gospodarstw domowych. Coraz bardziej istotny wpływ na obecny wzrost cen wycieczek wywierają też wyższe o 30 procent (poprzednio o 23 i 17 procent) ceny paliwa lotniczego (2,37 wobec 1,82 zł/litr), które odpowiadają już za blisko 100 złotych wzrostu rok do roku średnich cen wycieczek. Nadal nieznaczny pozostaje natomiast wpływ siły złotego, gdyż pozostaje ona nadal na poziomie generalnie zbliżonym do zeszłorocznego (tańsze jest euro, a droższy amerykański dolar).

Spośród dużych kierunków pozycję lidera wzrostów cen wobec poprzedniego sezonu wśród ważnych dla polskich turystów kierunków nadal utrzymują, a nawet umocniły Wyspy Kanaryjskie, gdzie ceny po kolejnym wzroście (tym razem o 29 złotych) osiągnęły poziom o aż 408 złotych wyższy od zeszłorocznego. Największy dodatni wpływ na tę zwyżkę kolejny tradycyjnie wywierał znaczący wzrost cen na Teneryfie – o 601 złotych, natomiast najłagodniejszy wzrost cen rok do roku prezentowała wyspa Lanzarote – o 248 złotych.

Pozycję wicelidera zwyżek średnich cen rok do roku umocniła Grecja z średnim wzrostem cen o 271 złote. Największe średnie zwyżki cen nadal notowała Kreta –o 414 złotych, nieco mniejsze Rodos, Zakintos i Kos i Korfu – o średnio 338, 298, 260 i 241 złotych, a niższe ceny tradycyjnie w tym sezonie prezentowało drogie przed rokiem Chalkidiki – tym razem o średnio 122 złote.

Na kolejnej pozycji na liście zwyżek cen wśród najważniejszych kierunków nastąpiła dość niespodziewana zmiana, gdyż niemal już etatowego posiadacza trzeciego miejsca na podium, czyli Bułgarię, zmienił Egipt gdzie średnie ceny stały się po ostatnich zmianach wyższe niż przed rokiem o 140 złotych. Podobnie jak poprzednio znacząco wyższe były wzrosty cen rok do roku na Synaju i w Marsa Alam – o 288 i 237 złotych, a nadal niższe pozostawały ceny wyjazdów do Hurghady – o 32 złote. Wyraźnie zwiększony popyt na wycieczki powoduje okresowy wzrost cen na tym kierunku przynajmniej do czasu lepszego dostosowania programów czarterowych do bieżącej sytuacji popytowo-podażowej. Marże na tym kierunku są w tym sezonie stosunkowo wysokie i dają organizatorom spore pole do regulacji cen w zależności od poziomu bieżącego popytu.

Nie obroniła zagrożonej już wcześniej trzeciej pozycji na liście zwyżek Bułgaria, której ceny kształtowały się na poziomie o 122 złote wyższym niż w lecie 2016. W ostatnim okresie dała się zauważyć nieco mniej dynamiczna sprzedaż tego kierunku, co może mieć związek ze wzrostem popularności wyjazdów do Turcji i Egiptu. Na niekorzyść opinii, popytu i cen w Bułgarii działa też w pewnym stopniu spora zeszłoroczna liczba reklamacji zgłaszanych przez polskich turystów, bowiem zwiększanie programów w trakcie sezonu przez biura podróży odbywało się nierzadko na bazie hoteli cieszących się mniejszym uznaniem wśród turystów z innych krajów, a zatem przeważnie gorszej jakości.

Kolejny raz na ostatniej pozycji na liście wzrostów cen znalazła się Turcja, mimo, że z powodu silnego ostatnio popytu na ten kierunek średnie ceny stały się tam wyższe rok do roku o rekordowe w tym sezonie 99 złotych. Jest to jednak i tak bardzo atrakcyjny poziom cenowy, a relatywnie niskim cenom wycieczek do Turcji sprzyja ogólnie słaby popyt na ten kierunek, zwłaszcza ze strony turystów niemieckich i holenderskich, który może być kontynuowany po wynikach ostatniego referendum konstytucyjnego w tym kraju. Jest to bardzo sprzyjająca sytuacja dla słabiej sytuowanych turystów z Polski, którzy na ogół w większym stopniu rozumują kategoriami ekonomicznymi niż politycznymi.

Z mniejszych kierunków nadal największe zwyżki cen rok do roku notowało Maroko – o średnio o 521 złotych, w mniejszym stopniu wzrosły ceny wycieczek na Malcie, Majorce i w Portugalii – o 289, 286 i 249 złotych, w jeszcze mniejszym na Cypr – o średnio 61 złotych, a nadal minimalnie niższe pozostawały ceny w Tunezji – o 8 złotych.

Porównania zmian cen rok do roku u głównych organizatorów turystyki wskazują, że nadal najmniejszy wzrost wykazuje oferta biura Itaka – o 110 złotych. Wzrost średnich cen rok do roku niższy od przeciętnego (obecnie jest to 247 złotych) prezentowały – podobnie jak przed tygodniem – oferty biur Exim Tours i Coraltravel Wezyr ze średnimi zwyżkami cen o po około 190 złotych. W pozostałych biurach zwyżki średnich cen przekraczały przeciętną i mieściły się w granicach 340 – 460 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, czyli w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach (dołączyły Malta i Albania) oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję zdecydowanego lidera niezmiennie od samego początku sprzedaży first minute zajmuje biuro Itaka z historycznie obecnie rekordową liczbą 41 takich ofert i wyprzedza biura Coraltravel Wezyr (18 ofert) i Rainbow (17 takich ofert). W ubiegłym sezonie o tej porze liderem również była Itaka, ale ze znacznie niższą liczbą 21 ofert, przed biurami Rainbow oraz Exim Tours – 20 i 18 takich ofert.
Spośród mniejszych organizatorów stosunkowo wysoką liczbę atrakcyjnych cenowo propozycji oferują obecnie biura Net Holiday – 9 ofert oraz Prima Holiday – 7 ofert.