Biura podróży – wszystkie kierunki na lato 2020 droższe

AG

Średnia cena imprezy w biurach podróży jest wyższa od średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 189 złotych. Na żadnym z 24 najważniejszych kierunków średnia cena imprez turystycznych nie zmalała w porównaniu do ubiegłego roku.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 3 – 9 sierpnia 2020 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020, średnia cena spadła o 1 złoty. Największa zniżka cen wystąpiła w Portugalii – o średnio 200 złotych, a w nieco mniejszej skali na Teneryfie i na Malcie – o 51 i 24 złote. Największe zwyżki cen w ostatnim tygodniu odnotowano na Majorce – o 139 złotych, a nieco mniejsze na Dżerbie i na Cyprze – o średnio 80 i 37 złotych.

Ostatni tydzień przyniósł na najważniejszych kierunkach dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 jedynie niewielkie zmiany. Tym razem najistotniejsze zmiany obejmowały spadek cen wycieczek na Wyspy Kanaryjskie – o 23 złote oraz ich wzrost do Turcji – o 14 złotych. Na pozostałych kierunkach zmiany cen były nieznaczne, spadły ceny do Bułgarii i Egiptu, a wzrosły do Grecji – o 2 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 189 złotych.
Największy wzrost cen wycieczek kolejny raz odnotowano na wyspie Kos – o 364 złote, czyli o tę samą kwotę jak w poprzednim zestawieniu, a bardzo istotne zwyżki cen w skali roku miały też miejsce w Maroku i na Lanzarote – o średnio 359 i 348 złotych. Rocznych spadków średnich cen wycieczek nie odnotowano na żadnym z 24 analizowanych kierunków.

Wśród wiodących kierunków, podobnie jak w minionym roku turystycznym dla wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia 2019, znaczne zwyżki średnich cen wycieczek nadal utrzymują się na zyskujących na popularności już od trzech sezonów kierunkach o bardzo korzystnym stosunku jakości do ceny, czyli w Turcji i Egipcie, na których średnie ceny wzrosły w skali rocznej o 196 i 168 złotych.

Już od drugiej części poprzedniego sezonu letniego pod względem wzrostów średnich cen wycieczek z wymienionymi kierunkami stale konkuruje Grecja. Tym razem uplasowała się pomiędzy wymienionymi kierunkami ze średnim wzrostem cen wycieczek w wielkości 183 złotych.

Nadal bardzo duży roczny wzrost cen – w stosunku do rocznych zmian cen obserwowanych w poprzednim sezonie – notują w ostatnich tygodniach Wyspy Kanaryjskie, które były droższe w relacji z tym samym okresem ubiegłego roku o 242 złote, co stanowiło w ostatnich 6 tygodniach wyraźnie najwyższy wzrost wśród 5 wiodących kierunków w polskiej zorganizowanej turystyce wyjazdowej. Na obecną skalę wzrostu cen nadal istotny wpływ ma jednak bardzo niska baza porównawcza sprzed roku, gdyż o tej samej porze przed rokiem ceny notowały tam spadek cen o średnio 129 złotych.

Najmniejszą skalę rocznego wzrostu cen nadal prezentuje Bułgaria (o 115 złotych), w której konsekwentnie wiele bardzo atrakcyjnych cen oferuje biuro TUI Poland (bardzo podobnie było tej porze również przed rokiem).

Na mniej masowych kierunkach największa zwyżka cen w ujęciu rocznym miała miejsce w Maroku gdzie wyniosła średnio 359 złotych, nieco mniejsze wzrosty wystąpiły na Majorce i Cyprze – o 250 i 224 złote, jeszcze mniejsze w Tunezji i na Malcie – o średnio 164 i 141 złotych, a najmniejsze i znacznie poniżej ogólnej średniej wzrostów rocznych (+189 złotych) wystąpiły w Portugalii i Albanii – o 83 i 49 złotych.

W porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny nie zanotowano rocznych spadków cen (spadki odnotowano jedynie u organizatorów mniejszych). W najmniejszym stopniu podniosły się ceny w biurze Prima Holiday – o około 30 złotych.

Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie ubiegłego roku w granicach od około 95 złotych (biuro Rainbow) do około 350 złotych.

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to na pozycji lidera nadal znajdowało się biuro TUI Poland z liczbą 48 ofert (poprzednio 47 ofert, przed rokiem 44, a przed dwoma laty 39 ofert). Organizator ten wyprzedził biuro Itaka z liczbą 22 ofert (poprzednio też 22 oferty, przed rokiem 28, a przed dwoma laty 33 oferty) oraz Exim Tours z liczbą 20 ofert (poprzednio 22, przed rokiem 20, a przed dwoma laty 13 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland – po 5 ofert, na kierunkach greckich tym razem przodowały biura Itaka i TUI Poland – po 11 ofert oraz Rainbow – 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 9 ofert oraz Itaka i Rainbow – 5 i 4 oferty, a na tureckich biura TUI Poland – 5 ofert i Coral Travel oraz Itaka – 4 i 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Exim Tours – 5 ofert oraz TUI Poland i Coral Travel – 3 i 2 oferty, natomiast w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours – 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Grecji, Itaka w Turcji, Rainbow w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Coral Travel w Tunezji kontynentalnej.