Biura podróży – Turcja i Bułgaria tańsze niż rok temu

KG

Oferty na greckiej wyspie Kos są droższy niż przed rokiem o 149 złotych, na Lanzarote – o 156 złotych. Największe kierunki tańsze niż rok temu to obecnie Turecka Riwiera, Bułgaria i Turcja Egejska – odpowiednio o 84, 35 oraz 9 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli czas największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie i w naszym kraju.
W drugim tygodniu kwietnia, w porównaniu do poprzedniego tygodnia, ceny imprez szczytu sezonu lato 2015 kolejny już raz odwróciły trend i obniżyły się o 16 złotych (poprzednio wzrosły również o 16 złotych). Największe spadki średnich cen wystąpiły na Cyprze – o 57 złotych i kierunkach tunezyjskich, czyli Tunezji kontynentalnej oraz Djerbie – odpowiednio o 50 i 45 złotych. Istotniejszych wzrostów cen nie zanotowano, a największe z nich miały miejsce w Portugalii i na Gran Canarii – o 12 i 10 złotych.
Różnica średnich cen w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku ponownie się zmniejszyła, tym razem o 11 złotych, a ich średni poziom jest teraz wyższy od ubiegłorocznego o 67 złotych (tydzień temu o 78 złote). Sytuacja ta może wynikać z nadal zbyt słabego popytu na wycieczki ze strony klientów i delikatnie umacniającego się ostatnio złotego. Podobnie jak w kilku ostatnich tygodniach największe dodatnie różnice w porównaniu z okresem sprzed roku wykazują kierunki egipskie, jak Synaj, Hurghada i Marsa Alam – o 239, 220 i 178 złotych. Różnice te zmalały w ostatnich tygodniach, co może mieć związek z występującym w tym okresie spadkiem kursu dolara – o około 20 groszy, czyli około 5 procent. W tej sytuacji kierunki egipskie kosztują teraz średnio o 212 złotych drożej niż przed rokiem, a przed trzema tygodniami było to 291 złotych. Zmniejszyły się również różnice średnich cen na kierunkach tunezyjskich – z 94 do 71 złotych i tureckich – z minus 21 do minus 47 złotych. Wzrosła za to różnica wobec średnich cen sprzed roku na kierunkach greckich (spadek z 64 do 53 złotych), a bez większych zmian pozostała na Kanarach – około 80 złotych.
Zdecydowanym liderem wyższych niż przed rokiem cen w Grecji nadal pozostaje Kos, który jest droższy o 149 złotych, a na Kanarach role te przejęła w minionym tygodniu wyspa Lanzarote – droższa teraz o 156 złotych. Największe kierunki tańsze niż rok temu to obecnie Turecka Riwiera, Bułgaria i Turcja Egejska – odpowiednio o 84, 35 oraz 9 złotych. W Turcji, ale również w Bułgarii w obliczu realnego zagrożenia dużym spadkiem przyjazdów turystów rosyjskich tamtejsi hotelarze obniżają nieco ceny i zachęcają tym samym do przyjazdu turystów z innych krajów. Jednak liczba turystów z Rosji – jak już wyżej powiedziano – wcale nie musi spaść aż tak bardzo wobec coraz mocniejszego rubla. Niższe niż przed rokiem są też obecnie ceny na Fuerteventurze i Chalkidiki – o 31 i 10 złotych, a także w Tunezji kontynentalnej. Obniżki cen na kierunkach tunezyjskich mają niewątpliwie związek z niedawnym zamachem w muzeum Bardo w Tunisie.
Jeśli chodzi o dużych organizatorów to w relacji do roku ubiegłego jedyne dwa biura, które prezentują obecnie średnie ceny niższe od oferowanych przed rokiem to Sun & Fun i Grecos – o około 37 i 6 złotych. Wzrosty, ale nieco niższe od średniej w branży (+ 67 zł) wykazują obecnie Itaka, TUI i Neckermann. Wzrosty nieco wyższe od średniej występują u pozostałych dużych organizatorów. Spora różnica cen – o ponad 120 złotych – wobec roku ubiegłego w dość tanim ogólnie Wezyrze wynika z tego, że przed rokiem na kierunkach tureckich oferował on bardzo niskie ceny. Teraz prawdopodobnie nie zachodzi potrzeba stosowania aż takich przecen, a to z powodu być może mniejszego spadku liczby turystów rosyjskich w Turcji i Bułgarii niż szacowano to jeszcze niedawno.

W tym, co jest w danej chwili dla nabywców najważniejsze, czyli w bezwzględnych cenach bieżących z dużych biur najlepsze ich poziomy oferują nadal Itaka, Grecos, a także w pewnym stopniu Rainbow Tours. Obecnie na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli nadal największą liczbą najtańszych ofert dysponują Itaka (27) oraz Rainbow Tours (16). Do tego grona powróciła po kilkutygodniowej przerwie Alfa Star (11), a dużą liczbę bardzo korzystnych ofert oferują jeszcze wymieniany wyżej Wezyr oraz Exim Tours (po 9). Wśród małych biur tanimi ofertami dysponuje mocno obniżający ostatnio ceny Net Holiday.

Nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Nadal obowiązuje reguła, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert zwiększa się, gdyż ceny rosną tam stosunkowo niewiele.