Biura podróży – sprzedaż wciąż niższa niż rok temu

AG

Ostatni tydzień był kolejnym, w którym liczba dokonanych rezerwacji i klientów w biurach podróży w Polsce była niższa od tej w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Polski Związek Organizatorów Turystyki przedstawił kolejny raport sprzedaży imprez turystycznych na przyszły sezon. W ostatnim tygodniu roku, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2018 w biurach podróży liczba rezerwacji zmalała o 7,9 proc., zaś liczba klientów – o 7,8 proc.

Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe sprzedawane na przyszły sezon w ostatnim tygodniu stanowiły 84,4 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 8,2 proc. a autokarowe – 7,3 proc.

W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego liczba sprzedanych imprez autokarowych zmalała o 4,3 proc., liczba imprez z dojazdem własnym – o 23,9 proc., zaś liczba samolotówek o 6,2 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2018 do 31 października 2019 roku, to pierwsza dziesiątka wyglądała tak: Grecja, Turcja, Egipt, Hiszpania, Bułgaria, Włochy, Albania, Chorwacja, Tunezja i Portugalia.
Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajduje się pięć greckich i po dwa egipskie i tureckie.
Na podium znajdują się Antalya, Heraklion i Hurghada.

Najmniej w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków kosztują imprezy w Burgas (2 132 zł) i Hurghadzie (2 374 zł). Najdrożej jest na Kos (2 773 zł) i na Zakyntos (2 780 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty była w ostatnich czterech tygodniach o 5,7 proc. mniejsza w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wyjazdy lotnicze zmalały o 4,7 proc., autokarowe zmalały o 8,6 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym zmalały o 12,7 proc.
Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2019 liczba klientów zmalała w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku o 5,2 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 85,1 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to na pierwszym miejscu znajduje się zaś Turcja (wzrost o 22,4 proc. w porównaniu z ostatnim sezonem). Dalej zaś: Grecja (spadek o 25 proc.), Egipt (+56,1 proc.), Hiszpania (spadek o 22,7 proc.), Włochy (minus 20,4 proc.), Bułgaria (minus 40,5 proc.), Tunezja (+ 61,7 proc.), Albania (minus 36,9 proc.), Portugalia (+8 proc.) i Tajlandia (+5 proc.).

Jeśli chodzi o podział rynku to najwięcej, bo 19,5 proc. sprzedanych imprez przypada na Turcję. Na Grecję – 17,9 proc., Egipt – 16 proc, Hiszpanię – 9,1 proc., Włochy – 4,6 proc., Bułgarię – 4,3 proc.