Biura podroży – początek października dużo droższy

AG

Średnia cena imprezy turystycznej w biurze podróży jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 391 złotych. Największy wzrost cen wycieczek tym razem odnotowano w Portugalii – o 889 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzien października, czyli 30 września – 6 października 2018 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 30 września i 6 października, średnia cena wzrosła o 21 złotych.

Największa zwyżka cen wystąpiła w Turcji Egejskiej – o średnio 394 złote, a nieco mniejsze miały miejsce na Malcie i Lanzarote (na których przed tygodniem odnotowano bardzo znaczne spadki cen) – o 343 i 305 złotych.

Największe spadki średnich cen w ostatnim tygodniu odnotowano na Majorce – o 325 złotych, a mniejsze na greckich wyspach o nieco krótszym sezonie turystycznym, czyli Zakintos i Korfu – o średnio 206 i 143 złote. W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadały o odpowiednio 66 i 59 złotych.

W minionym tygodniu, dla wyjazdów w pierwszym tygodniu października tym razem zdecydowanie najmocniej wzrosły dość łagodnie rosnące wcześniej średnie ceny wycieczek do Turcji – o 245 złotych, a w znacznie już mniejszym stopniu na Wyspy Kanaryjskie – o 90 złotych. Dość istotne spadki średnich cen wystąpiły natomiast na kierunkach egipskich i greckich – o 60 i 79 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu października 2019 pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 391 złotych.
Największy wzrost cen wycieczek tym razem odnotowano w Portugalii – o 889 złotych, a również bardzo wysokie ich zwyżki na wyspach Kos i Gran Canarii – o średnio 856 i 735 złotych. W adekwatnym okresie poprzedniego sezonu odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 98 złotych.

Wśród wiodących kierunków, podobnie jak dla wyjazdów w pierwszych tygodniach sierpnia i września, zwyżki średnich cen wycieczek nadal występują na zyskujących na popularności już od sezonu 2017 kierunkach o bardzo korzystnym stosunku jakości do ceny, czyli Turcji i Egiptu, na których średnie ceny wzrosły w skali rocznej o 372 i 248 złotych. W samej końcówce sezonu Turcja ponownie wyprzedziła Egipt i jest to rezultat wystąpienia umiarkowanych wzrostów cen na Tureckiej Riwierze w miejsce poprzednich spadków i przyspieszenia wzrostu cen w Turcji Egejskiej. Podobnie jak w sierpniu i wrześniu tak i w październiku pod względem wzrostów z wymienionymi kierunkami konkuruje Grecja, gdzie tym razem wzrosty były nawet znacznie większe niż na obu z nich i wyniosły średnio aż 598 złotych (poprzednio 363 złote).

Relatywnie duży roczny wzrost cen odnotowały w minionym tygodniu Wyspy Kanaryjskie, które były droższe w porównaniach rocznych o rekordowe w tym sezonie 340 złotych (poprzednio o 212 złotych).

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym ponownie odnotowano w Portugalii (mała liczba hoteli) na Cyprze i w Maroku – o średnio 889, 674 i 639 złotych, zdecydowanie mniejsze w Tunezji (Dżerba) – o średnio 29 złotych, a na Majorce i Malcie odnotowano bardzo wyraźny spadek średnich cen wyjazdów (jednakże na tej ostatniej na bazie tylko 2 dostępnych porównywalnych hoteli), czyli o 376 i 410 złotych.

W porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów październikowe ceny te w najmniejszym stopniu wzrosły w biurach Rainbow i Coral Travel – po około 150 złotych.

Średnie ceny w biurze Sun & Fun, które w kilku ostatnich zestawieniach wyróżniały się ich najmniejszym wzrostem, tym razem zwyżkowały o ponad 220 złotych. Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 370 złotych (biuro Grecos) do nawet ponad 1200 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 22 kierunkach (już bez Albanii i Bułgarii) i w trzech kategoriach hoteli, to tym razem na pozycji lidera znalazło się biuro Itaka z liczbą 24 ofert (poprzednio 32, przed rokiem 24, a przed dwoma laty 27 oferty), które wyprzedziło biura Rainbow z liczbą 23 ofert (poprzednio 17, przed rokiem 19, a przed dwoma laty 7 ofert) oraz TUI Poland z liczbą 19 ofert (poprzednio 26, przed rokiem 27, a przed dwoma laty 15 ofert). Przewagę w zakresie hoteli trzygwiazdkowych posiadały biura Itaka i Rainbow, czterogwiazdkowych Itaka, a pięciogwiazdkowych TUI Poland.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel – 6 ofert oraz Sun & Fun i Rainbow – po 4 oferty, na kierunkach greckich tym razem przodowało, podobnie jak w wielu wcześniejszych zestawieniach z wyjątkiem poprzedniego, biuro Grecos – 10 ofert przed biurem Itaka – 9 ofert i biurami Rainbow i TUI Poland – po 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland i Rainbow – 8 i 7 ofert, a na tureckich biura Rainbow – 4 oferty oraz Coral Travel i TUI Poland – po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały Itaka i TUI Poland – po 4 oferty przed biurem Coral Travel – 3 oferty, natomiast do Bułgarii ofert biur podróży już nie było. W porównaniu z okresem sprzed roku Itaka wzmocniła swoją pozycję w Grecji i w Tunezji, TUI Poland na Wyspach Kanaryjskich i również w Tunezji, Rainbow w Egipcie, Grecji, Turcji i na Wyspach Kanaryjskich, zaś Coral Travel w Egipcie, Grecji, Tunezji i w Turcji.