Biura podróży – Malta i Lanzarote mocno tanieją

Malta rajskie miejsca
Malta/fot. Mike Nahlii/Unsplash

W ostatnim tygodniu w biurach podróży w Polsce największe zniżki cen wycieczek odnotowana na Malcie – o 183 złote oraz na Lanazarote – o 169 zł.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 3 sierpnia – 9 sierpnia 2020 roku.

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020 spadła o 11 złotych.

Podobnie jak przed tygodniem największe zniżki cen wycieczek w minionym tygodniu wystąpiły na Malcie, na której spadły średnio o 183 złote. Znacznie przecenione zostały kanaryjska Lanzarote oraz egipska Hurghada – o średnio 169 i 151 złotych.

Zmiany na rynku egipskim

Czwarty tydzień kwietnia przyniósł na najważniejszych kierunkach dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 dość znaczące zmiany średnich cen wycieczek. Najistotniejszy spadek wystąpił na kierunkach egipskich – o średnio 74 złote i miał duży związek ze zmianą oferty biura ETI, które wycofało z oferty większość najbardziej kosztownych hoteli pozostawiając jedynie nieliczne, ale za to w bardzo atrakcyjnych cenach.

W niewiele mniejszym stopniu obniżyły się ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie – o 68 złotych na co istotniejszy wpływ wywarły atrakcyjniejsze ceny Lanzarote w biurze Itaka i Teneryfy w biurze Rainbow.

W niewielkim stopniu obniżyły się ceny w Grecji – o średnio 12 złotych. Był to efekt znaczących obniżek cen w biurach Exim Tours (Korfu) i Coral Travel (Zakintos) – obie dotyczyły hoteli 3 i 4 gwiazdkowych oraz jednoczesnej bardzo znacznej zwyżki cen na tej ostatniej wyspie dokonanej przez biuro TUI Poland (głównie hotele 3 gwiazdkowe).

Nie zmienił się średni poziom cen Bułgarii, za to dość wyraźnie zdrożały wycieczki do Turcji – o średnio 49 złotych. Zmiana ta wynikała głównie z bardzo dużego podniesienia cen wyjazdów do kurortów Turcji Egejskiej dla wszystkich kategorii hoteli.

Średnia cena w dół

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 11 złotych. Był to dopiero drugi roczny spadek cen w tym sezonie.

Turcja egejska w górę

W minionym tygodniu największy średni roczny wzrost cen odnotowano w Turcji Egejskiej – o 261 złotych. Znacząco wzrosły również ceny wyjazdów na Fuerteventurę i do Marsa Alam – o 189 i 155 złotych. Kierunkiem, na którym odnotowano największe spadki cen wycieczek była już po raz czternasty z rzędu Malta – spadek w ujęciu rocznym o średnio 352 złote. Niewiele mniejsze roczne zniżki cen zniżki cen odnotowano po raz czwarty na Cyprze i po raz szósty z rzędu na Rodos – o 286 i 226 złotych.

Wśród dwóch z wiodących kierunków, w Egipcie i Turcji, ceny wzrastały najbardziej, a różnica pomiędzy skalami wzrostu nie była duża. W minionym tygodniu średni roczny wzrost cen w Turcji wyniósł 139 złotych, zaś w Egipcie wyniósł on 121 złotych.

Bułgaria i Kanary lekko w dół

Mniejszy roczny spadek cen odnotowała w minionym tygodniu Bułgaria – o średnio 39 złotych. Nadal bardzo atrakcyjne ceny oferują tam biura TUI Poland i Exim Tours. Jest to podobna sytuacja do tej sprzed roku, z tym że wówczas bardzo atrakcyjne ceny oferowało również biuro Coral Travel.

Umiarkowany spadek cen wycieczek wobec poprzedniego sezonu był udziałem Wysp Kanaryjskich, na których wyniósł on 32 złote (poprzednio w ujęciu rocznym ceny spadły tam o 21 złotych). Wcześniej w okresie 13 tygodni z rzędu kierunek ten wykazywał najwyższe zwyżki cen wśród 5 wiodących kierunków w polskiej zorganizowanej turystyce wyjazdowej.

Od drugiej części poprzedniego sezonu letniego pod względem wzrostów średnich cen wycieczek z Egiptem i Turcją przez wiele miesięcy konkurowała Grecja. Obecnie jednak ze średnim rocznym spadkiem cen wycieczek o 94 złote była ona już po raz siódmy najbardziej taniejącym wśród najważniejszych kierunków dla polskiej zorganizowanej turystyki wyjazdowej.

Mniej popularne kierunki – raz w górę, raz w dół

Na mniej popularnych kierunkach zwyżki średnich cen w ujęciu rocznym miały miejsce w Maroku, Portugalii i Tunezji, w których ceny wzrosły o odpowiednio 100, 83 i 58 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny były niższe niż przed rokiem. W niedużej skali zniżkowały ceny na Majorce – o średnio 20 złotych, w znacznie większym stopniu w Albanii i na Cyprze – o 172 i 286 złotych, zaś w największym kolejny raz na Malcie, gdzie były one niższe o 352 złote od średnich cen sprzed roku.

ETI i Exim Tours najbardziej obniżają ceny

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów, w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach ETI, Exim Tours oraz Itaka – o około 275, 260 i 190 złotych. W tym pierwszym biurze miało to związek z bardzo dużymi obniżkami cen wycieczek, zwłaszcza do Hurghady i na Synaj, a w ostatnim biurze tak znaczna zmiana różnicy wobec ostatniego tygodnia jest skutkiem wzrostu bazy odniesienia, gdyż przed rokiem ceny wzrosły tam przejściowo o około 200-210 złotych. Bez tego skoku cenowego ceny wycieczek w Itace byłyby – podobnie jak miało to miejsce przed dwoma tygodniami – niewiele wyższe niż przed rokiem.

Niższe niż w sezonie ubiegłym ceny oferowały też biura Grecos i TUI Poland, w których roczne spadki wyniosły około 135 oraz 15 złotych. W tym drugim biurze tak znacząca zmiana wynikała z licznych zwyżek cen wycieczek, zwłaszcza do Turcji Egejskiej i na niektóre wyspy greckie, oraz z nieobecności bardzo taniej dotychczas oferty wyjazdów do Albanii. Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż przed rokiem w granicach od około 25 złotych (biuro Coral Travel) do 290 złotych.

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center