Biura podroży – Hiszpania drożeje, Tunezja i Grecja tanieją

AG

W porównaniu z poprzednim tygodniem największe zwyżki cen odnotowano na Gran Canarii, Teneryfie i Majorce. Najbardziej spadły ceny na tunezyjskiej Dżerbie oraz na greckich kierunkach: Korfu, Chalkidiki oraz Zakynthos. Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA Sp. z o.o., spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki obejmuje trzeci tydzień sierpnia.
W porównaniu z poprzednim tygodniem średnia cena imprez trzeciego tygodnia sierpnia 2015 wykazała tym razem kosmetyczny spadek, który wyniósł 3 złote (poprzednio ceny wzrosły o 27 złotych). Zdecydowanie największe zwyżki cen dotyczyły cieszących się obecnie bardzo dużym powodzeniem kierunków hiszpańskich, a mianowicie Gran Canarii, Teneryfy i Majorki – o średnio 138, 81 i 72 złote, ale spore wzrosty odczuły też Rodos i Bułgaria – o 63 i 36 złotych. Najbardziej spadły natomiast ceny na tunezyjskiej Dżerbie – aż o 237 złotych, a w znacznie mniejszej skali na greckich kierunkach Korfu, Chalkidiki oraz Zakynthos – o odpowiednio 65, 54 i 34 złote, a także w Hurghadzie i Maroku – o średnio 52 i 33 złote.

Średnie ceny nadal utrzymują się znacząco powyżej poziomu cen szczytu sezonu letniego sprzed roku, a różnica minimalnie spadła do 108 złotych, wobec 110 złotych przed tygodniem. Kierunki egipskie, czyli Synaj, Hurghada i Marsa Alam są wprawdzie nadal sporo droższe niż przed rokiem – o 198, 150 i 94 złote, ale zostały już wyprzedzone pod tym względem nie tylko przez Portugalię – wzrost średnich cen o aż 427 złotych, ale również przez kierunki kanaryjskie. Roczne średnie różnice cen w Egipcie, które w połowie marca wynosiły 291 złotych, zmalały następnie po różnych wahaniach, które w znacznym stopniu naśladowały zmiany kursu amerykańskiego dolara, do 147 złotych obecnie. Wydaje się, że Egipcjanie nie są już w stanie bardziej wyjść z obniżkami cen naprzeciw turystom z powodu silnego egipskiego funta i bardzo wysokiej dynamiki wzrostu cen wewnętrznych, która w czerwcu wyniosła + 11,4 procent r/r. W porównaniach międzynarodowych Egipt stał się w tym roku już o sporo ponad 20 procent droższy w relacji do innych krajów rejonu, a szczególnie istotnie pogorszyła się jego konkurencyjność wobec Grecji, Turcji i Bułgarii.

Pomijając lidera wzrostów cen wobec ubiegłego rok, czyli Portugalię, nieco zaskoczyły ostatnimi wzrostami cen Kanary. Bardzo silny popyt (w tym w tanich liniach) mocno ciągnie w górę koszty ich zakupu, a dodatnia różnica cen na tym kierunku wobec 2014 roku w ostatnim tygodniu bardzo znacznie wzrosła – z 115 do 213 złotych. Natomiast kierunki greckie w dużym stopniu zmniejszyły swoją przewagę cenową wobec ubiegłego sezonu, czyli z 94 do 54 złotych. Najbardziej w okresie ostatnich 12 miesięcy wzrosły ceny na wyspach Kos i Rodos – o 165 i 122 złote, a spadły na Chalkidiki – o średnio 117 złotych. Po ograniczeniu wyjazdów do coraz tańszej ostatnio Tunezji jedynym dużym kierunkiem, na którym ceny są teraz niższe od poziomów z ubiegłego sezonu pozostała już tylko Turecka Riwiera – ale różnica stopniała już jedynie do 22 złotych i to pomimo nadal utrzymującego się spadku przyjazdów turystów rosyjskich. Tańsza jest także Majorka (o 94 złote), ale nie jest to już zbyt znaczący kierunek w ofertach biur podróży odkąd przeloty na tę wyspę uruchomiły tanie linie.

Wśród dużych biur podróży – po sporych zmianach cen przy wejściu w okres wakacyjny – okazało się, co może być pewnym zaskoczeniem, że najbardziej obniżone ceny w relacji do roku ubiegłego, ma obecnie biuro TUI – średnio o 150 złotych. Tańszy niż przed rokiem jest również Grecos – średnio o 26 złotych, a bez większych zmian cen oferuje wycieczki Wezyr. Pozostałe biura są już droższe niż przed rokiem, w tym w szczególności Alfa Star, które przed rokiem miało bardzo korzystną cenowo ofertę. W tym, co z dzisiejszego punktu widzenia jest jednak dla klientów najważniejsze, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 destynacjach i w trzech kategoriach hoteli, liderem pozostaje Rainbow Tours, który ma takich ofert 21, a czołową trójkę nadal uzupełniają biura Exim Tours (17 ofert) oraz Itaka (16). Dużą liczbę atrakcyjnych ofert prezentują obecnie również biura Wezyr (11) oraz wspomniane już TUI (8 ofert). Natomiast wśród małych organizatorów nadal dużą liczbą najtańszych propozycji wyróżnia się biuro Net Holiday (10 ofert).

Nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Nadal obowiązuje reguła, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert zwiększa się, gdyż ceny rosną tam stosunkowo niewiele.