Biura podróży – Grecja coraz droższa

KG

W ubiegłym tygodniu w biurach podróży w Polsce po raz kolejny wzrosły ceny wycieczek do Grecji. W ujęciu rocznym podrożały już one średnio o 162 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 5-11 sierpnia 2019 roku
W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia średnie ceny wzrosły o 14 złotych. W minionym tygodniu największe wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły na Chalkidiki – o 269 złotych (ostatnio notowano tam największe spadki cen) oraz na Malcie i Majorce – o 88 i 65 złotych. Największe zniżki odnotowano na tunezyjskiej Dżerbie – o średnio 50 złotych oraz w Portugalii i na Rodos – o średnio 36 i 21 złotych. W analogicznym okresie przed rokiem średnie ceny wycieczek spadły o 31 złotych, a przed dwoma laty wzrosły o 12 złotych.

W minionym tygodniu w stosunku do średniej zmiany cen (czyli +14 złotych) ponownie wzrosły ceny na kierunkach greckich (+28 złotych). Taka sytuacja może pozostawać w związku z cięciami programów na kierunkach greckich przez wielu organizatorów, jak również z (chwilowym lub ostatecznym) zaprzestaniem działalności na nich przez biura 7islands i Net Holiday, których ubiegłoroczna sprzedaż wyniosła tam blisko 40 tysięcy wycieczek, czyli prawie 5 procent całości (dla Grecji). W minimalnym i jednocześnie bardzo podobnym stopniu wzrosły średnie ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie oraz do Turcji i Egiptu – o odpowiednio 7, 5 i 4 złote, a nieco obniżyły się ceny wycieczek do w Bułgarii – o 9 złotych.
Pomimo niższej ostatnio dynamiki zmian cen Egiptu nadal kształtują się one na relatywnie wysokich poziomach. Do fundamentalnych przyczyn droższego Egiptu należą silnie rosnące ceny wewnętrzne w tym kraju, jak też mocno drożejąca miejscowa waluta. Ceny wycieczek do Bułgarii ciągle jeszcze pozostają pod wpływem nisko wycenianej ofert biur TUI Poland oraz ostatnio Coral Travel Wezyr, mimo że ostatnim czasie ceny Bułgarii u pierwszego organizatora często są korygowane w górę.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym pełnym tygodniu sierpnia 2019 pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 105 złotych. W tym samym okresie poprzedniego sezonu notowano dość istotny spadek cen w ujęciu rocznym o 55 złotych.

Spośród dużych kierunków nadal utrzymują się wyraźne zwyżki średnich cen wycieczek na zyskujących na popularności już od sezonu 2017 mniej kosztownych i dobrych jakościowo kierunkach, czyli Egipcie i Turcji, na których średnie ceny wzrosły w skali rocznej o 333 i 185 złotych. Jest to w przypadku tego pierwszego kierunku sytuacja nadal znacząco różna niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu, gdyż Egipt notował wówczas spadki cen w ujęciu rocznym o 190 złotych. W przypadku Turcji dynamika rocznych zmian cen zaczyna coraz bardziej przypominać sytuację sprzed roku, ponieważ wzrosły one wówczas o 117 złotych.

Coraz wyraźniej rosną w ujęciu rocznym ceny wycieczek do Grecji – już średnio o 162 złote, co również ma związek ze wspomnianymi wcześniej ograniczeniami tegorocznych programów wyjazdów do tego kraju przez biura podróży. Zmalała natomiast roczna skala wzrostu cen wycieczek do Bułgarii – z 76 do 60 złotych. W odpowiednim tygodniu poprzedniego sezonu ceny w ujęciu rocznym w pierwszym z tych kierunków spadły o 19 złoty, a na drugim o 63 złote.

Tegorocznym liderem spadków nadal pozostają Wyspy Kanaryjskie, gdzie ceny rok do roku obniżyły się o średnio 55 złotych, ale przed tygodniem i dwoma były one niższe o 161 i 138 złotych.

W minionym sezonie o tej samej porze ceny wycieczek sierpniowych na notowały tam w ujęciu rocznym wzrost o średnio 65 złotych. Kolejny już raz warto zwrócić uwagę, że w ostatnich tygodniach zdecydowanie korzystniejsze dla organizatorów stały się ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie sprzedawanych w ofertach last minute.

Na mniej masowych kierunkach zdecydowanie największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Tunezji – o 170 złotych, a mniejsze w Albanii, Maroku i na Majorce – o średnio 55, 49 i 39 złotych. Na pozostałych kierunkach notowano spadki, z których mniejsze były udziałem Malty i Cypru – o 9 i 49 złotych, a wyraźnie większe wystąpiły w Portugalii – o średnio 126 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2017 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Turcji – o 302 złote, a w łagodniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Egiptu i Grecji – o po 143 złote. Niemal nie zmieniły się średnie ceny wyjazdów do Bułgarii – spadły o średnio 3 złote, zaś większy dwuletni spadek cen wystąpił w Tunezji – o 62 złote, a już tradycyjnie w tym sezonie najmocniejszych zniżek cen wyjazdów doświadczyły Wyspy Kanaryjskie – o średnio 120 złotych.

W porównaniach średnich cen ofertowych wśród dużych i średnich organizatorów po raz pierwszy w tym sezonie u żadnego z nich nie wystąpiły zniżki w ujęciu rocznym. Najmniejsze wzrosty średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem wykazywały oferty biur TUI Poland, Rainbow i Coral Travel Wezyr, a wyniosły one średnio około 40, 55 i 65 złotych, z tym, że zmiany cen w grupie hoteli, które sprzedawano także w poprzednim sezonie, były u dwóch pierwszych organizatorów nieco mniejsze i wyniosły około +35 i +40 złotych. Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 110 złotych do 415 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach i w trzech kategoriach hoteli, to po raz pierwszy w tym sezonie na pozycji liderów znalazło się dwa biura z liczbą po 31 ofert, a mianowicie Rainbow oraz TUI Poland, które wyprzedziły biuro Coral Travel Wezyr z liczbą 24 ofert.

Przewagę w zakresie hoteli 3* nadal posiadała oferta biura Rainbow, w hotelach 4* oferta biura TUI Poland, a w zakresie hoteli 5* oferty biur Rainbow i Coral Travel Wezyr.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro Coral Travel Wezyr – 8 ofert, na kierunkach greckich biura Rainbow – 12 ofert oraz Grecos Holiday – 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland – 9 ofert oraz Rainbow i Itaka – 6 i 5 ofert, a na tureckich Coral Travel Wezyr – 6 ofert oraz Itaka i TUI Poland – po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Exim Tours – 6 ofert oraz Rainbow i Coral Travel Wezyr – po 2 oferty, zaś w Bułgarii biura TUI Poland i Coral Travel Wezyr – po 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro Rainbow wyraźnie wzmocniło swoją pozycję w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, TUI Poland w Bułgarii, Egipcie, Grecji i Turcji, a Coral Travel Wezyr w Bułgarii, Grecji, Turcji i Tunezji kontynentalnej.