Biura podróży – ferie zimowe dużo tańsze niż przed rokiem

Macadi Sunwing Waterworld
Wypoczynek w Macadi Sunwing Waterworld / fot. MM

Średnia cena imprezy w pierwszym tygodniu ferii zimowych jest niższa wobec średniej ceny sprzed roku o 326 złotych. Najbardziej w skali rocznej obniżyły się ceny wycieczek na hiszpańską wyspę Lanzarote – o średnio aż 1075 złotych, a bardzo znacznie staniały również wyjazdy na Maltę i Gran Canarię – o średnio 818 i 626 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego czyli 18-24 stycznia 2021 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 18-24 stycznia 2021, średnie ceny wzrosły wobec poprzedniego tygodnia o 44 złote. Największe zwyżki cen wystąpiły na Fuerteventurze – o średnio 169 złotych, a nieco mniejsze na Synaju i Gran Canarii – o 150 i 112 złotych. Tygodniowe spadki cen były mniej liczne i bardziej ograniczone w skali, a największe z nich miały miejsce w Portugalii – o średnio 80 złotych oraz w Hurghadzie i Marsa Alam – o 15 i 5 złotych

Dużo tańsze Wyspy Kanaryjskie

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) mniejsza obniżka cen rok do roku miała miejsce w Egipcie, gdzie ceny spadły wobec cen z okresu ferii zimowych 2020 o średnio 193 złote, podczas gdy w poprzednim sezonie roczny wzrost cen wyniósł 197 złotych. Najwyraźniej w skali roku obniżyły się ceny pobytu w Marsa Alam – o średnio 265 złotych, a podobne do siebie wielkości rocznej przeceny odnotowano w Hurghadzie i na Synaju – o średnio 163 i 151 złotych.

Na Wyspach Kanaryjskich spadek średnich cen rok do roku był istotnie większy i wyniósł średnio 478 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie miał miejsce roczny wzrost cen w wysokości 135 złotych.

Spośród wysp na tym kierunku największą roczną przecenę odnotowano na Lanzarote – o 241 złotych, mniejsze na Gran Canarii i Teneryfie – o średnio 626 i 267 złotych, a na Fuerteventurze średnie ceny pobytu nawet wzrosły – o 55 złotych.

Na mniej masowych kierunkach największe spadki średnich cen wycieczek rok do roku odnotowano na Malcie – o 818 złotych, mniejsze w Portugalii i na Tureckiej Riwierze – o średnio 477 i 343 złote, a jeszcze mniejsze w Maroku i w Tunezji (Dżerba) – o 145 i 83 złote. W okresie ostatniego roku ceny pobytu wzrosły jedynie na Cyprze – o średnio 116 złotych.

Znaczny spadek cen imprez egzotycznych

Duży spadek cen paliwa w dużym stopniu przyczynił się do istotnie niższych niż przed rokiem cen egzotyki, gdyż przy dalekich przelotach jego ceny odgrywają bardzo istotna rolę. W najmniejszym stopniu spadły ceny wycieczek do stosunkowo najmniej odległej Kenii – o średnio 640 złotych, większy był spadek cen wycieczek na Dominikanę – o około 1400 złotych, a jeszcze większy do odległego Meksyku – o średnio 1890 złotych.

Sytuacja epidemiczna w samych egzotycznych krajach docelowych jest zróżnicowana. Najmniej korzystna jest w silnie zainfekowanym Meksyku, w którym obecny tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń nie jest już zbyt wysoki i wynosi 254 (rekord 380 w dniu 3 sierpnia), ale bardzo wysoki jest wskaźnik zgonów – w minionym tygodniu 20,4 (rekord 43,3 w dniu 28 czerwca). Na niekorzyść Meksyku przemawia też mała liczba przeprowadzanych testów, która jest relatywnie 6-krotnie mniejsza niż w Polsce.

Korzystniejsza jest sytuacja epidemiczna na Dominikanie, gdzie obecny wskaźnik nowych zakażeń (240) jest wprawdzie podobny jak w Meksyku, ale jest w wyraźniejszym trendzie spadkowym (rekord 970 w dniu 1 sierpnia), a znacznie mniejszy jest wskaźnik zgonów, który wyniósł w minionym tygodniu 2,57 (rekord 16,1 w dniu 3 września). Wiarygodności dodaje Dominikanie dość duża liczba przeprowadzanych testów, która jest relatywnie 3-krotnie większa niż w Meksyku, czyli tylko 2 razy mniejsza niż w Polsce.

Teoretycznie najkorzystniejsza sytuacja epidemiczna panuje w Kenii, w której ostatni tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń jest na bardzo niskim poziomie 22 (rekord 88 w dniu 5 sierpnia), a wskaźnik zgonów wyniósł zaledwie 0,78 (rekord 1,81 w dniu 3 sierpnia). Na niekorzyść Kenii wyraźnie przemawia jednak bardzo mała liczba przeprowadzanych testów, która jest 4,5-krotnie mniejsza niż na Dominikanie, a zatem 9-krotnie mniejsza niż w Polsce.

Sun&Fun minimalnie drożej

W pierwszym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z ubiegłym sezonem jedyny i to kosmetyczny wzrost średnich cen wyjazdów (Hurghada) odnotowano w ofercie biura Sun & Fun – o około 5 złotych. Średnie ceny w ofertach innych dużych i średnich organizatorów były poniżej cen zeszłorocznych. Najbardziej spadły średnie ceny wycieczek w biurze TUI Poland – o około 485 złotych, w nieco mniejszej skali w biurze Itaka – o blisko 410 złotych, a w jeszcze mniejszej i dość podobnej do siebie skali w biurach Coral Travel i ETI (po około 330 złotych) oraz Exim Tours (około 315 złotych). Jeszcze mniejsze były średnie zniżki cen ofertowych w biurze Prima Holiday (około 240 złotych) oraz Best Reisen i Rainbow, czyli o około 70 i 40 złotych.

Najkorzystniejsze ceny w TUI

W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to – podobnie jak przed rokiem – pozycję lidera zajmowało biuro TUI Poland – 16 ofert (przed rokiem 17, a przed dwoma 11 ofert), które wyprzedziło biura Rainbow – 11 ofert (przed rokiem 9, a przed dwoma też 9 ofert oraz Itaka – 10 ofert (przed rokiem 7, a przed dwoma 10 ofert).

Do Egiptu najtaniej z Coral Travel i Best Reisen

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i Best Reisen – 5 i 4 oferty, zaś na kierunkach kanaryjskich biura Itaka i TUI Poland – po 7 ofert oraz Rainbow – 4 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland zachowało status quo, biuro Rainbow wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, a Itaka na Wyspach Kanaryjskich.

Egipt: darmowe wizy do turystycznych kurortów przedłużone do kwietnia