Biura podróży – ferie zimowe dużo drożej na Malcie, taniej w Portugalii i Maroku

AG

W ubiegłym tygodniu największy wzrost średnich cen w biurach podróży odnotowano na Malcie – o 438 złotych, zaś największy spadek w Portugalii – o 185 złotych oraz w Maroku – o 122 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiegoczyli 10 lutego -16 lutego 2020 roku

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 10-16 lutego 2020, średnie ceny wobec poprzedniego tygodnia spadły o 5 złotych. Największe zniżki cen wystąpiły w Portugalii – o 185 złotych oraz na Teneryfie (ponownie) i w Maroku – o 155 i 122 złote. Zdecydowanie największą zwyżkę średnich cen odnotowano na Malcie – o 438 złotych (poprzednio na tym kierunkach były największy spadek) oraz na Fuerteventurze (czwarty raz z rzędu) i Gran Canarii (odreagowanie poprzedniego dużego spadku) – o 59 i 32 złote.

W minionym tygodniu kolejny raz spadły ceny na dwóch najbardziej popularnych kierunkach zimowego wypoczynku, czyli na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie – o średnio 31 i 5 złotych. Na pozostałych kierunkach zmiany cen w tym okresie były wyraźnie większe. W ostatnim tygodniu jedynym kierunkiem, na którym ceny rosły (oprócz pojedynczych wysp kierunku kanaryjskiego) była Malta, gdzie średnie ceny podniosły się o 438 złotych.

Pomijając Portugalię i Maroko, gdzie średnie ceny spadły o 185 i 122 złote, obniżki na pozostałych kierunkach były nieduże i zawierały się w przedziale od 5 do 31 złotych.

W okresie dwutygodniowym największa zwyżka cen również wystąpiła na Malcie – o 516 złotych, a na pozostałych kierunkach przeważały zniżki, z których największe również miały miejsce w Maroku i Portugalii – o odpowiednio 252 i 186 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2019 (okres 28 stycznia-3 lutego) i 2020 (okres 10-16 lutego) pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 251 złotych.
Na dwóch najważniejszych kierunkach zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) skala zmian rocznego wzrostu cen wobec poprzedniego zmieniła się w przeciwnych kierunkach. Kolejny raz zmniejszyła się ona w Egipcie, gdzie ceny przewyższały poziom z sezonu 2019/2020 o średnio 80 złotych. W skali roku najbardziej podniosły się ceny wycieczek w Hurghadzie – o średnio 310 złotych, a obniżyły się na Synaju – o średnio 61 złotych.

Na Wyspach Kanaryjskich średni roczny wzrost średnich cen wycieczek uległ natomiast zwiększeniu i wyniósł 100 złotych. Spośród wysp znaczne roczne wzrosty cen notowano na Lanzarote i Teneryfie – o średnio 487 i 343 złote, a zdecydowanie największy spadek spadek cen w tym ujęciu odnotowano na Gran Canarii – o średnio 342 złote.

Na mniej masowych kierunkach zdecydowanie największy wzrost średnich cen wycieczek rok do roku odnotowano w Maroku – o 847 złotych, a mniejsze, chociaż i tak bardzo znaczące na Tureckiej Riwierze i Malcie – o przeciętnie 506 i 451 złotych. Nieco niższy był średni roczny wzrost cen wyjazdów do Portugalii – o 405 złotych, a wyraźnie niższy na Cypr oraz tunezyjską Dżerbę – o średnio 263 i 151 złotych.

W szóstym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z ubiegłym sezonem jedyne zniżki średnich cen wśród dużych i średnich organizatorów odnotowano w ofertach biur TUI Poland i ETI – o około 90 i 55 złotych, zaś nieznaczny wzrost rocznych cen odnotowano w ofercie biura Best Reisen – o około 15 złotych. Średnie ceny w ofertach innych biur wzrosły w odniesieniu do ubiegłego roku w granicach od 110 (biuro Sun & Fun) do przeszło 460 złotych. Można zauważyć, że roczne zniżki lub najmniejsze wzrosty cen występują u tych organizatorów u których duża jest rola kierunków egipskich.

W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach (wobec poprzedniego sezonu przybyło porównanie dotyczące tunezyjskiej Dżerby) oraz w trzech kategoriach hoteli, to kolejny raz pozycję lidera nadal zajmowało biuro TUI Poland – 16 ofert, przed biurami Rainbow – 9 ofert oraz Exim Tours – również 9 ofert.

Należy zaznaczyć, że wysoka pozycja biura TUI Poland w tym ujęciu w dużej mierze wynika z tego, że posiadało ono jako jedyne oferty na niektórych kierunkach (np. Dżerba, Portugalia, Fuerteventura i Lanzarote 5*), co daje mu aż 8 wskazań (na ogólną liczbę 16) podczas gdy na pozostałych kierunkach zajmuje pozycję 2-3 (zwykle za biurami Exim Tours i Rainbow).

Najwięcej korzystnych propozycji wśród hoteli trzygwiazdkowych miało biura TUI Poland i Rainbow, wśród hoteli czterogwiazdkowych biura TUI Poland i Exim Tours, zaś w ofercie hoteli pięciogwiazdkowych wyraźnie przodowało biuro TUI Poland.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Best Reisen i Sun & Fun (po 5 ofert), na kierunkach kanaryjskich biuro Itaka (7 ofert) oraz biura Rainbow i TUI Poland (po 6 ofert), zaś na Tureckiej Riwierze TUI Poland i Prima Holiday – po 2 oferty.