Biura podróży – Egipt na lato dużo droższy niż rok temu

fot. AG

W ostatnim tygodniu w biurach podróży w Polsce, średnia cena imprezy turystycznej w sierpniu była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 343 złotych. Wyjazdy do Egiptu podrożały średnio o 507 zł.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej, obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 1 – 7 sierpnia 2022 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, obniżyła się o 4 złote.
Najbardziej potaniały wyjazdy do Maroka – o średnio 161 złotych, a w stopniu wyraźnie mniejszym na wyspy Kos i Gran Canarię – o 63 i 51 złotych. Największe wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu odnotowano na Malcie (poprzednio ceny również tam znacznie wzrosły) – o 144 złote, a w mniejszej skali na półwyspie Chalcydyckim i w Portugalii – o średnio 59 i 44 złote.

W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022 zwyżkowały w Egipcie i Bułgarii – o 16 i 12 złotych, nieduże spadki średnich cen nastąpiły w Turcji i na Wyspach Kanaryjskich – o średnio 5 i 11 złotych, a najbardziej obniżyły się przeciętne ceny wycieczek do Grecji – o 27 złotych.

Średnia cena dużo wyższa od zeszłorocznej

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 343 złotych. Ponownie najbardziej w skali roku podniosły się ceny wyjazdów na Synaj – o średnio 702 złote, a nieco mniejsze były zwyżki cen na hiszpańskim Wybrzeżu Costa de la Luz i na Majorce – o 518 i 511 złotych. Jedyny roczny spadek cen wycieczek kolejny raz z rzędu odnotowano na Malcie – o średnio 213 złotych.

Egipt bardzo mocno podrożał w skali roku

Wśród wiodących kierunków największy roczny wzrost średnich cen wycieczek kolejny raz wystąpił w Egipcie – o średnio 507 złotych, mniejsze, ale także znaczące miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich – o średnio 345 złotych oraz w Grecji i Turcji – o 315 i 312 złotych, a ponownie w najmniejszym stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów do Bułgarii – o 230 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Majorce i w Albanii – o średnio 511 i 465 złotych, a niewiele mniejsze we Włoszech, w Maroku, Hiszpanii kontynentalnej i na Cyprze – o odpowiednio 453, 437, 423 i 408 złotych, a nieco mniejsze w Hiszpanii kontynentalnej i Maroku – o 369 i 356 złotych. Znacznie mniejsze były wzrosty średnich cen w Portugalii i Tunezji – o średnio 187 i 164 złote, natomiast na Malcie ceny w ujęciu rocznym spadły – o średnio 213 złotych.

Liderem niskich cen – wciąż TUI Poland

W dwunastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, tym razem z liczbą 55 ofert (poprzednio 59 ofert, przed rokiem 56, a przed dwoma laty 45 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Rainbow z liczbą 23 ofert (poprzednio 25 ofert, przed rokiem 35, a przed dwoma laty 20 ofert) oraz Itaka z liczbą 22 ofert (poprzednio 21 ofert, przed rokiem 17, a przed dwoma laty 20 ofert).

Egipt najtańszy w TUI

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro TUI Poland – 6 ofert oraz biura Coral Travel i Best Reisen – po 3 oferty, na kierunkach greckich przodowały biuro TUI Poland – 10 ofert przed biurami Coral Travel i Rainbow – 7 i 6 ofert. Na kierunkach kanaryjskich najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro TUI Poland – 11 ofert oraz biura Itaka i Rainbow – 6 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel – 9 ofert i TUI Poland – 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland – 5 ofert i Exim Tours – 4 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland – 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, biuro Rainbow w Turcji, a biuro Itaka w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich.

Biura podróży – ceny letnich wyjazdów lekko w dół