Biura podróży – ceny letnich wyjazdów lekko w dół

fot. AG

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, w biurach podróży spadła o 42 złote. Najbardziej obniżyły się ceny wyjazdów na Lanzarote – o średnio 244 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej, obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 1 – 7 sierpnia 2022 roku.

W nieco mniejszym stopniu niż w przypadku Lanazrote, potaniały wyjazdy na Majorkę i Korfu – o 151 i 124 złote. Największe wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu odnotowano na Sycylii (poprzednio ceny najbardziej tam spadły) i w Maroku – o 196 i 158 złotych, a w mniejszej skali na Malcie – o średnio 105 złotych.

Najważniejsze kierunki potaniały

W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022 zniżkowały na wszystkich najważniejszych kierunkach za wyjątkiem Bułgarii, w tym w największym stopniu na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji – o średnio 143 i 74 złote, w nieco mniejszym w Turcji i Egipcie – o 35 i 19, zaś nieduży wzrost cen wystąpił tym razem w Bułgarii – o średnio 21 złotych.

Średnia cena wciąż dużo wyższa niż rok temu

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 340 złotych. Najbardziej w skali roku podniosły się ceny wyjazdów na Synaj – o średnio 707 złotych, a nieco mniejsze były zwyżki cen na Półwyspie Chalcydyckim i na Majorce – o 573 i 474 złote. Jedyny roczny spadek cen wycieczek kolejny raz z rzędu odnotowano na Malcie – o średnio 263 złote.

Egipt – najwyższy roczny wzrost cen

Wśród wiodących kierunków największy roczny wzrost średnich cen wycieczek kolejny raz wystąpił w Egipcie – o średnio 492 złote, mniejsze, ale także znaczące miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich – o średnio 437 złotych oraz w Grecji i Turcji – o 344 i 299 złotych, a ponownie w najmniejszym stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów do Bułgarii – o 230 złotych.

Tylko Malta tańsza niż w 2021 roku

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Majorce, w Albanii, we Włoszech i na Cyprze – o odpowiednio 474, 441, 423 i 406 złotych, a nieco mniejsze w Hiszpanii kontynentalnej i Maroku – o 369 i 356 złotych. Znacznie mniejsze były wzrosty średnich cen w Tunezji i Portugalii – o średnio 106 i 35 złotych, natomiast na Malcie ceny w ujęciu rocznym spadły – o średnio 263 złote.

TUI – wciąż najwięcej najtańszych ofert

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman),

W jedenastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, które po jednotygodniowej przerwie powróciło do znacznej przewagi w atrakcyjności propozycji, tym razem z liczbą 59 ofert (poprzednio 38 ofert, przed rokiem 51, a przed dwoma laty 46 ofert). Ten znaczny wzrost liczby najlepszych ofert był skutkiem znacznej zniżki cen ofertowych w tym biurze w ostatnim tygodniu. Organizator ten wyprzedził biuro Rainbow z liczbą 25 ofert (poprzednio 29 ofert, przed rokiem 35, a przed dwoma laty 18 ofert) oraz biuro Itaka z liczbą 21 ofert (poprzednio 24 oferty, przed rokiem 18, a przed dwoma laty 21 ofert).

Do Egiptu najtaniej z TUI

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro TUI Poland – 6 ofert oraz biura Coral Travel i Best Reisen – po 3 oferty, na kierunkach greckich przodowało biuro TUI Poland – 11 ofert przed biurami Rainbow – 8 ofert i Coral Travel – 6 ofert. Na kierunkach kanaryjskich najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro TUI Poland – 11 ofert oraz biura Itaka i Rainbow – po 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 8 ofert i TUI Poland – 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland – 6 oferty i Exim Tours – 5 ofert, a w Bułgarii biuro TUI Poland – 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, biuro Rainbow w Grecji, a biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i na Wyspach Kanaryjskich.

Biura podróży – ceny na lato idą mocno w górę