Biura podróży – Egipt i Kanary na ferie drożeją

AG

Spośród najważniejszych kierunków zimowych zwyżkę cen rok do roku ponownie wykazały Egipt – średnio o 1775 zł oraz Wyspy Kanaryjskie – średnio o 131 zł.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 28 stycznia – 3 lutego, średnie ceny wzrosły o 79 złotych (poprzednio wzrosły o 54 i 78 złotych), a największe zwyżki odnotowano na Lanzarote i Gran Canarii – o 245 i 188 złotych oraz w Hurghadzie – o 151 złotych. Spadki średnich cen wycieczek w ostatnim tygodniu miały miejsce jedynie na Malcie i tunezyjskiej Dżerbie – o 198 i 11 złotych. W analogicznym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie ceny wycieczek rosły o 46 i 67 złotych.

Miniony tydzień przyniósł wyższy od przeciętnej (czyli od 79 złotych) wzrost cen wycieczek na Wyspy Kanaryjskie, który wyniósł średnio 148 złotych (poprzednio był tam wzrost o 70 złotych), oraz do Egiptu – o średnio 102 złote (poprzednio wzrost wyniósł tam jedynie o 16 złotych). Na tym pierwszym kierunku do wyraźnych w ostatnim czasie zwyżek cen mogły się pośrednio przyczynić silnie rosnące ceny przelotów w tanich liniach. Nieco mniej od przeciętnej wyniósł wzrost średnich cen wyjazdów do Maroka (59 złotych), a jeszcze mniej na Turecką Riwierę (19 złotych). Spadły natomiast ceny imprez lotniczych na Maltę (o 198 złotych), ale należy pamiętać, że na znaczne wahania cen na tym kierunku wpływ wywierają zmieniające się ceny rejsów w tanich liniach, na których w sezonie zimowym są oparte wycieczki lotnicze na tę wyspę.

Średnia cena była wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 22 złote, (poprzednio była wyższa o 13 i 73 złote), natomiast w pierwszym tygodniu listopada 2017 średnia cena w porównaniu rok do roku była niższa o 59 złotych.

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) większą zwyżkę cen rok do roku ponownie wykazał Egipt, gdzie ceny przewyższały poziomu z sezonu 2017/2018 o średnio 175 złote, zaś przed rokiem były niższe o 155 złote, a przed dwoma laty notowano tam niemal stagnację, gdyż średnie cen rok do roku zwyżkowały, ale jedynie o 2 złote . Najwyraźniej podniosły się w skali roku ceny w Hurghadzie – o średnio 263 złote, a w mniejszym stopniu w Marsa Alam – o 196 złotych, a najmniejszy wzrost średnich cen wycieczek znów zanotowano na Synaju – o 66 złotych.

Na Wyspach Kanaryjskich zwyżka średnich cen rok do roku była tym razem tylko nieco mniejsza i wyniosła średnio 131 złotych, natomiast przed rokiem i dwoma laty średnie ceny rok do roku podnosiły się tam o 84 i 22 złote. Tym razem wśród wysp na tym kierunku największy roczny wzrost cen odnotowano na Fuerteventurze – o 194 złote, a zdecydowanie najskromniejszy na Teneryfie – o średnio zaledwie 6 złotych.

Na mniej masowych kierunkach największe przeceny średnich cen wycieczek rok do roku, podobnie jak o tej porze w ubiegłym sezonie, odnotowano na Cyprze – o 514 złotych (przed rokiem o 601 złotych) oraz w Portugalii – o średnio 372 złote, zaś zdecydowanie bardziej umiarkowane na Tureckiej Riwierze – o średnio 44 złote. Wyższe średnie cen rok do roku odnotowano na Malcie i w Maroku – o 27 i 114 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanadyjskie podniosły się o 215 złotych, a kierunkach egipskich – o średnio jedynie 20 złotych. Na mniej masowych kierunkach największą zwyżkę dwuletnią odnotowano w Maroku – o 134 złote, a największy spadek na Cyprze – o 1115 złotych.

W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to liderem było TUI Poland (17 ofert) przed biurem Itaka (13 ofert) oraz biurami Coral Travel Wezyr i Exim Tours (po 10 ofert).

W skali roku najbardziej poprawiły pozycję w tej kategorii biura TUI Poland oraz Itaka i Coral Travel Wezyr.

Najwięcej korzystnych propozycji z niższych i średnich półek cenowych (3* i 4*) miały biura Itaka i TUI Poland, zaś w ofercie premium (5*) tym razem przodowało biuro TUI Poland.
Zdecydowanie najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biur Coral Travel Wezyr (8 ofert) przed Sun & Fun (3 oferty), zaś na kierunkach kanaryjskich biura Itaka (8 ofert) i Rainbow (6 ofert).

Należy zaznaczyć, że nieco zaskakująco wysoka pozycja biura TUI Poland w tym ujęciu wynika z tego, że posiada ono albo jedyne, albo relatywnie korzystne oferty na tylko niektórych kierunkach (Turecka Riwiera, Lanzarote, Dżerba, Portugalia), co daje mu aż 11 wskazań (na ogólne 17), podczas gdy na reszcie kierunków jego oferta zimowa wypada słabiej niż przeciętna (np. kierunki egipskie, większość kierunków kanaryjskich)