Biura podróży – Egipt i Grecja droże niż przed rokiem, Turcja – tańsza

AG

Z dużych kierunków, na których ceny są niższe niż przed rokiem, prym wiedzie nadal Turcja tańsza o średnio 201 złotych Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia.
Zestawienie bazuje na cenach dla wylotów w okresie 1-7 sierpnia 2016 r. zebranych w dniu 22 stycznia. W okresie listopad-grudzień 2015 przebywaliśmy jeszcze w stosunkowo wczesnym okresie przedsprzedaży sezonu letniego, a ruchy cen były bardzo niewielkie i wynosiły po kilka złotych. W styczniu zmiany stały się już większe i tym razem wzrosły o 27 złotych (poprzednio wzrosły o 38 złotych). Spektakularnych podwyżek jednak nie odnotowano, a największe miały miejsce na hiszpańskich Fuerteventurze i Majorce oraz w Maroku i wyniosły odpowiednio 73, 69 i 70 złotych. Jedyny spadek średnich cen odnotowała tym razem Turcja Egejska – o 37 złotych, do którego przyczynił się ogólny spadek popytu na kierunkach tureckich powodowany ich obecnym postrzeganiem jako relatywnie mniej bezpiecznych.

Badanie średniej ceny first minute lata 2016 wobec cen sprzed roku wskazuje, że była ona niższa od ubiegłorocznej o 65 złotych (wcześniej była ona niższe o 62, 44, 72 i 91 złotych). Pomimo wzrostu bieżącego poziomu cen (o 27 złotych) ujemna różnica wobec roku 2015 nie zmieniła się znacząco, ponieważ w tym samym okresie przed rokiem ceny wzrosły w bardzo podobnej skali.
Spośród dużych kierunków pozycję lidera wzrostów cen wycieczek nadal zajmuje Grecja, która jest teraz droższa o średnio o 48 złotych (poprzednio o 67 i 104 złote), przy czym z jej wysp największe zwyżki wykazują Rodos i Kreta – o 95 i 45 złotych, a ceny niższe wykazują tylko Zakintos i Kos – o 75 i 30 złotych.
Drugim dużym kierunkiem, na którym średnie ceny są wyższe niż w ubiegłym roku, ale w bardzo niewielkim stopniu, pozostaje nadal Egipt – o średnio 8 złotych (w poprzednim zestawieniu był droższy o 6 złotych), w tym w szczególności Hurghada droższa o 88 złotych. Egipt drożeje drugi sezon z rzędu, ale zgodnie z tym, co było sygnalizowane przed miesiącem skala jego wzrostów maleje. W tym sezonie z powodu podwyższonego ryzyka wakacji na tym półwyspie pomimo wpływu (na wzrost cen) cięć programowych, drogiego dolara i wysokiej wewnętrznej inflacji (11 procent) Egipt może dołączyć do kierunków nawet nieco tańszych niż przed rokiem.

Z dużych kierunków, na których ceny są niższe niż przed rokiem, prym wiedzie nadal Turcja tańsza o średnio 201 złotych (poprzednio była tańsza o 204, 145 i 113 złotych), która przed miesiącem przejęła przodownictwo w tym względzie od Kanarów tańszych obecnie niż przed rokiem o 45 złotych (wcześniej były tańsze o 66, 93 i 181 złotych). Dalszy przebieg cen oraz popytu na wycieczki do Turcji pozostaje nadal największą zagadką sezonu lato 2016, a to z powodu nadal skomplikowanej sytuacji politycznej w tym kraju i jego najbliższym otoczeniu.
Jedyną zwyżkę cen wobec okresu sprzed roku na Kanarach wykazuje obecnie Lanzarote, co może mieć związek z faktem, że na tej wyspie nie występuje jeszcze konkurencja tanich linii. Natomiast największe zniżki notowane są na tych wyspach, na których oferta tanich linii jest teraz relatywnie największa, czyli na Teneryfie oraz Gran Canarii – o 137 i 127 złotych.

Nadal tańsze niż przed rokiem są też średnie ceny wycieczek w Bułgarii – o 27 złotych (poprzednio były tańsze o 57, 96 i dwa razy z rzędu o 114 złotych). Natomiast na mniejszych kierunkach największa przecena wobec ubiegłego roku nadal występuje w Tunezji – średnio o 358 złotych (wcześniej tańsza o 364, 264, 258 i 226 złotych). Zmniejszyły się natomiast wielkości przecen Majorki – do 81 złotych (wcześniej było to 160, 102 i 51 złotych), Maroka – do 62 złotych (wcześniej było to 104 i 64 złote) oraz Portugalii – do 162 złotych (wcześniej było to 164, 200 oraz 260 złotych).

Tej jesieni wśród dużych biur podróży kolejny już raz zdecydowanie największą obniżką cen first minute na lato 2016 wobec sezonu poprzedniego wyróżnia się biuro TUI Poland, w którym średnia cena jest niższa aż o 347 złotych (poprzednio było to nawet więcej, bo o 381, 403 i 423 złote). Również sporo taniej niż przed rokiem, bo o średnio blisko 120 i 110 złotych, oferują obecnie wycieczki biura Exim Tours i Wezyr. Taniej niż przed rokiem oferują wycieczki również biura Sun & Fun i Grecos – o 90 i 80 złotych, przy czym to ostatnie znacząco obniżyło ceny w ostatnim okresie i jest tańsze niż przed rokiem pomimo, że sprzedaje głównie ten kierunek, który w tym sezonie roku podrożał najwięcej. Nieco droższej oferują teraz ceny wycieczek biura Rainbow i Neckermann – po około 20 złotych oraz Itaka – o około 60 złotych, która była jednak relatywnie tania przed rokiem.

W tym, co dla turystów ma największe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to liderem w dalszym ciągu pozostaje biuro Itaka (24 takie oferty) przed biurami Wezyr (21 ofert) i Sun & Fun (15 ofert). Rainbow ma 14 takich ofert, a biuro TUI – 12. Na najliczniejszych kierunkach greckich przoduje Grecos (9 ofert) przed Itaką i Rainbowem – po 6 ofert, a na wyspach hiszpańskich Itaka oraz TUI – po 6 ofert. Wśród małych organizatorów stosunkowo dużą liczbę niedrogich propozycji oferuje teraz biuro 7islands (5 ofert).