Biura podróży – Egipt droższy na ferie, Kanary – tańsze

AG

W ostatnim tygodniu w biurach podróży ceny na imprezy podczas zimowych ferii szkolnych w Egipcie, były średnio droższe o 278 złotych od zeszłorocznych, zaś ceny na wycieczki na Wyspy Kanaryjskie – tańsze o 366 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzien zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego czyli 28 stycznia – 3 lutego 2019 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 28 stycznia – 3 lutego, średnie ceny spadły o 18 złotych.

Największe zwyżki średnich cen wycieczek odnotowano w Portugalii – o 356 złotych oraz na kanaryjskich wyspach Teneryfie i Lanzarote – o 131 i 108 złotych. Najenergiczniejsze wzrosty średnich cen wycieczek w ostatnim tygodniu miały miejsce na Malcie – o 501 złotych, a o zupełnie kosmetycznym znaczeniu na Gran Canarii i w Marsa Alam – o 3 i 2 złote. W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie ceny ogółu wycieczek również spadały – o 3 i 35 złotych.

Znaczne zmiany średnich cen wycieczek w niektórych krajach i nieraz zupełnie przeciwstawne ich skoki na poszczególnych destynacjach (vide destynacje egipskie lub kanaryjskie), które mają istotny wpływ na wahania cen uśrednionych, są od pewnego czasu obserwowane w ofercie biura TUI Poland i można przypuszczać, że stają się kolejnym technologicznym czynnikiem nakierowanym na uzyskiwanie przewagi nad pozostałymi organizatorami, który został nazwanym przez nas roboczo „wirujące ceny TUI Poland”. Ubocznym, ale ważnym skutkiem takiej sytuacji jest ograniczenie możliwości powoływania się na niskie ceny danych obiektów, czy nawet kierunków, skoro obowiązują one jedynie przez krótki okres czasu, a potem stają się już znacząco inne.

Miniony tydzień przyniósł wyraźnie większy od przeciętnego (czyli od 18 złotych) spadek średnich cen wycieczek na Wyspach Kanaryjskich, który wyniósł 76 złotych, natomiast średnie ceny wyjazdów do Egiptu pozostały niemal bez zmian notując obniżkę o jedynie 2 złote. Na mniej masowych kierunkach mocno spadły średnie ceny wyjazdów do Portugalii – o 356 złotych, zaś mniejsze były spadki cen wycieczek do Maroka i Turcji – o 76 i 64 złote. W stopniu mniejszym od przeciętnej spadły średnie ceny wyjazdów na tunezyjską Dżerbę – o 8 złotych, a bardziej kosztowne niż przed tygodniem stały się wycieczki ma Cypr i Maltę – o 76 i 501 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego, czyli w latach 2019 (28 styczeń-3 luty) i 2018 (okres 15-21 styczeń) zebranych w tym samych okresach listopada w tym i ubiegłym sezonie pokazuje, że obecna średnia cena była niższa wobec średniej ceny sprzed roku o 60 złotych. W analogicznym okresie grudnia 2017 średnia cena w porównaniu rok do roku była niższa o 10 złotych.

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) kolejny raz dużą zwyżkę cen rok do roku wykazał Egipt, gdzie ceny przewyższały poziom z sezonu 2017/2018 o średnio 278 złotych. Przed rokiem notowano znaczny spadek cen rok do roku (o 359 złotych), a przed dwoma laty były one wyższe o 149 złotych. Ponownie najwyraźniej podniosły się w skali ostatniego roku ceny wycieczek do Marsa Alam – o średnio 569 złotych, a kolejny raz najmniejszy ich wzrost zanotowano na Synaju – o 125 złotych.

Na Wyspach Kanaryjskich niewielka obniżka średnich cen rok do roku z poprzedniego zestawienia (o 36 złote) zamieniła się tym razem w znaczny 366-złotowy spadek, chociaż należy zaznaczyć, że nie uwzględnia on wyspy Lanzarote (brak danych sprzed roku), na której ceny w ostatnim czasie na ogół wyraźnie rosły. Tym razem wśród wysp na tym kierunku największy roczny spadek cen odnotowano na Teneryfie – o 544 złote, a najmniejszy na Gran Canarii – o 261 złotych. Przed rokiem i dwoma laty średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie wzrosły w skali rocznej o 156 i 207 złotych.

Na mniej masowych kierunkach największe przeceny średnich cen wycieczek rok do roku, podobnie jak o tej porze w ubiegłym sezonie, odnotowano w Portugalii i na Cyprze – o 444 i 306 złotych. Zdecydowanie bardziej umiarkowany był ich spadek na Tureckiej Riwierze – o 37 złotych, zaś znaczące roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w Maroku i na Malcie – o 127 i 263 złote.

Wśród dużych i średnich organizatorów największe zniżki średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem, odnotowano w ofertach biur Exim Tours – o około 300 złotych, które były w dużym stopniu efektem bardzo dużej rocznej redukcji cen na kierunkach kanaryjskich. W mniejszym, ale również w znaczącym stopniu bardziej korzystne dla turystów stały się średnie ceny w ofertach biur Rainbow i Coral Travel Wezyr – o około 140 i 90 złotych. U pozostałych organizatorów średnie ceny rok do roku wzrosły w granicach od 10 do 395 złotych.

W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera utrzymało biuro TUI Poland (20 ofert, a przed rokiem 10, zaś przed dwoma laty 5) przed biurami Itaka (17 ofert, przed rokiem 8, a przed dwoma laty 13 ofert) i Rainbow (8 ofert, w latach poprzednich 8 i 9 ofert). Wobec ostatniego roku zdecydowanie najbardziej poprawiły pozycję w tej kategorii biura TUI Poland oraz Itaka.

Najwięcej korzystnych propozycji z niższych i średnich półek cenowych (3* i 4*) miały biura Itaka i TUI Poland, zaś w ofercie premium (5*) ponownie przodowało biuro TUI Poland.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel Wezyr (5 ofert) i Sun & Fun (4 oferty), zaś na kierunkach kanaryjskich biura Itaka (8 ofert) i Rainbow (7 ofert).

Należy zaznaczyć, że nieco zaskakująco wysoka pozycja biura TUI Poland akurat w tym ujęciu wynika z tego, że posiada ono albo jedyne, albo relatywnie bardzo korzystne oferty na tylko niektórych kierunkach (Riwiera, Lanzarote, Dżerba, Portugalia i Maroko), co daje mu aż 14 wskazań na ogólną liczbę 20, podczas gdy na reszcie kierunków jego oferta zimowa wypada znacznie słabiej (np. kierunki egipskie, większość kierunków kanaryjskich)