Biura podróży – Egipt droższy już o ponad tysiąc złotych

AG
Hotele w Marsa Alam w Egipcie/fot. AG

W ubiegłym tygodniu pierwszym tygodniu średnia cena imprezy sprzedawanej w biurach podróży w Polsce na początek sierpnia była wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 815 złotych. Imprezy w Egipcie podrożały średnio o 1 044 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 1 – 7 sierpnia 2022 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 70 złotych.

Największe wzrosty średnich cen wycieczek odnotowano na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol i na Sycylii – o 188 i 180 złotych, a w nieco mniejszej skali na Korfu – o średnio 139 złotych. Największy spadek cen wystąpił na półwyspie Chalcydyckim (poprzednio ceny tam silnie wzrosły) – o średnio 18 złotych, a nieznacznie mniejszy Synaju – o 13 złotych.

Średnia cena imprezy sierpniowej dużo wyższa od zeszłorocznej

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 815 złotych, co jednocześnie po raz kolejny oznacza największy roczny wzrost cen w sezonie letnim 2022.

Najbardziej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów na hiszpańskie wybrzeże Costa de la Luz – o średnio 1383 złote, natomiast nieco mniejsze były wzrosty cen na Synaju i w Maroku – o 1200 i 1160 złotych. W minionym tygodniu na żadnym z monitorowanych kierunków średnie ceny wycieczek nie spadły.

Egipt droższy o ponad 1 000 zł, Hiszpania – o ponad 1 200

Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty cen wycieczek kolejny raz wystąpiły w Egipcie – o średnio 1044 złotych oraz na Wyspach Kanaryjskich – o 882 złote. Mniejsza była skala podwyżek cen w Grecji, Turcji i Bułgarii – o 731, 670 i 651 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe wzrosty cen w ujęciu rocznym odnotowano w Hiszpanii kontynentalnej, Maroku i we Włoszech – o 1253, 1160 i 1001 złotych. Zwyżki w mniejszej skali wystąpiły na Cyprze, w Portugalii i Albanii – o 871, 836 i 780 złotych, a w jeszcze mniejszej w Tunezji i na Majorce – o 615 i 501 złotych. Kierunkiem, na którym kolejny raz odnotowano najmniejszy wzrost cen wycieczek była Malta, na której wyniósł on 319 złotych.

TUI Poland jak zwykle liderem niskich cen

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 56 ofert (poprzednio 54 oferty, przed rokiem 50, a przed dwoma laty tylko 18 ofert). Organizator ten, wyprzedzał biura Itaka z liczbą 23 ofert (poprzednio 24 oferty, przed rokiem 23, a przed dwoma laty 34 oferty) oraz Exim Tours z liczbą 21 ofert (poprzednio 23 oferty, przed rokiem 21, a przed dwoma laty 26 ofert).

Egipt najtańszy w TUI

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland – 7 ofert oraz Rainbow i Exim Tours – po 4 oferty, a na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland – 7 ofert oraz biura Grecos i Coral Travel – po 6 ofert, a także Itaka – 5 ofert. Na kierunkach kanaryjskich ponownie najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland oraz Itaka – 12 i 7 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland – 9 i 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Coral Travel i TUI Poland – 5 i 4 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours – 3 i 2 oferty.

Biura podróży – imprezy letnie dużo droższe od zeszłorocznych