Biura podróży – Cypr i Egipt dużo tańsze niż przed rokiem

AG

Średnia cena wycieczki na Cypr jest niższa niż przed rokiem o tej samej porze aż o 643 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego czyli 15-21 stycznia 2018 roku.  
Obecna średnia cena jest niższa wobec średniej ceny sprzed roku o 100 złotych (w poprzednich zestawieniach ceny były niższe o 59, 158 i 193 złote), a w tym samym okresie ubiegłego roku odnotowano nie spadek, ale duży wzrost cen rok do roku – o 122 złote, a przed dwoma laty odnotowano niewielki spadek – o 8 złotych.

Niższe niż przed rokiem ceny mogą być efektem nałożenia się kilku czynników, czyli nadal wyraźnie niższych cen na bardzo istotnych w zimie kierunkach egipskich, które pozostają pod wpływem wyraźnie słabszego dolar i niewygasłego jeszcze efektu wyjątkowo silnej dewaluacji tamtejszej waluty z 3 listopada zeszłego roku. Dodatkowo utrzymuje się, a nawet nieco wzmacnia wpływ czynników o działaniu kosztotwórczym , które generalnie wpływają obecnie w kierunku spadku cen wycieczek. Paliwo lotnicze pozostaje wprawdzie znacząco droższe niż przed rokiem, a jego ceny wyniosły  w ubiegłym tygodniu 2,52 zł/litr wobec 2,14 zł/litr przed rokiem, czyli wzrosły o 17,8 procent, ale jednocześnie złoty w relacji wobec amerykańskiego euro i dolara i euro umocnił się rok do roku średnio o blisko 6 procent. W rezultacie ich wspólny wpływ na średni spadek kosztów cen wycieczek wyniósł w przybliżeniu 55-65 złotych (przed dwoma tygodniami było to 45-50 złotych, a przed czterema tygodniami o 50-55 złotych).

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) tym, który nadal wykazuje spadek cen rok do roku pozostaje Egipt, gdzie ceny obniżyły się wobec poziomu z sezonu 2016/17 o średnio 243 złotych. Przed rokiem średnie ceny wycieczek do Egiptu rok do roku wykazywały wzrost o 66 złotych, a przed dwoma laty o 55 złotych. Podobnie jak miało to często miejsce w sezonie letnim, najbardziej potaniała Hurghada – o średnio 289 złotych, w mniejszym stopniu spadały ceny wyjazdów na Synaj i do Marsa Alam  – o średnio 222 i 218 złotych.

Po kolejnym wzroście w ostatnim tygodniu (o 14 złotych) średnie ceny na Wyspach Kanaryjskich nadal przekraczały poziom zeszłoroczny, tym razem o 31 złotych. Spośród wysp na tym kierunku liderem rocznych wzrostów cen była wyspa Lanzarote – o 216 złotych, a zdecydowanych spadków Teneryfa – o 341 złotych. Przed rokiem średnie ceny wycieczek na Kanary wykazywały o tej porze wzrost rok do roku o 108 złotych, a przed dwoma laty o 62 złote.

Na Teneryfie wpływ na spadek cen rok do roku mogą być znaczne przeceny przelotów w tanich liniach (z Warszawy o 315, a z Krakowa o 154 złote), co z kolei ma zapewne związek ze zwiększeniem liczby rejsów na tę wyspę podczas obecnej zimy.

Z mniejszych kierunków zdecydowanie tańszy niż przed rokiem pozostaje kosztowny wówczas Cypr – o 643 złote, a podniosły się rok do roku ceny wyjazdów na Maltę, do Maroka i do Portugalii  – o odpowiednio 17, 56, 76 złotych.

W obecnym zestawieniu zniżki średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem wśród dużych i średnich organizatorów wykazują oferty biur Rainbow, Coral Travel Wezyr, Exim Tours oraz Itaka  – tańsze rok do roku o około 420, 310, 150 i 40 złotych. Średnie ceny ofert innych biur są wyższe wobec cen z ubiegłego sezonu w granicach od 15 do 200 złotych. Gdy rozpatrujemy zmiany w okresie dwóch sezonów łącznie, to grupy biur podróży wykazujące zniżki i zwyżki  średnich cen są takie same.
W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 11 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to na pozycji lidera nastąpiła kolejna zmiana i tym razem pojawiło się na niej biuro TUI Poland (12 takich ofert) – przed rokiem 9 ofert, przed biurami Itaka i Exim Tours po 10 takich ofert oraz  Rainbow –  9 ofert.