Biura podróży – ceny w górę, ale taniej niż przed rokiem

Hotel w okolicach Antalyi w Turcji
Jeden z hoteli tureckich/fot. AG

W ubiegłym tygodniu średnia cena imprezy turystycznej wzrosła o 21 złotych, jednak w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku była niższa o 47 zł. Dużo tańsze niż przed rokiem są Cypr i Malta.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 3 sierpnia – 9 sierpnia 2020 roku.

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020 wzrosła o 21 złotych.

Drożeją Kanary

Największe zwyżki cen wycieczek w minionym tygodniu wystąpiły na hiszpańskiej wyspie Lanzarote, na której podniosły się o średnio 220 złotych. W nieco mniejszym stopniu wrosły ceny na wyspach Zakintos i Fuerteventura – o średnio 198 i 149 złotych.

Największy spadek średnich cen odnotowano na Teneryfie – o 176 złotych, a wyraźnie łagodniej spadały ceny w Maroku i Tunezji kontynentalnej – o 86 i 39 złotych.

Taniej niż przed rokiem

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 47 złotych. Był to najgłębszy roczny spadek cen w tym sezonie.

W minionym tygodniu największy średni roczny wzrost cen ponownie odnotowano w Turcji Egejskiej – o 189 złotych. Znacząco wzrosły również ceny wyjazdów na kanaryjskie Fuerteventurę i Lanzarote – o 143 i 142 złotych.
Kierunkiem, na którym odnotowano największy spadek cen wycieczek był tym razem Cypr – o 311 złotych. Ceny na Malcie obniżyły się o 308 złotych, a na greckiej Korfu o średnio 301 złotych.

Turcja droższa niż rok temu

Największy roczny wzrost cen wystąpił w Turcji i wyniósł on średnio 62 złote. Znacznie skromniejsze wzrosty odnotowano na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii – o 13 i 3 złote, przy czym ten pierwszy kierunek majowy wzrost cen ma już raczej za sobą, a drugi jeszcze nie.

Umiarkowany roczny spadek średnich cen wykazały kierunki egipskie, co było głównie skutkiem nieznacznego na razie wzrostu cen bieżących (o 7 złotych) w porównaniu do zwyżek cen w tym samym okresie poprzedniego sezonu (o 124 złote).

Pomimo istotnego wzrostu cen bieżących największy roczny spadek cen odnotowała Grecja. W minionym tygodniu ze średnim rocznym spadkiem cen wycieczek o 141 złotych była ona już po raz ósmy z rzędu najbardziej taniejącym wśród najważniejszych kierunków dla polskiej zorganizowanej turystyki wyjazdowej.

Na mniej popularnych kierunkach jedyne zwyżki średnich cen w ujęciu rocznym tym razem miały miejsce w Portugalii i Tunezji, w których ceny wzrosły o średnio 75 i 16 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny były niższe niż przed rokiem. W niewielkiej skali zniżkowały ceny w Maroku – o 14 złotych, w nieco większym stopniu na Majorce i w Albanii – o średnio 43 i 44 złote, zaś w zdecydowanie największym na Malcie i na Cyprze, gdzie były one niższe o 308 i 311 złotych od średnich cen sprzed roku.

ETI i Exim Tours liderami obniżek

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów, w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach ETI i Exim Tours – o około 780 i 350 złotych. W tym pierwszym biurze – podobnie jak przed tygodniem – było to skutkiem bardzo dużych zniżek średnich cen ofertowych wycieczek na wszystkich egipskich kierunkach, a zwłaszcza do Hurghady i na Synaj. Tak duża średnia zniżka wynika z usunięcia z oferty kosztownych hoteli i pozostawieniu w niej jedynie obiektów wycenianych bardzo atrakcyjnie. Zdecydowanie tańsze niż przed rokiem są również oferty biur Itaka i Grecos – o około 185 i 160 złotych, a w niewielkim stopniu biur Prima Holiday i TUI Poland – o około 25 i 5 złotych.

Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż przed rokiem w granicach od około 10 złotych (biuro Coral Travel) do 190 złotych.

Jak Egipt, to z ETI lub TUI

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i ETI – po 4 oferty oraz Coral Travel – 3 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i Coral Travel – po 10 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka – 8 i 6 ofert, a na tureckich biura Coral Travel oraz Itaka – 5 i 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Exim Tours i Coral Travel – 5 i 3 oferty, natomiast w Bułgarii przodowały biura TUI Poland i Exim Tours – 3 i 2 oferty. W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro Exim Tours wzmocnił swoją pozycję ofertową w Egipcie, w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji, Turcji i w Bułgarii, biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a biura TUI Poland i Coral Travel w Grecji.