Biura podróży – ceny na sierpień tylko lekko spadły

Riwiera Turecka - jeden z hoteli 5*
Hotel na Riwierze Tureckiej/fot. AG

W minionym tygodniu, w biurach podróży w Polsce, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020, spadła o 14 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 3 sierpnia – 9 sierpnia 2020 roku.

Największe zniżki wystąpiły w minionym tygodniu na Lanzarote o 243 złote oraz na Rodos i Teneryfie – o 104 i 71 złotych, czyli akurat na tych kierunkach (dwa pierwsze), które przed tygodniem w największym stopniu taniały. Najistotniejsze wzrosty cen odnotowano w ostatnim tygodniu na Chalkidiki – o 60 złotych, a niewiele mniejsze na Gran Canarii i Majorce – o 52 i 40 złotych.

Spadki cen na wszystkich kierunkach

Pierwszy tydzień marca przyniósł na wszystkich najważniejszych kierunkach dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 spadki cen wycieczek. Tym razem wyraźnie największe z nich miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich gdzie spadły o 62 złote do najniższego poziomu od pierwszego tygodnia listopada. Nieco łagodniejsze były spadki cen na kierunkach greckich (o 38 złotych), przy czym w ich przypadku średni poziom cen stał się najniższy w tym sezonie. Jeszcze mniejsze były spadki średnich cen w Turcji i w Bułgarii – o 25 i 21 złotych, a najmniejsze na kierunkach egipskich – o średnio tylko 8 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że obecna średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 20 złotych.

Największy wzrost średniej na półwyspie Chalkidiki

W minionym tygodniu największy roczny wzrost cen odnotowano na półwyspie Chalkidiki – o średnio 347 złotych. Zwyżkę w nieco mniejszej skali odnotowano na Fuerteventurze – o 331 złotych, a w jeszcze mniejszej w Hurghadzie – o 183 złote. Kierunkiem, na którym odnotowano największe spadki cen wycieczek była po raz ósmy z rzędu Malta, gdzie spadły one w ujęciu rocznym o średnio 602 złote, a znacząco mniejsze średnie zniżki cen odnotowano na Korfu (piąty raz z rzędu) i ponownie na Teneryfie – o 239 i 155 złotych.

Egipt wciąż droższy niż przed rokiem

Wśród dwóch z wiodących kierunków, na których dla wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia 2019 przez wiele miesięcy utrzymywały się w tym i w poprzednim sezonie wysokie zwyżki średnich cen wycieczek, czyli w Egipcie i Turcji, sytuacja począwszy od początku lutego zmieniła się diametralnie i w czołówce pozostał już tylko ten pierwszy. W minionym tygodniu średni roczny wzrost cen wyniósł tam 131 złotych, zaś na kierunkach tureckich po poprzednim jednotygodniowym rekordowym rocznym spadku cen o 50 złotych uległ on zmniejszeniu do jedynie 5 złotych.

Od drugiej części poprzedniego sezonu letniego pod względem wzrostów średnich cen wycieczek z wymienionymi kierunkami stale konkurowała Grecja, która najczęściej plasowała się pomiędzy odnotowanymi na obu wcześniej wymienionych kierunkach. Tym razem było jednak inaczej i Grecja ze średnim spadkiem cen wycieczek o 58 złotych stała się najbardziej taniejącym kierunkiem wśród najważniejszych dla polskich turystów.

Kanary ciągle w górę

Drugi najbardziej znaczący (większy był tylko w Egipcie) wzrost cen wycieczek wobec poprzedniego sezonu kolejny raz notują Wyspy Kanaryjskie, na których wyniósł on 86 złotych (poprzednio było to 53 złote).
W minionym tygodniu wśród taniejących kierunków znalazła się też Bułgaria z niewielkim rocznym spadkiem cen o 10 złotych, w której nadal bardzo atrakcyjne ceny oferują biura TUI Poland, Exim Tours i ostatnio Coral Travel.
Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki średnich cen w ujęciu rocznym miały miejsce w Tunezji, gdzie wyniosły średnio 133 złote. W mniejszej skali wrosły ceny na Majorce i w Portugalii – o 74 i 62 złote, całkiem niewiele w Maroku i na Cyprze – o 17 i 3 złote, a na pozostałych kierunkach wystąpiły spadki – umiarkowane w Albanii – o 65 złotych, a bardzo duże na Malcie – o średnio 602 złote.

Umiarkowanie drożeją obecnie w tym ujęciu wyjazdy do Bułgarii i Grecji – o 66 i 62 złote. Na ostatniej pozycji znalazły się Wyspy Kanaryjskie, gdzie pomimo tegorocznej istotnej zwyżki (o 86 złotych), średnie ceny wobec sytuacji sprzed dwóch lat są istotnie niższe, a mianowicie o średnio 75 złotych, na co znaczny wpływ ma ubiegłoroczny ich spadek, który wyniósł 161 złotych.

Najkorzystniejsze ceny w TUI Poland

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to na pozycji lidera nadal znajdowało się biuro TUI Poland z liczbą 43 ofert (poprzednio 41 ofert, przed rokiem 32, a przed dwoma laty 19 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Coral Travel z liczbą 24 ofert (poprzednio 20 ofert, przed rokiem 23, a przed dwoma laty 15 ofert) oraz Itaka z liczbą 22 ofert (poprzednio 23 oferty, przed rokiem 18, a przed dwoma 33 oferty).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland – po 6 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka – 9 ofert oraz Grecos i TUI Poland – po 7 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 10 ofert oraz Itaka – 6 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 5 ofert, Itaka – 4 oferty oraz TUI Travel – 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel – 5 ofert i Exim Tours – 3 oferty, natomiast w Bułgarii niezmiennie przodowało biuro TUI Poland – 3 oferty. W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją ofertową pozycję w Egipcie, Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a biuro Coral Travel w Grecji i Tunezji kontynentalnej.