Biura podróży – ceny na sierpień ciągle rosną

AG
Plaża w Marsa Alam w Egipcie/fot. AG

W ubiegłym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 68 złotych. Średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 876 złotych, co jednocześnie po raz kolejny oznacza największy roczny wzrost cen w sezonie letnim 2022.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 1 – 7 sierpnia 2022 roku.

W ubiegłym tygodniu największe wzrosty średnich cen wycieczek odnotowano na Malcie – o 299 złotych, a w mniejszej skali w Portugalii i na Gran Canarii – o średnio 180 i 175 złotych. Największy spadek cen wystąpił na Sycylii (poprzednio ceny tam silnie wzrosły) – o średnio 194 złote, a wyraźnie mniejsze na Korfu (poprzednio ceny tam również silnie wzrosły) i na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz – o 89 i 70 złotych.

Średnia cena dużo wyższa

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 876 złotych, co jednocześnie po raz kolejny oznacza największy roczny wzrost cen w sezonie letnim 2022.

Costa de la Luz – najwyższy wzrost rok do roku

Najbardziej w skali roku kolejny raz wzrosły ceny wyjazdów na hiszpańskie wybrzeże Costa de la Luz – o średnio 1344 złote, a niewiele mniejsze były wzrosty cen na Synaju i Cyprze – o 1282 i 1155 złotych. W minionym tygodniu na żadnym z monitorowanych kierunków średnie ceny wycieczek nie spadły.

Wszystkie najpopularniejsze kierunki dużo droższe

Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty cen wycieczek kolejny raz wystąpiły w Egipcie – o średnio 1087 złotych oraz na Wyspach Kanaryjskich – o 957 złotych. Mniejsza była skala zwyżek cen w Grecji – o 843 złote, a jeszcze mniejsza w Turcji i Bułgarii – o 749 i 635 złotych.

Najmniejszy wzrost cen – na Malcie

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe wzrosty cen w ujęciu rocznym odnotowano w Hiszpanii kontynentalnej i we Włoszech – o 1199 i 1117 złotych. Zwyżki w nieco mniejszej skali wystąpiły na Cyprze i w Maroku – o 1155 i 1060 złotych, a w jeszcze mniejszej w Portugalii, Albanii, Tunezji i na Majorce – o odpowiednio 927, 749, 673 i 517 złotych. Kierunkiem, na którym kolejny raz odnotowano najmniejszy wzrost cen wycieczek była Malta, na której wyniósł on zaledwie 68 złotych.

Liderem niskich cen – jak zwykle TUI

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 54 oferty (poprzednio 56 ofert, przed rokiem 48, a przed dwoma laty 41 ofert). Organizator ten, wyprzedzał biura Itaka z liczbą 25 ofert (poprzednio 23 oferty, przed rokiem 27, a przed dwoma laty 24 oferty) oraz Coral Travel z liczbą 21 ofert (poprzednio 20 ofert, przed rokiem 24, a przed dwoma laty 17 ofert).

Egipt najtańszy w TUI

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel – 6 i 4 oferty oraz Rainbow i Exim Tours – po 3 oferty, a na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i TUI Poland – po 7 ofert oraz biura Exim Tours i Coral Travel – 6 i 5 ofert. Na kierunkach kanaryjskich ponownie najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland oraz Itaka – 12 i 9 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland – 9 i 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Coral Travel i Exim Tours – po 4 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland – 3 oferty.

Biura podróży – imprezy letnie dużo droższe od zeszłorocznych