Biura podróży – ceny na lato spadają

Basen jednego z hoteli na Dżerbie w Tunezji/fot. AG

W biurach podróży w Polsce, w minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020, średnia cena spadła o 15 złotych. Był to trzeci oraz największy spadek bieżących cen w tym sezonie.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 3 sierpnia – 9 sierpnia 2020 roku.

Największe zniżki cen w minionym tygodniu wystąpiły na Cyprze i Zakintos – o średnio po 58 złotych, a w nieco mniejszej skali na Synaju – o średnio 35 złotych. Stosunkowo duży wzrost cen odnotowano w ostatnim tygodniu na Teneryfie – o 107 złotych, a nieco mniejsze tygodniowe zwyżki cen miały miejsce na Rodos i w Maroku – o średnio 84 i 68 złotych.
Ostatni tydzień przyniósł na najważniejszych kierunkach dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 umiarkowane spadki lub nieduże wzrosty cen wycieczek. Tym razem najistotniejsza zniżka cen wystąpiła na kierunkach greckich – o średnio 39 złotych.

Egipt i Turcja wolniej tanieją

Mniejsza była zniżka średnich cen wycieczek do Egiptu, która wyniosła średnio 22 złote. Jak już zaznaczaliśmy w poprzednim materiale ceny na tym kierunku od dłuższego czasu wskazują na przejściowe wyczerpanie potencjału do dalszych wzrostów, a ostatnia średnia cena była najniższą od 24 października. Mniejszy był także spadek średnich cen wycieczek do Turcji, który wyniósł 15 złotych. Łączny wpływ wewnętrznej inflacji i osłabienia tamtejszej waluty (według danych na 3 lutego) po przeliczeniu na euro wyniósł około +1,3 procent, a na złotówki około + 1 procent.

Nieznaczne zwyżki średnich cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich (+3 złote), a nieco większe w Bułgarii (+12 złotych).

Średnia wciąż wyższa

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 170 złotych.

W minionym tygodniu czwarty raz z rzędu najznaczniejszy roczny wzrost cen wycieczek odnotowano na Lanzarote – o 469 złotych, a również istotne zwyżki cen miały miejsce w Maroku i na greckiej wyspie Kos – o średnio 294 i 281 złotych. Nadal jedynymi kierunkami, na których odnotowano zniżki cen wycieczek były Malta i Albania, gdzie spadły one w ujęciu rocznym o średnio 534 i 5 złotych.

Najpopularniejsi wciąż drożsi

Wśród wiodących kierunków, podobnie jak w minionym roku turystycznym dla wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia 2019, nadal jeszcze utrzymują się znaczne zwyżki średnich cen wycieczek na zyskujących na popularności już od trzech sezonów kierunkach o bardzo korzystnym stosunku jakości do ceny, czyli w Egipcie i Turcji, na których wzrosły one w skali rocznej o 180 i 153 złote. Od drugiej części poprzedniego sezonu letniego pod względem wzrostów średnich cen wycieczek z wymienionymi kierunkami stale konkuruje Grecja. Tym razem ponownie uplasowała się pomiędzy obu tymi kierunkami ze średnim wzrostem w wielkości 179 złotych. Tegoroczne zwyżki technicznie wspomaga jednak ujemna baza wzrostu cen z poprzedniego sezonu, gdyż przed rokiem ceny spadały na tym kierunku o średnio aż 99 złotych.
Nadal bardzo duży roczny i największy w tym zestawieniu wzrost cen wycieczek wobec poprzedniego sezonu nadal notują Wyspy Kanaryjskie, gdzie wyniósł 261 złotych (w poprzednim zestawieniu 228 złotych). Kierunek ten wykazywał w ostatnich 11 tygodniach najwyższe zwyżki cen wśród 5 wiodących kierunków w polskiej zorganizowanej turystyce wyjazdowej. Na jego obecną skalę niezmiennie istotny wpływ ma jednak bardzo niska baza porównawcza sprzed roku, gdyż ceny wycieczek notowały wówczas spadek o taką samą kwotę jak obecna średnia zwyżka, czyli o 261 złotych.
Zdecydowanie najmniejszą skalę rocznego wzrostu cen nadal prezentuje Bułgaria (o 107 złotych), w której nadal wiele bardzo atrakcyjnych cen oferuje biuro TUI Poland, a od pewnego czasu również Exim Tours (bardzo podobnie było o tej porze również przed rokiem).

Maroko duże droższe

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym tym razem miały miejsce w Maroku, na Majorce i w Tunezji, gdzie wyniosły średnio 294, 257 i 207 złotych. Tym samym na pozycję lidera rocznych wzrostów cen powrócił po jednotygodniowej przerwie poprzedni 6-tygodniowego lider, czyli właśnie Maroko. Mniej intensywnie rosły ceny na Cyprze i w Portugalii – o 151 i 85 złotych, a spadki średnich cen w ujęciu rocznym miały miejsce w Albanii i na Malcie – o średnio 5 i 534 złote.

Spośród mniej masowych kierunków nadal najistotniej w ujęciu dwuletnim rosły ceny w Maroku – o średnio 227 złotych, ale niewiele mniejszy wzrost zanotowano w Portugalii – o 204 złote. Wyraźnie słabiej rosły w tym ujęciu średnie ceny na Majorce – o 113 złotych, natomiast dwuletnie spadki notowano na pozostałych kierunkach. Umiarkowane miały miejsce na Cyprze i w Albanii – o 137 i 144 złote, a całkiem znaczące na Malcie – tam średnie ceny w tym ujęciu spadły o 271 złotych.

Best Reisen bez zmian

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów najbardziej stabilną sytuację w zakresie średnich cen ofertowych odnotowano w biurach Best Reisen i Prima Holiday. W tym pierwszym ceny pozostały na mniej więcej tym samym poziomie, a w drugim wzrosły o średnio około 15 złotych. Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie ubiegłego roku w granicach od około 50 złotych (biuro Grecos) do ponad 280 złotych.

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to na pozycji lidera nadal znajdowało się biuro TUI Poland z liczbą 47 ofert (poprzednio 44 oferty, przed rokiem 40, a przed dwoma laty 29 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Itaka z liczbą 21 ofert (poprzednio 23 oferty, przed rokiem 21, a przed dwoma laty 26 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 17 ofert (poprzednio 21, przed rokiem 20, a przed dwoma laty 15 ofert).

Coral Travel i TUI Poland – najwięcej ofert egipskich

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland – po 6 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i TUI Poland – po 10 ofert oraz Grecos – 7 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 10 ofert oraz Itaka i Rainbow – 7 i 6 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland – po 4 oferty oraz Itaka – 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Exim Tours i TUI Poland – 5 i 3 oferty, natomiast w Bułgarii niezmiennie biura TUI Poland i Exim Tours – 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją ofertową pozycję w Egipcie, Grecji i Tunezji (Dżerba), biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a Rainbow na Wyspach Kanaryjskich.