Biura podróży – ceny na lato od miesiąca spadają

Hotel Titanic Mardan Palace w Turcji/fot. AG

W biurach podróży w minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020, średnia cena spadła o 23 złote. Był to już piąty spadek bieżących cen w tym sezonie.

Analiza cen imprez turystycznych opracowan przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki obejmuje  pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 3 sierpnia – 9 sierpnia 2020 roku.

Największa zniżka cen w minionym tygodniu wystąpiła w Portugalii – o średnio 96 złotych, a w niewiele mniejszej skali na Majorce i na Korfu – o średnio 85 i 75 złotych. Stosunkowo duży wzrost cen odnotowano w ostatnim tygodniu na Cyprze – o 84 złote (ponownie), a mniejsze zwyżki średnich cen miały miejsce na w Maroku i na Fuerteventurze – o 40 i 19 złotych.

W mniejszym stopniu spadły ceny na kierunkach Kanaryjskich i w Egipcie – o średnio 19 i 4 złote. Poprzednio na obu tych kierunkach notowano wzrosty w mniej więcej takiej samej skali.

Na pozostałych kluczowych kierunkach miały miejsce nieznaczne zwyżki cen wycieczek. W Turcji wzrosły one o średnio 5 złotych, a w Bułgarii o jeden złoty.

Średnia cena wyższa o 84 zł

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że obecna średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 84 złote. Był to zdecydowanie najmniejszy roczny wzrost cen w tym od początku sprzedaży lata. Poprzedni najmniejszy o 123 złote miał miejsce przed tygodniem, zaś największy przed 9 tygodniami i wyniósł 224 złote. W minionym tygodniu już szósty raz z rzędu najbardziej istotny roczny wzrost cen wycieczek odnotowano na Lanzarote – o 344 złotych, a duże zwyżki cen miały też miejsce na Chalkidiki i w Tunezji Kontynentalnej (na obu tych kierunkach ponownie) – o średnio 310 i 243 złote. Kierunkiem, na którym odnotowano największe zniżki cen wycieczek była (czwarty raz z rzędu) Malta, gdzie spadły one w ujęciu rocznym o średnio aż 570 złotych. Zdecydowanie mniejsze średnie zniżki  cen odnotowano na Korfu i Gran Canarii – o 80 i 43 złote.

Wśród wiodących kierunków, podobnie jak w minionym roku turystycznym dla wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia 2019, nadal jeszcze utrzymują się zwyżki średnich cen wycieczek na już od trzech sezonów zyskujących na popularności kierunkach o bardzo korzystnym stosunku jakości do ceny, czyli w Egipcie i Turcji, ale ich skala dość systematycznie maleje zwłaszcza na tym drugim kierunku. W minionym tygodniu roczne wzrosty cen wyniosły w nich odpowiednio 144 oraz 27 złotych. Od drugiej części poprzedniego sezonu letniego pod względem wzrostów średnich cen wycieczek z wymienionymi kierunkami stale konkuruje Grecja. Tym razem roczny wzrost cen w tym kraju ukształtował się pomiędzy odnotowanymi na obu tych kierunkach i wyniósł 84 złote.

Kanary w górę

Kolejny  znaczący (większy był tylko w Egipcie) wzrost cen wycieczek wobec poprzedniego sezonu notują Wyspy Kanaryjskie, na których wyniósł on 113 złotych (poprzednio było to 199 złotych). Kierunek ten wykazywał w poprzednich 12 tygodniach najwyższe zwyżki cen wśród 5 wiodących kierunków w polskiej zorganizowanej turystyce wyjazdowej. Na jego obecną skalę niezmiennie istotny wpływ ma jednak niska baza odniesienia sprzed roku, gdyż ceny wycieczek notowały wówczas spadek o nawet większą kwotę od obecnej średniej zwyżki, jako że wyniosła ona 132 złote.

Oprócz Turcji najmniejszą skalę rocznego wzrostu cen prezentuje Bułgaria (o 77 złotych), w której nadal wiele bardzo atrakcyjnych cen oferuje biuro TUI Poland, a od pewnego czasu również biuro Exim Tours (bardzo podobnie było o tej porze również przed rokiem).

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki średnich cen w ujęciu rocznym miały miejsce w Tunezji i na Majorce, gdzie wyniosły średnio 165 i 144 złote. Nieco mniej znacząco wrosły ceny na Cyprze i w Portugalii – o 105 i 92 złote, jeszcze łagodniej w Maroku i w Albanii – o średnio 63 i 7 złotych, natomiast nadal duże spadki średnich cen w ujęciu rocznym miały miejsce na Malcie – o średnio 570 złotych.

Tylko Prima i Exim taniej

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów jedynymi, w których ceny nieco spadły były biura  Prima Holiday i Exim Tours – o około 25 i 20 złotych. Stabilną sytuację w zakresie średnich cen ofertowych odnotowano w biurze Grecos, w którym ceny wzrosły jedynie o około 5 złotych. Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie ubiegłego roku w granicach od około 25 złotych (biura TUI Poland i Best Reisen) do ponad 230 złotych.

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to na pozycji lidera nadal znajdowało się biuro TUI Poland z liczbą 46 ofert (poprzednio 43 ofert, przed rokiem 30, a przed dwoma laty 25 ofert). Organizator ten wyprzedzał biuro Itaka z liczbą 21 ofert (poprzednio też 21 ofert, przed rokiem 28, a przed dwoma laty też 28 ofert) oraz biura Rainbow z liczbą 18 ofert (poprzednio 21 ofert, przed rokiem 25, a przed dwoma laty 12 ofert) i Exim Tours z liczbą również 18 ofert (poprzednio także 18 ofert, przed rokiem 17, a przed dwoma laty też 17 ofert).

Egipt najbardziej atrakcyjny z TUI i Coralem

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel – 7 i 6 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka, Rainbow i Grecos – odpowiednio 8, 8 i 7 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 10 ofert oraz Itaka – 7 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland – po 4 oferty oraz Itaka – 3 oferty. W Tunezji zdecydowanie najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Exim Tours – 6 ofert, natomiast w Bułgarii niezmiennie biura TUI Poland i Exim Tours – 3 i 2 oferty. W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją ofertową pozycję w Egipcie, Turcji, na Wyspach Kanaryjskich oraz w Tunezji (Dżerba), a biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich.

 

 

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center