Biura podróży – ceny na lato lekko wzrastają

AG

Średnia cena imprezy turystycznej w polskich burach podróży jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 31 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 5-11 sierpnia 2018 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia, średnie ceny wzrosły o 23 złote, a największe zwyżki cen odnotowano na Teneryfie – o 252 złote (czyli mniej więcej odwrotnie niż przed tygodniem) oraz na Chalkidiki i Gran Canarii – o 79 i 72 złote.

Z kolei największe zniżki średnich cen wycieczek w minionym tygodniu miały miejsce na Majorce, Krecie i Tureckiej Riwierze – o odpowiednio 47, 42 i 37 złotych. W analogicznym okresie przed rokiem i przed dwoma laty średnie ceny wzrastały odpowiednio o 10 i 24 złote.

Obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 31 złotych. Jest to na progu sprzedaży sezonu sytuacja nieco inna niż miało to miejsce w końcu października 2017, gdyż wówczas średnia cena w porównaniu rok do roku była niższa o 49 złotych.

Spośród dużych kierunków potwierdza się, że pod względem średnich cen wycieczek najmocniej w sezon weszły kierunki budżetowe, czyli Egipt i Turcja, na których średnie ceny rok do roku wzrosły o 147 i 100 złotych.

Jest to sytuacja odwrotna niż w tym samym okresie przed rokiem, gdyż oba te kierunki notowały wówczas największe spadki cen w ujęciu rocznym, które wynosiły średnio 275 i 84 złote.
Natomiast znów zupełnie podobnie jak przed rokiem wyglądał środek stawki wśród wiodących kierunków, który zajmowały Bułgaria i Grecja – odpowiednio ze wzrostem cen o 26 oraz spadkiem o 22 złote. Na progu poprzedniego sezonu zmiany cen w tych krajach również dzieliło niewiele, gdyż wzrosły one w Bułgarii i Grecji o 18 i 9 złotych.

Tegorocznym liderem spadków nadal pozostają Wyspy Kanaryjskie, gdzie ceny rok do roku obniżyły się o średnio 56 złotych. Podobnie jak w przypadku Egiptu i Bułgarii jest to sytuacja odmienna do tej sprzed roku, gdy średnie ceny na tym kierunku rosły w ujęciu rocznym o 85 złotych, czyli najwięcej spośród wiodących kierunków w polskiej zorganizowanej turystyce wyjazdowej.

Z mniej masowych kierunków wyraźnie największy wzrost średnich cen w ujęciu rocznym odnotowano na Malcie – o 193 złotych, a nieco mniejsze zwyżki miały miejsce w Tunezji, Maroku i Albanii – o odpowiednio 113, 109 i 65 złotych. Prawie bez zmian pozostały ceny w Portugalii (spadek o 4 złote), a obniżyły się ceny rok do roku na Majorce i na Cyprze – o 32 i 66 złotych.

W obecnym zestawieniu najgłębszą zniżkę średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem wśród dużych i średnich organizatorów wykazuje oferta biura TUI Poland – tańsza rok do roku o około 184 złote – czyli niemal dokładnie tyle, co w poprzednim zestawieniu sprzed 2 tygodni. Warto przypomnieć, że na progu sezonu 2018 oferta tego organizatora również wykazywała największy spadek cen (o nieco ponad 200 złotych), co oznacza, że średnie ceny ofertowe w ujęciu dwuletnim obniżyły się w tym biurze o średnio 390 złotych. Wyraźnie korzystniejsza niż przed rokiem jest także nowa oferta biura Grecos Holiday – o średnio 145 złotych, ale w pierwszej fazie poprzedniego sezonu była ona jeszcze relatywnie kosztowna. Nieznacznie mniej kosztowna jest jeszcze oferta biura Sun & Fun – o 14 złotych, zaś średnie ceny ofertowe u innych organizatorów są wyższe od cen sprzed roku w granicach od 2 do 560 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach i w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera na razie ugruntowało biuro TUI Poland z bardzo już wysoką liczbą 49 ofert (przed rokiem 37, a przed dwoma laty 17 takich ofert) przed biurami Itaka z liczbą 33 ofert (przed rokiem 31, a przed dwoma laty 39 takich ofert) oraz Rainbow z liczbą 15 najbardziej atrakcyjnych ofert (przed rokiem i przed dwoma laty 14 i 15 takich ofert). Z tego zestawienia można wysnuć wniosek, że w ostatnich trzech sezonach we wczesnej fazie jego sprzedaży ofensywność i atrakcyjność cenowa oferty TUI Poland stopniowo wzrasta.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro Coral Travel Wezyr – 7 ofert i TUI Poland -4 oferty, na kierunkach greckich biura Itaka – 12 ofert oraz TUI Poland i Grecos Holiday – 11 i 7 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 10 ofert oraz Itaka i Rainbow – 8 i 4 oferty, a na tureckich TUI Poland – 6 ofert oraz Itaka i Exim Tours – po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało tym razem biuro Exim Tours – 6 ofert, natomiast w Bułgarii tradycyjnie przodowało biuro TUI Poland – 3 oferty.