Biura podróży – ceny na ferie idą czasem w górę, czasem w dół

AG

W ostatnim tygodniu w biurach podróży w Polsce ceny na imprezy podczas ferii zimowych spadły najbardziej na Malcie, Gran Canarii i Teneryfie, zaś najbardziej podniosły się na Dżerbie i w Portugalii.

Analiza cen imprez turystycznych opracowan przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego czyli 10 lutego -16 lutego 2020 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 10-16 lutego 2020, średnie ceny wobec poprzedniego tygodnia spadły o 29 złotych. Największe zniżki cen wystąpiły na Malcie – o 275 złotych oraz na Gran Canarii i Teneryfie – o 190 i 110 złotych. Największe zwyżki odnotowano na tunezyjskiej Dżerbie i w Portugalii – o 217 i 182 złote oraz trzeci raz z rzędu raz na Fuerteventurze – o 76 złotych.

W minionym tygodniu wyraźnie spadły ceny na dwóch najbardziej popularnych kierunkach zimowego wypoczynku, czyli na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie – o średnio 52 i 51 złotych, a w okresie ostatni dwóch tygodni na tych kierunkach zniżki wyniosły 16 i 54 złote. Na pozostałych kierunkach zmiany cen w tym okresie były wyraźnie większe. W ostatnim tygodniu najbardziej wzrosły ceny na Dżerbie i w Portugalii – o 217 i 182 złote, a w okresie dwutygodniowym na tych samych kierunkach – o odpowiednio 178 i 145 złotych. Najsilniejszy spadek cen wycieczek w ostatnim tygodniu i dwóch tygodniach odnotowano na Malcie – o 275 i 208 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2019 (okres 28 stycznia-3 lutego) i 2020 (okres 10-16 lutego) pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 228 złotych. W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty zanotowano spadki cen wycieczek rok do roku o 19 i 78 złotych.

Na dwóch najważniejszych kierunkach zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) skala rocznego wzrostu cen wobec poprzedniego uległa dość wyraźnemu zmniejszeniu. Łagodniejszy spadek wykazał Egipt, gdzie ceny przewyższały poziom z sezonu 2019/2020 o średnio 139 złotych (poprzednio o 177 złotych), przed rokiem były wyższe o 226 złotych, a przed dwoma laty niższe o 288 złote – głównie z powodu wpływu bezprecedensowo głębokiej wówczas (około 50 procent) dewaluacji egipskiej waluty. W skali roku najbardziej podniosły się ceny wycieczek w Hurghadzie – o średnio 225 złotych, a w najmniejszym stopniu na Synaju – o zaledwie średnio 15 złotych.

Na Wyspach Kanaryjskich średni roczny wzrost średnich cen wycieczek wyniósł 71 złotych (przed dwoma tygodniami 152 złote), natomiast w dwóch sezonach poprzednich ceny na tym kierunku spadały o 36 i 4 złote.

Spośród wysp na tym kierunku znaczny roczny wzrost cen notowano na Teneryfie – o średnio 274 złote, a jedyny spadek cen w tym ujęciu odnotowano na Gran Canarii – o średnio 131 złotych.

Na mniej masowych kierunkach zdecydowanie największy wzrost średnich cen wycieczek rok do roku odnotowano w Maroku – o 975 złotych, a mniejsze, chociaż i tak bardzo znaczące, na Cyprze i Tureckiej Riwierze – o przeciętnie 421 i 368 złotych. Bardziej umiarkowane były tym razem roczne zwyżki średnich cen na Malcie, tunezyjskiej Dżerbie i w Portugalii – o średnio 276, 155 i 64 złote.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie średnie ceny wycieczek do Egiptu podniosły się o 365 złotych, a na Wyspach Kanaryjskich już tylko o 35 złotych. Na mniej masowych kierunkach największe dwuletnie zwyżki odnotowano w Maroku – o 1052 złote, znacząco mniejsze Tureckiej Riwierze i na Malcie – o średnio 370 i 209 złotych, zaś na Cyprze i w Portugalii w tym ujęciu miały miejsce spadki – o średnio 61 i 230 złotych.

W piątym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z ubiegłym sezonem jedyną, ale za to bardzo znaczącą zniżkę średnich cen wśród dużych i średnich organizatorów odnotowano w ofercie biura TUI Poland – o około 180 złotych (ma to wyraźne odzwierciedlenie w wyraźnej zmianie cen ofertowych tego biura wobec średnich cen referencyjnych), zaś relatywnie nieduże wzrosty rocznych cen odnotowano w ofertach biur Prima Holiday i Best Reisen – o po 50 złotych. Średnie ceny w ofertach innych biur wzrosły w granicach od 130 (biuro ETI) do prawie 400 złotych.

W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach (wobec poprzedniego sezonu przybyło porównanie dotyczące tunezyjskiej Dżerby) oraz w trzech kategoriach hoteli, to kolejny raz pozycję lidera nadal zajmowało biuro TUI Poland – 15 ofert przed biurami Rainbow – 12 ofert oraz Exim Tours – 9 ofert.

Należy zaznaczyć, że wysoka pozycja biura TUI Poland w tym ujęciu w dużej mierze wynika z tego, że posiadało ono jako jedyne oferty na niektórych kierunkach (np. Dżerba, Portugalia, Fuerteventura i Lanzarote 5*), co daje mu aż 10 wskazań (na ogólną liczbę 15) podczas gdy na pozostałych kierunkach zajmuje pozycję 2-3 (zwykle za biurami Exim Tours i Rainbow).

Najwięcej korzystnych propozycji wśród hoteli trzygwiazdkowych miało biuro Rainbow, dla hoteli czterogwiazdkowych biura Exim Tours i TUI Poland, zaś w ofercie hoteli pięciogwiazdkowych wyraźnie przodowało biuro TUI Poland.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Rainbow i Sun & Fun (po 4 oferty) oraz biuro Best Reisen (3 oferty), na kierunkach kanaryjskich biura Rainbow i TUI Poland (po 6 ofert) oraz Itaka (5 ofert), zaś na Tureckiej Riwierze TUI Poland i Prima Holiday – po 2 oferty.