Biura podróży – ceny imprez na ferie idą w górę

AG

Średnia cena wobec średniej ceny sprzed roku jest wyższa aż o 130 złotych; najbardziej podrożały Portugalia, Cypr i Gran Canaria.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego czyli 1 – 7 lutego 2016 roku.

Zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym definiowanym jako pierwszy tydzień lutego 2016 roku (1.02-7.02 2016), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego, zebranych w dniu 8 października z cenami dla tego samego tygodnia zebranych w dniu 1 października.
W badanym okresie wystąpił bardzo duży wzrost średniej ceny, który wyniósł 175 złotych (poprzednio 12 złotych), ale jest to spowodowane znacznym i zapewne krótkotrwałym wzrostem średnich cen ofertowych Itaki (podobnie jak przed rokiem) o 765 złotych. Bez wpływu tego zdarzenia średnie ceny rok do roku wzrosłyby znacznie mniej, bo o 65 złotych. Największe zwyżki średnich cen wystąpiły na tych kierunkach, na których znaczący udział mają oferty Itaki, czyli w Portugalii, na Cyprze, Gran Canarii i na Teneryfie – odpowiednio o 686, 424, 193 i 186 złotych. Znacząco podrożały również średnie ceny wyjazdów feryjnych do Maroka – o 226 złotych. Na żadnym z kierunków nie zanotowano w ostatnim tygodniu zniżek średnich cen, a jedynym, który utrzymał ceny, była Tunezja Kontynentalna (sprzedaje ją Exim Tours).

Porównanie dla wylotów z okresu pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2014 i 2015 i zebranych w tym samym okresie października pokazuje, że obecna średnia cena wobec średniej ceny sprzed roku jest wyższa aż o 130 złotych, ale jest to spowodowane wspomnianym już znacznym i zapewne krótkotrwałym wzrostem średnich cen ofertowych Itaki. Bez wpływu tego zdarzenia ceny rok do roku wzrosłyby zaledwie o 10 złotych. Dlatego też poszczególne kierunki są również sporo droższe w porównaniu z ich poziomem cenowym z 2014, a wielkość zwyżki wynika w dużej mierze z udziału Itaki na poszczególnym kierunku turystycznym. Aby jednak statystycznej ciągłości stało się zadość podajemy różnice cen rok do roku, chociaż trzeba przy tym pamiętać o fakcie, który podaliśmy wcześniej.
W tej sytuacji stosunkowo wysokie zwyżki średnich cen wykazały Portugalia i Cypr – średnio o 589 i 459 złotych oraz Maroko, kierunki egipskie i Wyspy Kanaryjskie ze średnimi wzrostami o 180, 152 i 119 złotych. W Egipcie największą dodatnią różnicę względem ubiegłego sezonu odnotował Synaj – 201 złotych, a najmniejszą Hurghada – 110 złotych, natomiast na Kanarach największy wzrost wystąpił na Gran Canarii – o 238 złotych, a jedynie kosmetyczny spadek cen rok do roku odnotowano na Lanzarote – o 2 złote. Nieznacznie droższa niż przed rokiem była Tunezja – o średnio 3 złote, a największą ujemną różnicę cen zanotowała Turecka Riwiera (sprzedawana przez TUI) – o 192 złote.

Technicznym rezultatem ostatniej podwyżki cen w Itace jest sytuacja, że organizator ten ma chwilowo najbardziej podwyższone ceny w relacji do roku ubiegłego – o średnio aż około 633 złotych. Z kolei najniższe ceny w porównaniu z ubiegłym sezonem oferują biura TUI i Sun & Fun – o 130 i ponad 80 złotych. Umiarkowanie droższe niż przed rokiem są biura Neckermann, Exim Tours i Rainbow (o 60-90 złotych), natomiast sporo wyższe od ubiegłorocznych ceny oferuje na razie Wezyr (o około 170 złotych). W tym, co ma dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to po generalnej zwyżce cen Itaki pozycję wyraźnego lidera zajmuje teraz Exim Tours (17 takich ofert) przed biurami Rainbow (9 ofert), oraz Sun & Fun (8 ofert). Wśród małych organizatorów, podobnie jak w sezonie letnim, w kwestii niedrogich propozycji wyróżnia się biuro Net Holiday, choć liczba takich ofert jest teraz mniejsza (3 oferty).

Przy obecnych cenach najwyższą opłacalność na okres zimowy (abstrahując od ryzyka niebezpiecznych incydentów dla turystów) wykazują kierunki egipskie oraz Tunezja dla średnich klas hoteli i Maroko dla niższych i średnich klas. Ważną przyczyną dobrej opłacalności tych kierunków dla turystów są stosunkowo niskie ceny spowodowane obniżonym popytem, który spadł w dużej mierze z powodu obaw przed podwyższonym ryzykiem tych kierunków. Na Kanarach bardziej niż przeciętnie opłacalne są teraz Fuerteventura (dla 5 gwiazdek) oraz Gran Canaria dla hoteli 3- gwiazdkowych.