Biura podróży – ceny imprez idą w dół

Ceny w biurach podróży idą w dół
Jeden z hoteli w okolicach Antalyi w Turcji/fot. AG

Trzeci tydzień czerwca dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia przyniósł na najważniejszych kierunkach wyraźną przewagę spadków cen. Duży wpływ miały na to znaczące zniżki cen u największych touroperatorów, które miały zachęcać turystów do zakupów w związku z bliskim już restartem czarterowych połączeń lotniczych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 3 sierpnia – 9 sierpnia 2020 roku.

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020 spadła o 56 złotych.

Największe obniżki średnich cen wycieczek odnotowano w ubiegłym tygodniu na Gran Canarii i na półwyspie Chalcydyckim – o średnio 299 i 237 złotych, a niewiele mniejsze w Maroku – o średnio 212 złotych.
Największe podwyżki cen wycieczek w minionym tygodniu wystąpiły na Malcie, gdzie wzrosły o średnio 311 złotych, zaś w znacznie już mniejszym stopniu podniosły się ceny wyjazdów na Teneryfę i Rodos – o średnio 79 i 77 złotych.

Jedynym z wiodących kierunków na którym nie zanotowano spadków była Bułgaria, na której ceny nie uległy w minionym tygodniu zmianie i już drugi sezon z rzędu są bardzo atrakcyjne. Nieduży – o 18 złotych, ale za to już kolejny spadek cen odnotowano w Egipcie. Wyraźnie głębsze zniżki miały miejsce w Grecji, w Turcji i na Wyspach Kanaryjskich – o 69, 91 i 125 złotych, ale przed tygodniem na wszystkich tych trzech kierunkach notowano istotne wzrosty. Wyniosły one odpowiednio 91, 40 i 69 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 37 złotych.

Cypr dużo tańszy niż przed rokiem

W minionym tygodniu największe roczne spadki cen ponownie odnotowano na Cyprze – o średnio 554 złote, a również znaczne na Korfu i w Albanii – o 388 i 265 złotych. Największe roczne wzrosty cen miały miejsce na Synaju – o średnio 366 złotych oraz w Marsa Alam i na Półwyspie Chalcydyckim – o 230 i 170 złotych. W wielu ostatnich zestawieniach Synaj i Półwysep Chalcydycki znajdują miejsce w pierwszej trójce najbardziej drożejących kierunków, zaś Cypr i Korfu wśród najmocniej przecenianych.

Egipt drożeje

W minionym tygodniu jedynym z wiodących kierunków, który był droższy niż przed rokiem był Egipt – o średnio 234 złote.
Na pozostałych kierunkach ceny w porównaniach rocznych spadały. Najmniej obniżyły się ceny na Wyspach Kanaryjskich – o średnio zaledwie 11 złotych, umiarkowanie obniżyły się w okresie roku ceny w Bułgarii i w Turcji – o średnio 38 i 49 złotych., zaś wyraźnie najgłębszą roczną przecenę odnotowano tym razem na kierunkach greckich – o średnio 141 złotych.

Na mniej popularnych kierunkach w minionym tygodniu w skali rocznej bardzo wyraźnie obniżyły się średnie ceny wyjazdów na Cypr i do Albanii – o 554 i 265 złotych. Niewielki roczny wzrost cen wystąpił w Maroku – o średnio 17 złotych, nieco większy na Majorce i Malcie – o 36 i 46 złotych , a wyraźnie najistotniejszy roczny wzrost cen wystąpił w Portugalii – o średnio 144 złote.

ETI i Exim Tours – najatrakcyjniejsze ceny

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów, w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach Exim Tours i ETI – o około 290 i 280 złotych. Po uatrakcyjnieniu cen znacząco tańsze niż przed rokiem były również oferty biur Itaka, Grecos i TUI Poland – o odpowiednio około 180, 170 i 160 złotych. Mniej kosztowna niż przed rokiem była również oferta biura Coral Travel – o około 50 złotych. W pozostałych biurach ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 160 do 320 złotych.

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to w minionym tygodniu na czele organizatorów nadal pozostawało biuro TUI Poland z liczbą 49 ofert (poprzednio 50 ofert, przed rokiem 38, a przed dwoma laty 26 ofert). Wyprzedziło ono biura Itaka z liczbą 25 ofert (poprzednio 16 ofert, przed rokiem 15, a przed dwoma laty 30 ofert) i Exim Tours z taką samą liczbą 25 ofert (poprzednio 28 ofert, przed rokiem 10, a przed dwoma laty 14 ofert).