Berlin najbardziej ekologicznym niemieckim miastem dla turystów

Niemcy, Berlin
Berlin / fot. Florian Wehde / Unsplash

Berlin jest pierwszym niemieckim miastem, które uzyskało uznawane na całym świecie potwierdzenie zrównoważonego rozwoju dla gospodarki turystycznej. Global Sustainable Tourism Council (GSTC) uznała kryteria zrównoważonego rozwoju stolicy Niemiec za zgodne ze swoimi wskaźnikami branżowymi dla hoteli i touroperatorów.

Po spełnieniu 65 kryteriów berlińskie przedsiębiorstwa będą mogły otrzymać certyfikat w ramach programów zrównoważonego rozwoju visitBerlin, takich jak Sustainable Tourism Berlin i Sustainable Meetings Berlin. Obejmują one m.in. dziedziny takie jak zarządzanie, ryzyko i zgodność, środowisko, społeczeństwo i gospodarka, redukcja emisji CO2, wspieranie rozwoju zasobów ludzkich.

Wszystkich 65 punktów jest zgodnych z wymagającymi kryteriami branżowymi GSTC. Potwierdzają one wysokie standardy jakości i całościowe podejście do zrównoważonego rozwoju w ramach inicjatywy “Zrównoważony Berlin” oraz świadczą o międzynarodowym znaczeniu audytu dla certyfikowanych partnerów.

“Berlin jest gotowy na przyszłość. Kryteria naszych berlińskich inicjatyw zrównoważonego rozwoju dla branży turystycznej i eventowej są teraz również zgodne z międzynarodowymi standardami. Jesteśmy zatem w silnej pozycji, aby zapewnić berlińskim firmom dobry start w kierunku długoterminowego i zrównoważonego rozwoju” – mówi Burkhard Kieker, dyrektor generalny visitBerlin.

“Gratulujemy visitBerlin ciągłego rozwoju programów zrównoważonego rozwoju, zapewniającego systematyczne i holistyczne podejście dla firm turystycznych w regionie” – mówi Randy Durband, CEO GSTC.

Zestaw kryteriów sprawdzanych pod kątem standardów środowiskowych i społecznych

Zestaw kryteriów stosowanych przez Berlin jest wzorowany na międzynarodowych standardach, takich jak normy ISO, Niemiecki Kodeks Zrównoważonego Rozwoju i Kryteria Globalnej Rady ds. Turystyki Zrównoważonej (GSTC). Wskaźniki te zostały porównane z Kryteriami GSTC dla hoteli i touroperatorów. Berlin jest pierwszym regionem w Niemczech, który posiada zestaw wskaźników uznawanych za równoważne przez GSTC, uzyskując w ten sposób status „GSTC Recognized Standard”.

W szczególności przedsiębiorstwa turystyczne mają coraz większe poczucie odpowiedzialności za wdrażanie zrozumiałych i uznanych standardów zrównoważonego rozwoju w celu stałego minimalizowania śladu węglowego. VisitBerlin wspiera te wysiłki i podnosi świadomość wśród turystów na temat bardziej zrównoważonych podróży.

DZT: rośnie zainteresowanie podróżami przyjaznymi dla klimatu