Bauhaus, Goethe i cebula

fot: Anja Dietrich/weimerGmbH

Mimo, że Weimar przyciąga każdego roku ponad trzy miliony turystów, którzy przyjeżdżają tu wędrować śladami Goethego, Schillera, Cranacha lub studiować fenomen Bauhausu, to w drugi weekend października, w mieście króluje cebula. I tak od 365 lat.

Ziebelmarkt, czyli targ Cebulowy odbył się po raz pierwszy w Weimerze w 1653 roku. Był wtedy jednodniowym świętem. Z latami (wiekami) impreza stała się tak popularna, że zamieniał się w weekendowe prawdziwe święto cebuli.

Do Weimaru przyjeżdżają wtedy nie miłośnicy poezji czy malarstwa, ale wielbiciele i producenci cebuli. Rolnicy z całych Niemiec za punkt honoru stawiają sobie obecność w Weimarze i prezentację swoich cebul oraz innych warzyw. Stragany zajmują kilka uliczek i place w centrum Weimaru i chociaż cebula gra główną rolę, to można na stoiskach kupić także inne dorodne warzywa a także chleb cebulowy, ciastka, zapiekanki, kiełbaski, zupę – wszystko z dodatkiem cebuli – oraz wyroby rzemieślnicze. Prawie każdy gość imprezy wywozi stąd warkocze cebulowe. O popularności Ziebelmarkt świadczy fakt, ze corocznie odwiedza imprezę ponad 300 tysięcy osób.

Jak wieść niesie, książę poetów, Goethe także uległ urokowi i smakowi cebuli. Wychwalał jej walory zdrowotne, na biurku trzymał połówkę cebuli a na ścianach domu wisiały warkocze cebulowe.

Od pewnego czasu kulminacją Zwiebelmarkt są wybory Królowej Cebulowego Targu. Musi być piękna – co oczywiste – i pokroić sprawnie i możliwie bez łez cebulę.

Cebula oczywiście jest kolejnym pretekstem, by odwiedzić Weimar. Nawet jeśli ktoś przyjechał tutaj dla niej, powinien w przerwie między atrakcjami Zwiebelmarkt, odwiedzić kilka największych atrakcji turystycznych miasta. A na liście obowiązkowej powinny znaleźć się Dom Goethego, Dom Schillera, Biblioteka Księżnej Anny Amalii, Pałac Miejski, park nad rzeką Ilm z letnim domkiem Goethego a także kościół św. Piotra i Pawła z jednym z ostatnich dzieł wielkiego malarza niemieckiego Lucasa Cranacha Starszego, czyli ołtarz tryptykiem.Ołtarz o tyle osobliwy, że syn artysty Lucas Cranach Młodszy namalował (obok ukrzyżowanego Chrystusa) św. Jana Chrzciciela, Marcina Lutra trzymającego Biblię i swojego ojca.

Wiemar to także siedziba Muzeum Bauhaus, w którym znajduje się ponad 300 eksponatów, m.in. Manifest i Program Bauhaus.

Wiele eksponatów, to prace takich uznanych potem artystów a jednocześnie przedstawicieli Państwowej Szkoły Bauhaus takich, jak: Paul Klee, Wassily Kandinsky, Lyonel Feininger, Walter Gropius czy László Moholy-Nagy. W Weimarze budynkiem wzorcowym szkoły Bauhaus jest willa Haus am Horn, zbudowana w 1923 roku

Legendarna szkoła w Weimarze powstała w 1919 roku i 100 rocznica stanie się w przyszłym roku głównym motywem międzynarodowej kampanii tematycznej Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT.