Baku – najniżej położona stolica na świecie

fot. Lloyd Alozie / unsplash

Nowoczesna elegancja Ognistych Wież, które są najwyższym budynkiem w Baku i Azerbejdżanie, aż po średniowieczne zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – w tej niezwykłej stolicy każdy znajdzie coś dla siebie.

Baku, to najniżej położona stolica na świecie. Położona jest na wysokości 28 metrów poniżej poziomu morza. Jednocześnie jest też największym miastem znajdującym się poniżej poziomu morza. Stolica Azerbejdżanu przed odkryciem bogatych złóż gazu ziemnego i ropy naftowej uznawana była za prowincjonalne miasto. Największy jego rozkwit nastąpił w XIX i XX wieku. To właśnie wtedy Baku zaczęło stawać się ważnym ośrodkiem gospodarczym.

fot. Iltun Huseynli / unsplash

Atrakcje, które każdy powinien zobaczyć

Stolica Azerbejdżanu jest miastem wielu kontrastów. Pośród tradycyjnej zabudowy powstają futurystyczne wieżowce. Miasto stale się rozwija i zadziwia odwiedzających turystów. Jest też jednym z niewielu miejsc na całym świecie, gdzie w dobrym stanie zachowały się ślady osadnictwa. Co warto zobaczyć podczas wizyty w Baku?

Centrum Kulturalne Heydara Aliyeva

Centrum jest projektem autorstwa Zaha Hadid Architects. Nazwa budynku odnosi się prezydenta Azerbejdżanu, który został obdarzony w swoim państwie wielkim szacunkiem. Budynek uznany został za symbol Azerbejdżanu i pełni funkcję głównego obiektu w kraju. Odwiedzając Centrum Kulturalne Heydara Aliyeva można zapoznać się z tradycjami i współczesną kulturą azerską. Wewnątrz organizowane są wystawy, koncerty i inne wydarzenia kulturowe.

Pałac szachów Szyrwanu

Pałac szachów Szyrwanu jest obiektem znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jednym z głównych symboli Baku. Rozpoczęcie wzniesienia budowli datuje się na XV wiek i powstał z rozkazu Ibrahima I. Pełnił funkcję głównej siedziby władców Szyrwanu – kraju istniejącego od VI do XVI wieku. Miejsce to uznano za najważniejsze muzeum Azerbejdżanu. W składzie kompleksu znajduje się między innymi pałac mieszkalny z 52 pokojami, liczne meczety oraz mauzolea rodziny szachów Szyrwanu.

Baszta Dziewicza

Obok Miasta Wewnętrznego i Pałacu szachów Szyrwanu jest to najważniejszy budynek w Baku i także został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Basztę Dziewiczą zbudowano w XII wieku i dawniej znajdowała się nad samą linią brzegową Morza Kaspijskiego. Obecnie obiekt od brzegu morza dzieli ponad 200 metrów. Wewnątrz baszty znajduje się muzeum poświęcone historii Baku, a z dachu wieży można podziwiać całe Miasto Wewnętrzne i zatokę Morza Kaspijskiego.

Pałac Ismailiyya

Pałac zlokalizowany jest poza murami Miasta Wewnętrznego. Projektantem budynku, który powstał na początku XX wieku był polski architekt Józef Płoszko. Budowę zlecił Agh Mus Naghiyeva, miliarder który dorobił się majątku w przemyśle naftowym. Na początku pałac przeznaczony został Muzułmańskiej Wspólnocie Charytatywnej, a następnie był związany z różnymi instytucjami naukowymi. Dzisiaj jest to siedziba Azerbejdżańskiej Akademii Nauk.

fot. Azar Kazzimli / unsplash

Miasto Wewnętrzne

Miasto Wewnętrzne, to historyczne centrum miasta, które w 2000 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz z kompleksem pałacowym szachów Szyrwanu. Jest to też najstarsza część miasta, gdzie wiele budynków podchodzi z XII wieku. Na murach miasta do dziś zachowały się ślady wielu kultur w tym między innymi zaratusztriańskiej, Sasanidów, arabskiej, perskiej czy też szyrwańskiej.

Jedwabny Szlak

W średniowieczu Azerbejdżan i inne kraje, które były położone wzdłuż Jedwabnego Szlaku służyły jako mosty łączące szlaki transportowe pomiędzy Azją a Europą. Dziś Jedwabny Szlak jest dobrze zorganizowanym i nowoczesnym węzłem transportowym. Dzięki połączeniom transportowym z resztą świata w tym też ponad 20 obsługującym liniom lotniczym można w prosty sposób dostać się do stolicy Azerbejdżanu. Polska zostanie połączona bezpośrednim lotem do Baku dzięki Polskim Liniom Lotniczym LOT z jedenastu lotnisk https://www.lot.com/pl/pl/loty/loty-do-azji/loty-do-azerbejdzanu/loty-do-baku.

Międzynarodowe lotnisko w Baku położone jest około 30 km od centrum miasta. Do terminali lotniska w Baku dojeżdża transport publiczny. Autobusy jeżdżą w ciągu dnia co 30 minut, a w nocy co godzinę.