Austria zamyka się dla turystów

fot. archiwum austria.info

Austriacki rząd podjął decyzje o wprowadzeniu lockdownu z powodu pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej w kraju. Wprowadza również obowiązek szczepień dla wszystkich obywateli. Od poniedziałku mieszkańcy Austrii mają pozostać w domach. Mogą opuszczać go jedynie w sytuacjach takich jak zrobienie podstawowych zakupów, wizyty u lekarza oraz uprawiania sportu.

Do 13 grudnia zamknięte pozostaną restauracje, kawiarnie, hotele, a także większość sklepów. Odwołano wszystkie imprezy masowe oraz zamknięto jarmarki bożonarodzeniowe. Rząd planuje znieść lockdown 13 grudnia jednakże najpierw dokona oceny sytuacji i po 10 dniach podejmie decyzje o przedłużeniu go dla osób niezaszczepionych przeciw Covid-19. Obowiązek szczepień ma wejść w życie od 1 lutego.

W tym momencie nie są już honorowane żadne testy na koronawirusa jako dokument, który upoważniał wstęp do kraju. Wjazd do Austrii dla turystów jest obecnie niemożliwy. Władze zapewniają o wznowieniu ruchu turystycznego tak szybko, jak będzie to możliwe. Dozwolony jest tranzyt przez Austrię, ale bez zatrzymywania się i pod warunkiem, że zapewniony jest wyjazd. W trakcie tranzytu dozwolone są “niezbędne przerwy”, według Ministerstwa Zdrowia dotyczy to krótkich postojów. Kolejne kraje także planują zaostrzać restrykcje aby zatrzymać czwartą falę wśród nich znajdują się Grecja, Niemcy, czy Irlandia.