Austria: narty o wschodzie słońca

archiwum austriainfo

Oferta Early Morning Skiing to szansa na powitanie nowego dnia na stoku – a także na szusowanie po nietkniętym jeszcze śniegu, zanim pojawią się na nim inni narciarze.

W karynckim Bad Kleinkirchheim można wyruszyć o świcie na trasy narciarskie w towarzystwie samego mistrza olimpijskiego Franza Klammera. „Narty przed 9 z Franzem“ to oferta dla wypoczywających w Bad Kleinkirchheim miłośników wschodów słońca, którzy chcą uzyskać kilka cennych rad bezpośrednio od narciarskiej legendy. O 6:45 Klammer czeka na swoich uczniów przy dolnej stacji Kaiserburgbahn, aby następnie zasiąść z nimi do rozgrzewającego śniadania. Od 7:30 do 9:30 program wycieczki przewiduje szusowanie na trasie Pucharu Świata. Na zakończenie wyprawy na jej uczestników czeka obfity brunch złożony ze specjałów kuchni regionu alpejsko-adriatyckiego, podany w Klammerstubn, nie gdzie indziej, a w sali Franza Klammera w restauracji Kaiserburg.
Szusować z Franzem Klammerem można od 31 stycznia do 21 lutego 2017 (w każdy wtorek); kolejny termin jest planowany na marzec 2017 r.
Zbiórka: o 6:30 przy dolnej stacji Kaiserburgbahn
Cena: 125 euro za osobę ze śniadaniem i górskim brunchem oraz 2-godzinnym karnetem
Zapisy: [email protected] lub pod numerem telefonu +43 4240 8212

Przez cały sezon zimowy tyrolski ośrodek narciarski „Ski-optimal Hochzillertal Kaltenbach“ otwiera swoje trasy już o 6:55. Aby umożliwić swoim klientom nakreślenie pierwszych śladów na dopiero co wyratrakowanych stokach, niektóre wyciągi zaczynają pracę już o 6:55, a gondolki o 7:30. Nie trzeba tracić czasu nawet na kupowanie karnetów, ponieważ od tego sezonu w karnet można się zaopatrzyć w jednym z nowych biletomatów. Na solidny posiłek zaprasza Kristallhütte na słonecznym szczycie Öfelerjoch. Pakiet Early Morning Powder obejmuje także śniadanie i karnet na cały dzień. Osobom, które wolą „biesiadować” nieco później, prawdopodobnie bardziej będzie odpowiadał pakiet „Wedeln & Lunchtime“.
Pakiet Early Morning Powder: karnet dzienny (od 7:30 do 16:00) i śniadanie w restauracji Kristallhütte za 67 euro za osobę dorosłą
Pakiet „Wedeln & Lunchtime“: karnet dzienny (od 7:30 do 16:00) i obiad w restauracji Wedelhütte za 85,50 euro za osobę dorosłą
Trasy narciarskie w regionie czynne do 23 kwietnia 2017

Wczesnym rankiem można kreślić pierwsze ślady również w Mühlbach am Hochkönig na Ziemi Salzburskiej. Na długo przed rozpoczęciem regularnego ruchu na górę wyrusza gondolka z pierwszymi narciarzami. Gdy szczyty masywu Hochkönig jaśnieją w promieniach wschodzącego słońca, puste jeszcze stoki należą wyłącznie do nich. Na świeżym śniegu jest też wystarczająco dużo miejsca dla początkujących. A kiedy na stoku pojawią się w końcu także inni narciarze, przychodzi pora na solidne alpejskie śniadanie w schronisku na Karbachalm.
Ze specjalnego pakietu można skorzystać w każdą środę w lutym i marcu 2017.
Zbiórka: o godz. 7:15 przy kolejce kabinowej Karbachalm w Mühlbach
Jazda w 3 grupach: Pro, Intermediate, Chill (max. 25 osób)
Cena: 48 euro ze śniadaniem
Zapisy: Biuro Promocji Hochkönig Bergbahnen lub [email protected]

Kiedy większość narciarzy dopiero wstaje z łóżka, na Tauplitz w Styrii pierwsi chętni szusują już po świeżo przygotowanych trasach. Przedstawiciele kolei linowych, hotelarze i kierownicy szkół narciarskich towarzyszą swoim gościom na stokach Tauplitz, chwytając wraz z nimi pierwsze promienia słońca. Po narciarskiej sesji na nietkniętych jeszcze stokach przychodzi czas na śniadanie w schronisku. Na życzenie goście mogą też zajrzeć za kulisy terenu narciarskiego i poznać tajniki techniki naśnieżania tras i pracy wyciągów.
Wczesny start na Tauplitz odbywa się w każdy czwartek od 14 stycznia 2017
Zbiórka: o godz. 08:00 przy kolejce Tauplitz
Minimalna liczba uczestników: 5 osób
Cena: 39 euro z ważnym karnetem
Zgłoszenia najpóźniej w przeddzień do godz. 16:00, pod numerem telefonu +43 3688 22 52