Austria.info: nowe biuro i nowy dyrektor ośrodka w Polsce

Zespół Austria.info na otwarciu nowej siedziby w Warszawie
Zespół Austria.info na otwarciu nowej siedziby w Warszawie / fot. Przemysław Piątkowski

Oddział Austria.info w Warszawie ma nową siedzibę – w biurowcu Widok Towers w samym centrum Warszawy. Uroczyste otwarcie nowego biura, które będzie też siedzibą Advantage Austria, odbyło się z udziałem ok. 150 gości m.in. z turystyki i mediów. Poznali oni jednocześnie nowego dyrektora warszawskiego ośrodka austriackiego, Roberta Gröblachera. 

8 września 2022 roku w Warszawie zostało otwarte nowe wspólne biuro Österreich Werbung i Advantage Austria. W obecności dyrektor zarządzającej ÖW Lisy Weddig i Michaela Ottera, dyrektora Advantage Austria, pierwszy projekt w ramach umowy o współpracy, która została podpisana z Federalnym Ministerstwem Spraw Europejskich i Międzynarodowych (BMEIA) pod koniec stycznia 2022 r., został uroczyście ukończony.

„Współpraca między naszymi dwoma instytucjami jest kamieniem milowym dla Austrii jako ośrodka turystycznego, który obecnie znajduje się w fazie odradzania się. W wyniku bliskości i wspólnego użytkowania powierzchni biurowej oczekujemy nie tylko oszczędności wynikających ze współdzielenia zasobów, ale przede wszystkim efektów synergii i wzmocnienia naszej sieci kontaktów oraz innowacyjnej siły dla branży” – mówi Lisa Weddig, dyrektor zarządzająca Narodowego Biura Promocji Austrii.

Lisa Wedding, dyrektor zarządzająca Österreich Werbung
Lisa Wedding, dyrektor zarządzająca Österreich Werbung / fot. Przemysław Piątkowski

Więcej turystów z Polski niż przed pandemią

Polski rynek w ostatnich latach stale zyskiwał na znaczeniu dla austriackiej branży turystycznej. „W kontekście przyjazdów i noclegów gości z Polski w ostatnich latach zaobserwowaliśmy niezwykle pozytywny rozwój. Korzystne tendencje widoczne są szczególnie latem (od maja do lipca włącznie). W tym okresie udało nam się odnotować wzrost o około 14 proc. w porównaniu do roku sprzed wybuchu pandemii koronawirusa tj. 2019 roku. Wyniki te są tym cenniejsze, ponieważ sytuacja gospodarcza w Polsce jest obecnie bardzo trudna ze względu na wysoką inflację” – kontynuowała Weddig. Bardzo pozytywny rozwój i ogromny potencjał, jaki Narodowe Biuro Promocji Austrii dostrzega na polskim rynku, skłoniły kierownictwo do powołania Head of Market odpowiedzialnego wyłącznie za rynek polski.

Od 2014 r. do sierpnia 2022 r. Gabriele Lenger pełniła podwójną rolę dyrektora rynku na Czechy i Polskę. Na początku września przeniosła się do Kopenhagi, gdzie odpowiada teraz za rynek duński i szwedzki. „Koncentracja na jednym rynku i wspólne reprezentowanie na zewnętrz z Advantage Austria oraz pełnienie funkcji wydziału ambasady, pozwolą w przyszłości na jeszcze efektywniejsze zarządzanie”, mówi Weddig o konkretnych zaletach współpracy.

Nowy dyrektor znany sprzed lat

Robert Gröblacher, który od 1 sierpnia jest nowym Head of Market w Warszawie, ma już za sobą wieloletnie doświadczenie na polskim rynku, który w 2019 roku był ósmym co do wielkości rynkiem. Gröblacher pracował w Polsce dla ÖW od 2011 do 2014 roku i zna Polskę z różnych stron. „Cieszę się, że mogłem wrócić do mojej drugiej ojczyzny i że mogę stawić czoła ekscytującemu zadaniu na tym rynku”, mówi Gröblacher, który od 2017 r. do lipca 2022 r., jako dyrektor był odpowiedzialny za kraje arabskie i Azję Południowo-Wschodnią.

„Aktywny wypoczynek i atrakcje na świeżym powietrzu stają się coraz ważniejsze dla polskich gości. Widzimy zwrot w kierunku turystyki całorocznej. Będziemy nad tym intensywniej pracować w nadchodzących latach, aby coraz więcej Polaków poznawało i kochało Austrię także w cieplejszym okresie roku” – podsumowuje nowy szef Narodowego Biura Promocji Austrii w Polsce.

Nowe wspólne biuro Österreich Werbung i Advantage Austria znajduje się w kompleksie biurowym Widok Towers w samym centrum Warszawy. Budynek został zaprojektowany przez zespół pod kierunkiem architektów Martina Tröthana z Wiednia i Piotra Bujnowskiego z Warszawy.