Największe atrakcje Jamajki do zwiedzenia

fot. Rock Staar / unsplash

Jamajka jest trzecią co do wielkości wyspą na Wielkich Antylach, grupą wysp na Karaibach i znajduje się około 150 kilometrów na południe od Kuby. Oprócz zapierającej dech w piersiach przyrody, białych piaszczysty plaż, ogromnych terenów górskich, rzek, wodospadów i grot, kraj zachwyca przede wszystkim kompleksami hotelowymi i kurortami, które oferują świeżą kuchnię karaibską oraz otwartą i ciepłą atmosferę, którą tworzą jej mieszkańcy.

Jamajka jest miejscem wielowymiarowym i choćbyśmy odwiedzali ją wiele razy, to z każdą kolejną podróżą można doświadczyć czegoś nowego i wyjątkowego. Jest również ojczyzną legendarnego Boba Marleya, kultowej i rozpoznawalnej na całym świecie ikony reggae. W 2018 roku muzyka reggae zostało wpisane przez UNESCO na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości. Ten rodzaj muzyki można usłyszeć praktycznie na całej wyspie. W trakcie jej słuchania warto spróbować również jamajskich przysmaków kulinarnych takich jak np. szarpany kurczak lub tradycyjnych placków.

James Bond i Bob Marley na Jamajce

Wyspa słynie nie tylko z Boba Marleya, ale też z przygód słynnego szpiega Jej Królewskiej Mości – Jamesa Bonda. Autor powieści o agencie 007, Ian Fleming w swojej posiadłości o nazwie Goldeneye napisał większość powieści o Bondzie. Obecnie działa tam luksusowy resort, w którym chętnie zatrzymują się znani aktorzy, muzycy i biznesmeni. To nie jedyne miejsce kojarzone z popularną serią filmów. W pobliżu Oracabessy znajduje się niewielka plaża, która nazwana została James Bond Beach. Głównie odbywają się na niej koncerty i festiwale muzyczne. Tam też powstały sceny z Seanem Connerym do pierwszego filmu serii agenta 007.

A wracając do Boba Marleya, nie trzeba daleko jechać, aby posłuchać muzyki reggae na Jamajce, ale jeśli jest się jej fanem, warto zaplanować swoją podróż w pobliżu jednego z jamajskich festiwali reggae, takich jak Rebel Salute (styczeń), Bob Marley Birthday Bash (luty) i Reggae Sumfest (lipiec). Miłośnicy Boba Marleya nie powinni również przegapić muzeum poświęconego tej postaci, które mieści się w jego dawnym domu w Kingston.

Wodospady, spacery i zachody słońca

Niewątpliwą atrakcją na wyspie są też liczne wodospady. Najbardziej rozpoznawalny to Dunn’s River Falls. Wodospad jest odwiedzany przez tysiące osób każdego roku i składa się z połączonych ze sobą odcinków oraz małych lagun, porośniętych bujną roślinnością. Innymi popularnymi wodospadami są Reach Falls, Mayfield Falls i YS Falls. Odwiedzanie tych wodospadów w dni powszednie to dobry moment, aby uniknąć tłumu, najlepiej wcześnie rano lub późnym południem. Wycieczka do tych miejsc jest też jedną z darmowych rzeczy do zrobienia na Jamajce, których powinno się doświadczyć. A pod koniec dnia warto wybrać się na plażę Seven Mile Beach w Negril skąd można podziwiać spektakularne zachody słońca.

Jamaica Tourist Board

Więcej na temat tamtejszych atrakcji można dowiedzieć się od Jamaica Tourist Board bowiem jedna z większych karaibskich wysp od maja 2022 r. ma swoją reprezentację w Polsce. Jamaica Tourist Board jest obecnie reprezentowana w Europie Środkowej przez TMR International s.r.o., praską firmę zajmującą się PR & Marketingiem podróży z ponad 25-letnią historią.

Menadżerem ds. sprzedaży i PR Jamajki na Polskę jest Katarzyna Mańczyk, która współpracuje z TMR International od ponad 2 lat. Katarzyna współpracowała z takimi kierunkami jak Ras Al Khajmach, Colours of Maldives. Obecnie w swoim portfolio również zajmuje się kierunkami: Malediwy dla Intour Maldives oraz Resort Svata Katerina w Czechach.