Ateny – miasto, które nie zasypia

Ateny nocą
Na zdjęciu: Nocne życie w Atenach. Źródło: K. Kouzouni / Archiwum GNTO

Stolica Grecji jest równocześnie grecką stolicą rozrywki. Szukasz barów i klubów, które będą otwarte do rana, nawet w dni powszednie? Masz ochotę na kolację po północy? Chcesz przetańczyć całą noc w rytmie greckiej muzyki? Planujesz spędzić noc ze swoją drugą połówką, w świetle księżyca przy słynnych zabytkach? Chcesz wziąć udział w międzynarodowych wydarzeniach kulturalnych lub wybrać się na koncerty muzyki klasycznej lub współczesnej? Możesz doświadczyć wszystkiego powyższego i znacznie więcej, odkrywając życie nocne w Atenach.

Gazi. Ciesz się nocami w najgorętszym miejscu w Atenach: znajdziesz tu wszelkiego rodzaju restauracje, kluby nocne, kawiarnie, bary, kluby przyjazne osobom LGBT, uliczne teatry, kina, galerie sztuki, mezedopoleia (bary serwujące różnorodne przekąski mezedes), knajpki z suwlakami, występy na żywo i głośną muzykę graną w budynkach dawnej gazowni – Technopolis. Aby tu dotrzeć, wsiądź w metro linii 3 i wysiądź na stacji Kerameikos.

Thiseio. Thiseio wychodzi wprost na wzgórze Akropolu i jest bardzo popularne zarówno wśród Greków, jak i turystów. Możesz tu napić się kawy lub zamówić drinka obok dominującego nad okolicą słynnego pomnika Tezeusza. Okolica zachęca do romantycznych spacerów, zwłaszcza ulicą Dionysiou Areopagitou (dostępna tylko dla pieszych).

Thissio Street
Na zdjęciu: Lokale przy ulicy Thissio. Źródło: Archiwum GNTO

Plaka. U podnóża wzgórza Akropolu znajdziesz tradycyjną ateńską dzielnicę, w której tawerny i restauracje w starym stylu serwują greckie potrawy przy dźwiękach muzyki, a przytulne kawiarnie oferują najlepsze widoki na okolicę.

Monastiraki i Psyrri. Monastiraki to okolica o nieco orientalnym klimacie: niska zabudowa, wąskie brukowane uliczki, pchli targ i praktycznie zero samochodów. W okolicy działają liczne bary, stylowe restauracje, staroświeckie kawiarnie, tawerny i sklepy. Psyrri to świetne miejsce na niezapomnianą noc przy do brym jedzeniu i dźwiękach greckiej muzyki na żywo.

StianRekdal_UHD 141016a Monastiraki S 300Na zdjęciu: Plac Monastiraki po zmroku. Źródło: S. Rekdal / Archiwum GNTO

Kolonaki. To bijące serce Aten, gdzie rytm dnia wyznacza biznes, natomiast wieczory pozwalają oddać się szalonemu życiu nocnemu. Znajdziesz tu modne restauracje, bary, kluby, miejsca sztuki i galerie.

Exarcheia. To rockowa odsłona Aten, ulubiona dzielnica młodzieży i studentów, mekka dla fanów kultury alternatywnej. W okolicy znajdziesz mnóstwo studenckich pubów i barów, jak również restauracje i tawerny.

Plac Karytsi. Kiedyś ten plac był cichy i malowniczy, a pośrodku znajdował się jedynie kościół pod wezwaniem św. Jerzego.  Obecnie okolica znana jest z bujnego życia nocnego za sprawą licznych klubów z muzyką taneczną.

Na zdjęciu: Wieczór u podnóża Akropolu. Źródło: H. Kakarouhas / Archiwum GNTO

Plac Agia Eirini. Plac Agia Eirini to kolejne miejsce dla entuzjastów życia nocnego, położone u zbiegu ulic Aiolou i Karagiorgi Servias, nieopodal dzielnic Plaka i Monastiraki. Okoliczne lokale są zwykle pełne ludzi, których zwabiła możliwość wypicia koktajlu z widokiem na kościół Agia Eirini i piękne neoklasyczne budynki. Stare spotyka się tutaj z nowym z pozytywnym skutkiem a w okolicy panuje przytulna, ciepła atmosfera. Mała wskazówka: tutaj znajdziesz jedne z najlepszych restauracji serwujących suwlaki w całych Atenach. Żyć nie umierać!

 

Materiał informacyjny Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej. Źródło: http://www.visitgreece.gr

Logo Grecji