Antypromocyjny sPOT

Oświadczenie Premiera Mateusza Morawieckiego na temat obozów śmierci z czasów II wojny światowej zostało zamieszczone na głównej stronie Polskiej Organizacji Turystycznej i na stronach większości ZOPOT-ów. Wywołało to sprzeciw przedstawicielki środowiska naukowego.
Film, w którym Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnia stanowisko Polski w sprawie tzw. kłamstwa oświęcimskiego, opublikowany w reakcji na burzę wokół nowelizacji ustawy o IPN, znajduje się na stronie POT od ponad dwóch tygodni. Został też udostępniony na oficjalnym fanpage’u na Facebooku. W ślad za centralą film udostępniła większość Zagranicznych Ośrodków POT, m.in. w: Amsterdamie, Berlinie, Brukseli, Madrycie, Paryżu, Rzymie, Sztokholmie i Wiedniu.
Kilka dni temu znana w środowisku ekspert od marketingu turystycznego prof. Magdalena Kachniewska zadała publicznie pytanie: a właściwie z jakiej racji? W jaki sposób treści te mają służyć promocji Polski za granicą?
Na polityczne polecenie
„Po prostu zwyczajnie wstyd, że Polska Organizacja Turystyczna zamieszcza coś takiego na swoim portalu. Jaki związek ma to oświadczenie z zadaniami statutowymi POT? Dlaczego branża pozwala na takie zagrania organizacji, która ma reprezentować jej interesy? Gdzie są izby gospodarcze[…]?”
„Czekamy aż zgodnie z poleceniem partyjnym trzeba będzie zamieszczać podobnie żenujące materiały na stronach internetowych regionów, hoteli albo izb gospodarczych? Czy naprawdę nikt słowa nie piśnie w obliczu ordynarnego nadużycia?” – napisała Magdalena Kachniewska na Facebooku. Komentarz jest publiczny, został też zamieszczony przez jego autorkę na fanpage’u POT. Prof. Kachniewska zgodziła się, żebyśmy zamieścili jej oświadczenie na naszych łamach.
Słowa prof. Kachniewskiej wywołały dyskusję w mediach społecznościowych, choć mało kto zdecydował się wypowiedzieć w tej sprawie oficjalnie. Komentarza nie udzieliła też Polska Organizacja Turystyczna, mimo kilkukrotnych naszych próśb o odpowiedź na pytania.
Niewygodny temat
W rozmowach nieoficjalnych przedstawiciele branży i specjaliści ds. marketingu miejsc nie znajdowali uzasadnienia dla zamieszczenia filmu na oficjalnej stronie POT. Wskazywali na to, że jest to podyktowane wyłącznie politycznym podporządkowaniem organizacji Ministerstwu Sportu i Turystyki i ciężko byłoby znaleźć merytoryczne przesłanki, które stoją za tą publikacją.
Jeden z ekspertów wskazywał na to, że zamieszczenie tego materiału można uznać za próbę zwalczania negatywnych stereotypów wobec Polski, większość rozmówców uznała jednak, że jest to wyłącznie potwierdzenie upolitycznienia POT i nie ma nic wspólnego z promocją turystyczną.
Poproszona przez redakcję portalu WaszaTurystyka.pl o komentarz Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu ds. Kultury, Promocji i Turystyki w UM woj. Mazowieckiego powiedziała:
„Gdyby to był znany ze strony IPN film wyjaśniający, czym były obozy śmierci, to byłoby to zrozumiałe działanie poprawiające wizerunek Polski i zwalczające stereotypy. Natomiast POT nie jest powołana do tego, żeby udostępniać film, w którym Premier RP – z całym szacunkiem dla niego – promuje nowelizację ustawy o IPN.”
Jak zareaguje branża?
Ciężko stwierdzić, czy publikacja filmu na stronie POT i części ZOPOT-ów wpłynie pozytywnie, czy – jak uważa prof. Kachniewska i nasi rozmówcy – negatywnie na postrzeganie Polski tam, gdzie działają nasze ośrodki promocji. Jedno nie ulega wątpliwości – po raz pierwszy w historii tej organizacji w jej oficjalnych kanałach komunikacji pojawiły się treści z tak wyraźnym politycznym podtekstem i mające bezpośredni związek z promocją działań podejmowanych przez rząd.
Tajemnicą poliszynela jest fakt, że minister Witold Bańka swoja polityką kadrową doprowadził do tego, że POT jest podporządkowany Ministerstwu Sportu i Turystyki nie tylko finansowo, ale również merytorycznie. Jeśli teraz jeszcze nie jest za późno na sprzeciw branży przeciw ingerencji polityki w turystykę, to za chwilę już będzie.
POWIĄZANE WPISY
31 marca 2023
Porozumienie: POT będzie promowała OST Gromada i korzystała z jej obiektów
Polska Organizacja Turystyczna podpisała porozumienie o współpracy z Ogólnokrajową…
0 Komentarzy1 Minuty
31 marca 2023
Wrocław Złotym Partnerem XII Forum Promocji Turystycznej
Miasto Wrocław zostało Złotym Partnerem XII Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie…
0 Komentarzy2 Minuty
31 marca 2023
Olsztyn – miasto, które klimatem urzekło Kopernika
Zagospodarowanie brzegów jezior, rewitalizacja miejskich parków oraz położenie…
0 Komentarzy4 Minuty
29 marca 2023
Zostań wystawcą Pikniku nad Odrą – to już ostatnia szansa, aby się zgłosić
Już 13-14 maja na Wałach Chrobrego w Szczecinie, ponownie odbędzie się Festiwal Podróży i…
0 Komentarzy2 Minuty
28 marca 2023
Jaka przyszłość czeka multiagentów? Trójca ekspertów na XII edycji Forum Promocji Turystycznej
Udział sprzedaży interntowej pakietów turystycznych w rynku dynamicznie rośnie, a silni…
0 Komentarzy2 Minuty
27 marca 2023
Nowa kolej linowa w Jasnej nagrodzona w konkursie Budowa Roku 2022
Kolej linowa łącząca stację Biela Púť z Priehybą to nowość ośrodka narciarskiego w…
0 Komentarzy2 Minuty
27 marca 2023
Green Mountain Hotel – wypoczynek w górach dla każdego
Pięciogwiazdkowy Green Mountain Hotel, a także Green Apartments znajdujące się w…
0 Komentarzy2 Minuty
27 marca 2023
MerlinX Srebrnym Partnerem XII Forum Promocji Turystycznej
Już za 23 dni, 19 kwietnia w Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” we Wrocławiu…
0 Komentarzy1 Minuty
27 marca 2023
POT nawiązał współpracę z Przewodnikiem Michelin. Polskie restauracje po raz pierwszy z osobną publikacją
Polska Organizacja Turystyczna i Michelin Guide w ostatnim czasie podpisali porozumienie…
0 Komentarzy7 Minuty