Analiza OLX: coraz więcej Polaków planuje spędzić święta poza domem

fot. Timothy Eberly /unsplash

Jak wynika z danych OLX, w ślad za poprawą nastrojów rośnie zainteresowanie noclegami w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Potwierdza to fakt, że w listopadzie tego roku, w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku, liczba osób poszukujących noclegów wzrosła dwukrotnie.

Święta Bożego Narodzenia to okres, który większość Polaków nierozłącznie kojarzy z czasem spędzonym w gronie rodziny oraz najbliższych. Pielęgnujemy też tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ale zachowując to, co cenne i wartościowe, stopniowo wprowadzamy zmiany. Dlatego też nikogo dzisiaj nie dziwi, np. zamawianie gotowych świątecznych potraw. Więcej chętnych jest również na to, aby ten wyjątkowy okres celebrować poza domem. Potwierdzeniem tego, że trend ten zyskuje coraz więcej sympatyków, są dane OLX.

W listopadzie, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, istotnie wzrosło zainteresowanie wyjazdami i noclegami. Liczba osób przeglądających oferty wzrosła o 16 proc., a użytkownicy chętnie kontaktowali się z właścicielami obiektów – liczba złożonych zapytań wzrosła o 1/3, podczas gdy w ubiegłym roku wzrost ten wynosił zaledwie 5 proc. Tendencja ta utrzymuje się również w grudniu, co jest zapowiedzią tego, że wielu Polaków planuje zimowe wyjazdy.

Południe Polski celem zimowych wyjazdów

Jak wynika z danych OLX, Polacy zimą najchętniej wybierają się na południe kraju. Tam też zimowa baza noclegowa jest najbardziej rozbudowana. Serwis podaje, że w listopadzie tego roku w województwach: małopolskim, śląskim, opolskim i dolnośląskim dostępnych było łącznie 8 tys. aktywnych ogłoszeń. Przeglądało je natomiast 400 tys. użytkowników.

Niezmiennie do miana zimowej stolicy Polski pretenduje Zakopane. Ale w Małopolsce poszukujemy również noclegów w innych miejscowościach, wśród których najpopularniejszymi są: Bukowina Tatrzańska, Jabłonka, Kościelisko oraz Zawoja. Dużym zainteresowaniem osób poszukujących noclegów w listopadzie cieszył się również Wrocław, wyprzedzając w tym rankingu Warszawę i Kraków. Pamiętać jednak należy, że jak wynika z danych historycznych OLX, szczyt zainteresowań bazą noclegową, dostępną w serwisie, przypada na styczeń. Zatem ci, którzy chcą mieć komfort wyboru, nie powinni zwlekać z ich rezerwacją na ostatnią chwilę.

„Bieżący rok, a w zasadzie jego druga połowa, przyniosły zdecydowaną poprawę nastrojów konsumenckich, co przekłada się na nasze wydatki, również te świąteczne. Jak wynika z badania Związku Banków Polskich, w tym roku mniejsza liczba Polaków planuje je w tym czasie ograniczać. To zaś znajduje odzwierciedlenie w zainteresowaniu miejscami noclegowymi, ponieważ poprawa sytuacji ekonomicznej zachęca coraz więcej osób do spędzania świąt poza domem. Dowodem tego jest znaczące ożywienie w naszym serwisie. W listopadzie tego roku liczba wysłanych zapytań, w porównaniu z tym samym miesiącem w roku ubiegłym, wzrosła o 12 proc.” – mówi Konrad Grygo, analityk biznesowy OLX.