Ambasadorka Salwadoru: mamy plan dla turystyki, poprawimy bezpieczeństwo

MM

Przy okazji oficjalnego przekazaniem nominacji na konsula honorowego Republiki Salwadoru w Polsce Markowi Kłoczko, wiceprezesowi KIG, w Warszawie gościła Ambasador Florencia E. Vilanova de von Oehsen. W rozmowie z Marzeną Markowską wyjaśnia, dlaczego jednym z obszarów zainteresowania Salwadoru w Polsce jest turystyka.

MM: Skąd decyzja, by zacieśnić kontakty dyplomatyczne z Polską? Czy w planach dotyczących współpracy gospodarczej uwzględniona turystyka?

FV: Kontakty dyplomatyczne i gospodarcze staramy się zacieśniać już od jakiegoś czasu. W 2018 podpisany został list intencyjny między ministrami turystyki Polski i Salwadoru w sprawie współpracy. Wspólnie z Krajową Izbą Gospodarczą zorganizowaliśmy kilka spotkań, wizytę gospodarczą Salwadoru w Polsce. Zacieśniamy relacje, a kolejnym tego wyrazem jest nominacja Marka Kłoczko na konsula honorowego naszego kraju w Polsce.

Sądzę, że wbrew pozorom nasze kraje mają wiele wspólnego i że Salwador daje dużo nowych możliwości polskim przedsiębiorcom. Jednym z kluczowych obszarów naszego zainteresowania jest rozwój turystyki. Obecnie przynosi ona 4 proc. do naszego PKB.

MM: Choć od czasu zakończenia wojny domowej minęło 27 lat, to jednak nadal Salwador postrzegany jest jako kraj mało bezpieczny…

FV: Nowy rząd planuje 1 czerwca rozpocząć szereg działań mających na celu poprawienie wizerunku kraju. Przede wszystkim planowane są działania społeczne, mające na celu zredukowanie przestępczości. Ona zresztą nie dotyka turystów i nie przeciwko nim jest skierowana. Turyści są w naszym kraju mile widziani i społeczeństwo rozumie, że turystyka jest ważnym filarem rozwoju.

Przestępczość i brak poczucia bezpieczeństwa to pokłosie wojen gangów, a z tym mamy zamiar walczyć. W planach jest program skierowany do młodych ludzi – stworzenie im nowych możliwości rozwoju, pokazanie innych ścieżek życiowych – to droga do rozwiązania problemu. Mamy złożony z pięciu filarów program prewencyjny – chcemy angażować młodzież w sport, kulturę, sztukę, biznes i poprawiać edukację. Wyrównanie szans to szansa dla całego kraju. Czas podziałów już dawno się skończył – chcemy otworzyć nowy rozdział w historii kraju.

MM: Jednak nawet jeśli ten plan się powiedzie, nie jest powiedziane, że pójdą za tym zmiany wizerunkowe. To wymaga osobnych działań i nakładów na nie.

FV: Przede wszystkim liczymy na świadectwo ludzi przyjeżdżających do Salwadoru i wystawiających swoje rekomendacje. Nowy minister turystyki jest bardzo zaangażowany w media społecznościowe, z pewnością będzie kładł na to nacisk. W planach jest m.in. współpraca z influencerami.

MM: A jakie są plany dotyczące rozwoju turystyki i co zamierzają Państwo robić, żeby zwiększyć ruch turystyczny z Polski?

FV: To będzie szereg działań, w tym na przykład inwestycje w infrastrukturę. Chcemy zbudować sieć połączeń kolejowych między miastami, tak aby atrakcje turystyczne były bardziej dostępne. Docelowo sieć smart cities połączona szybkimi pociągami ma umożliwić przedostanie się do najważniejszych punktów w kraju w przeciągu 4-5 godzin. A turystycznie mamy dużo do zaoferowania: wspinaczki na wulkany, surfing, parki archeologiczne w ruinach miast Majów, szlak kawy, a nawet nietypowe sporty, jak np. sandboarding, czyli jazda na specjalnie przygotowanej desce po piasku.

Jeśli chodzi o zwiększenie ruchu turystycznego, to w przyszłym roku planujemy wyjść z działaniami do branży turystycznej. Mamy w planach spotkania z touroperatorami i wyjazdy studyjne dla biur podróży.

Florencia E. Vilanova de von Oehsen jest Ambasadorką Republiki Salwadoru w Niemczech, Polsce, Czechach i Turcji z siedzibą w Berline.