Ambasador Tunezji – wierzę, że Polacy szybko do nas wrócą

Dołożymy wszelkich starań, by polscy turyści jak najszybciej zaczęli znowu latać do Tunezji. Tunezja nie poddaje pladze terroryzmu – powiedział ambasador Tunezji.

Ambasador Tunezji w Polsce Slim Ben Jafâar, podczas konferencji pierwszego dnia targów turystycznych GLOBalnie w Katowicach, powiedział: “Zeszłotygodniowy zamach był niczym innym, jak incydentem, tragicznym, ale tylko incydentem. Chciałbym przekazać swoje kondolencje rodzinom zabitych w zamachu, jak i życzyć szybkiego powrotu do zdrowia rannym i jednocześnie zapewnić, że Tunezja jest bezpiecznym krajem, winni ostatnich zaniedbań przedstawiciele policji zostali zwolnieni, zwiększone zostały środki bezpieczeństwa. Przepisy bezpieczeństwa zostały obostrzone, będziemy turystów otaczać jeszcze większą opieką, choć nie zawsze będzie to oznaczać widoczną eskortę. Turystyka jest dla Tunezji bardzo ważną gałęzią gospodarki.
Mam nadzieję, że wspomniany incydent nie zepsuje obrazu Tunezji w Polsce. Przez ostatnie lat Tunezja była najbezpieczniejszym krajem na kontynencie afrykańskim.”

Turystyka tunezyjska zapewnia ok 500 tysięcy miejsc pracy, daje 7 proc. PKB. W ubiegłym roku Tunezję odwiedziło 108 tysięcy Polaków. W rekordowym roku 2008 było ich 200 tysięcy.

Ambasador podkreślił: “Tunezja przez wieki byłą łącznikiem między Europą i Afryką i to sprawiło, jak bogata jest nasza historia. Tunezja to kraj, w którym panuje tolerancja, zawsze żyli tu obok siebie przedstawiciele trzech religii, muzułmanie, chrześcijanie i żydzi, Tunezyjczycy przyjęli pierwiastki wielu kultur i wyznań. »
Nie można lekceważyć ostrzeżeń publikowanych przez polskie MSZ, ale wiem, że Polacy są na tyle inteligentni, żeby wybrać na cel wakacji kraj, w którym jest bezpiecznie.
O tym, jaką wagę przywiązujemy do Polski, jest choćby udział w tych targach. Przyjechaliśmy tutaj, by wam powiedzieć : Tunezja nie poddaje się pladze terroryzmu.”

Dyrektor Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki w Warszawie Ahmed Meddeb dodał: “My zrobimy wszystko, by samoloty z polskimi turystami na pokładach jak najszybciej zaczęły latać do Tunezji. Liczymy, że program naprawczy turystyki tunezyjskiej, który wzdrożyliśmy da niedługo efekty i wrócimy do sytuacji sprzed 2008 roku. Polacy zawsze chętnie wypoczywali w Tunezji, w ubiegłym roku odwiedziło nas ponad sto tysięcy polskich turystów. Naszym atutem jest gościnność Tunezyjczyków porównywalna do gościnności Polaków.
W najbliższym czasie chcemy bardziej promować nasze zabytki znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Liczymy także, że przyciągać będziemy do nas gości zainteresowanych wielkimi imprezami, jak festiwal muzyki elektronicznej czy festiwal muzyki symfonicznej. Planujemy dużą akcję marketingową w Polsce, działania zaczną się od wielkiej imprezy w maju w Warszawie.”