Accor: 53 proc. Polaków chce częściej podróżować

Dla 64 proc. Polaków wakacyjny wypoczynek jest istotnym elementem zachowywania równowagi między pracą a życiem prywatnym – 53 proc. Polaków chce podróżować więcej niż przed 2020 rokiem – oscylując między dwoma a czterema wyjazdami w nadchodzącym czasie – wynika z raportu przeprowadzonego na zlecenie Accor Northern Europe.
Bez względu na utrudnienia czy obostrzenia w podróżowaniu, ponad 80 proc. badanych z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii i Rosji planuje wyjazd w 2022 roku.
Jak wynika z najnowszego raportu przeprowadzonego na zlecenie Accor Northern Europe, 17 proc. mieszkańców badanych z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii i Rosji rezerwuje już podróże na 2023 rok.
Grupa hotelowa Accor zapytała badanych o plany, przemyślenia i refleksje dotyczące podróży w nowej, rzeczywistości. Zaledwie 6 proc. nie planuje wyjeżdżać nigdzie w tym roku.
Najnowszy raport Accor pokazuje optymistyczne nastawienie do podróżowania i powrotu wakacyjnych wyjazdów w bieżącym roku i najbliższych miesiącach.
Bez względu na utrudnienia czy obostrzenia w podróżowaniu, ponad 80 proc. badanych z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii i Rosji planuje wyjazd w 2022 roku.
17 proc. rezerwuje już podróże na 2023 rok.
Dla 64 proc. Polaków wakacyjny wypoczynek jest istotnym elementem zachowywania równowagi między pracą a życiem prywatnym. Co więcej, 53 proc. Polaków (oraz 43 proc. Europejczyków) chce podróżować więcej niż przed 2020 rokiem – oscylując między dwoma a czterema wyjazdami w nadchodzącym czasie.
Prawie 60 proc. z nas jest skłonnych wydać więcej na wakacje w tym roku, co jest wynikiem ponad europejską średnią 39 proc.
Polacy chcą plaży
Na liście wymarzonych kierunków wskazanych w raporcie przygotowanym przez Accor znajdują się piaszczyste plaże, na które wybiera się 1/3 Europejczyków i blisko 40 proc. Polaków. Drugie w kolejności są wypady turystyczne do miejskich destynacji.
City breaks w 2022 roku planuje 37 proc. Polaków (średnia europejska – 26 proc.).
Przed 2020 rokiem blisko 1/5 Europejczyków wybierała wypoczynek na łonie natury, tymczasem dzisiaj ucieczkę z miasta planuje niemal 1/3 podróżujących, jednak w Polsce ten trend utrzymuje swój poziom.
Coraz więcej osób, szczególnie w skali ogólnoeuropejskiej, interesuje się krajową turystyką. Pod koniec 2021 roku wakacje w kraju planowało 14 proc., a na początku tego roku ta liczba wzrosła dwukrotnie.
Po ponad dwóch ciężkich latach, 14 proc. wczasowiczów planuje spędzić luksusowe wakacje, by nadrobić stracony czas w ostatnich sezonach.
Jeśli wakacje, to na południu Europy
Jak wskazuje raport Accor, ponad połowa europejskich badanych, zawęża swoje podróże do Starego Kontynentu, a Amerykę Południową planuje odwiedzić 13 proc., zaś Azję Południowo-Wschodnią – 11 proc.
Południe Europy jest kierunkiem, który najchętniej wskazują badani jako wakacyjną destynację.
Polacy najchętniej wybiorą Hiszpanię (40 proc.), Włochy (39 proc,), Grecję (33 proc.) czy Chorwację (32 proc.). Najmniej interesują nas podróże na Łotwę (4 proc.) oraz do Serbii i Mołdawii (po 5 proc.).
Co ciekawe, chęć poznania lokalnych zakątków i odkrycia nowych miejsc w kraju deklaruje 22 proc. Polaków – więcej niż w 2019 roku.
Wpływ ostatnich miesięcy na dotychczasowe zwyczaje wskazuje 22 proc. osób. Europejskim „must have” w podróżach nowej rzeczywistości jest elastyczna oferta i wysoki standard obsługi w zapewnieniu norm bezpieczeństwa i higieny, takich jak np. certyfikat ALL SAFE, który funkcjonuje w hotelach Accor.
Karelle Lamouche, Chief Commercial Officer, Accor Northern Europe, powiedziała: „Pandemia nie osłabiła naszego zamiłowania do podróży, jednak nieco skomplikowała dotychczasowe plany i zmieniła sposób podejścia do wakacyjnych wyjazdów. Pomimo tego, że co piąty badany musiał odwołać lub przełożyć podróż w związku z pojawieniem się Omikrona, ludzie wciąż są zaangażowani w wyjazdy. Znaczna część z nich chętnie wyda na wakacje więcej niż przed pandemią – 39% podróżnych zadeklarowało taką chęć. Gdy w ubiegłym roku turyści podchodzili do wyjazdów spontanicznie, tak dzisiaj widać powrót do planowania i rezerwacji z wyprzedzeniem.
W naszym badaniu widać też, że w ciągu ostatnich dwóch lat zmieniły się priorytety. Coraz więcej ludzi stara się podróżować w odpowiedzialny i bezpieczny dla środowiska sposób. Dzisiaj podróże są jednym z elementów zachowania work-life balance, który jest istotny dla większej grupy osób ceniących pozytywny wpływ wyjazdów na samopoczucie. Balans między życiem zawodowym a prywatnym dzięki podróżom jest motywacją dla 2/3 badanych. Dlatego spodziewamy się, że ten trend będzie rósł w najbliższych latach, a 2022 rok Europa może rozpocząć z optymizmem.”
W badaniu przygotowanym przez Accor Northern Europe wzięło udział 6 tys. osób z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii i Rosji, którzy podzielili się swoimi planami i opiniami na temat wyjazdów w nowej rzeczywistości.
POWIĄZANE WPISY
20 marca 2023
Lotnisko we Wrocławiu: w lutym obsłużyliśmy ponad 195 tys. pasażerów
Ponad 1800 operacji lotniczych i ponad 195 tys. podróżnych obsłużyło w lutym wrocławskie…
0 Komentarzy3 Minuty
17 marca 2023
Pierwsza na świecie makieta z prawdziwym deszczem w Kolejkowie
Wystawę co dziewięć minut rozświetlają błyskawice, a na mieszkańców makiety spada ulewa.…
0 Komentarzy2 Minuty
16 marca 2023
MROT: dofinansujemy projekty naszych członków. Powstaje Laboratorium Inicjatyw Turystycznych
Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna chcąc rozwijać produkty turystyczne na…
0 Komentarzy4 Minuty
15 marca 2023
Magdalena Mucha nową dyrektorką regionalną IGHP na Pomorzu
Do grona dyrektorów regionalnych Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego dołączyła…
0 Komentarzy3 Minuty
15 marca 2023
Grupa Accor otwiera w Wiedniu pierwszy hotel marki przyjaznej środowisku
Accor we współpracy z Tristar Hotel Group otworzył w Wiedniu pierwszy obiekt…
0 Komentarzy1 Minuty
15 marca 2023
Polak jako pierwszy na świecie wylądował na szczycie Burdż Al Arab w Dubaju
Polski pilot Łukasz Czepiela jako pierwszy na świecie posadził samolot na lądowisku dla…
0 Komentarzy2 Minuty
13 marca 2023
Polskie Airbnb z nową funkcją bezpieczeństwa dla podróżujących w pojedynkę
Airbnb uruchomił w Polsce funkcję Solo Traveler Safety. Dane platformy pokazują, że…
0 Komentarzy2 Minuty
12 marca 2023
Zielona Góra-Babimost: ponad 3 tys. pasażerów w lutym. To dużo lepszy wynik niż przed pandemią
Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost wypracował w lutym 2023 bardzo dobre wyniki…
0 Komentarzy1 Minuty
12 marca 2023
Turystyczny świat spotkał się na ITB. Biznes odżył, lecz widać lęk przed podróżami do Polski
Największe targi turystyczne na świecie wróciły na żywo po pandemii. ITB Berlin…
0 Komentarzy9 Minuty