A350-900 Lufthansy – innowacyjna technologii świetlnej

archiwum Lufthansy

Lufthansa będzie pierwszą linią lotniczą na świecie korzystającą z różnych ustawień systemu oświetlenia na pokładzie A350-900, które zostały zaprojektowane tak, aby odpowiadać biorytmom dnia i nocy.

Każdy pasażer, który podróżował przez różne strefy czasowe, zna ten problem – podczas takich rejsów, organizm traci swój naturalny rytm. Dzięki nowemu A350-900 Lufthansy, wreszcie umożliwiono zastosowanie określonego oświetlenia w odpowiednim czasie. Efekty świetlne będą również wykorzystywane aby stworzyć atmosferę restauracyjną podczas wydawania posiłków.

Reinhold Huber, odpowiedzialny za dalszy rozwój obszaru Doświadczenie Klienta (Customer Experience), powiedział: „Samopoczucie naszych pasażerów jest dla nas szczególnie ważne. Dzięki innowacyjnemu systemowi oświetlenia możemy jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby podróżujących.”

Technologia LED na pokładzie A350-900 zapewnia łącznie 24 różne ustawienia. W dalszej kolejności Lufthansa będzie również instalować ten system na pokładach Boeingów 747-800.

Zakres ustawień systemu oświetlenia został opracowany na podstawie badań z obszaru chronobiologii i rozpoznanych skutków dziennych i nocnych biorytmów człowieka. Duża liczba odkryć naukowych stała się podstawą do technologii stworzonej przez profesora Christiana Gunga z Charité oraz doktora Achima Ledera. Ciepłe relaksujące światło jest włączane podczas okresów przeznaczonych do odpoczynku, a chłodniejsze światło stymuluje w fazach aktywniejszych. Lufthansa rozwinęła ten zróżnicowany system oświetlenia we współpracy z projektantami z Kardorff Ingenieure w Berlinie. „Przy wyborze oświetlenia skupiamy się na potrzebach pasażerów. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć przyjemną atmosferę, która znacząco poprawia nastrój pasażerów podczas podróży,” – wyjaśnił Profesor Volker z Kardorff.

Od 10 lutego pierwszy A350-900 Lufthansy będzie stacjonować w Monachium. Na początku będzie obsługiwać trasy do Delhi i Bostonu. Na pokład może zabrać 293 pasażerów – 48 w Klasie Biznes, 21 w Klasie Ekonomicznej Premium oraz 224 w Klasie Ekonomicznej. A350-900 jest najbardziej innowacyjnym i przyjaznym środowisku samolotem floty dalekiego zasięgu na świecie. Zużywa 25% mniej kerozyny, emituje 25% mniej spalin i jest znacznie cichszy niż inne tego typu maszyny.