Sierpień był udany dla lotnisk europejskich

W sierpniu tego roku, lotniska europejskie obsłużyły o 7 proc. więcej pasażerów niż w sierpniu roku 2013. Dołączając lotniska z państw nie należących do Unii Europejskiej (m.in. Islandii, Izraela, Turcji, Rosji i Szwajcarii), ruch pasażerski wzrósł o 8,2 proc.
Organizacja ACI Europe ((Airport Council International) zrzeszająca większość portów lotniczych w Europie, opublikowała raport o ruchu pasażerskim w sierpniu 2014 roku.
Olivier Jankovec, dyrektor generalny, ACI Europe powiedział: „Sierpień to niezwykle gwałtowny wzrost ruchu pasażerskiego na lotniskach Europy. Nieodłącznym czynnikiem zwiększającym pojemność linii lotniczych był oczywiście wzrost liczby rejsów, który była najsilniejszy od roku 2011.
Większa część pasażerów została przewieziona przez tanich przewoźników, którzy konsekwentnie powiększają swoja obecność na najważniejszych rynkach. W sierpniu lotniska krajów z Unii Europejskiej wypadły bardzo dobrze, natomiast na wyniki portów lotniczych w państwach spoza Unii w dużej mierze miała wpływ sytuacja geopolityczna, gwałtowny spadek ruchu lotniczego do i z Ukrainy oraz – choć w mniejszym stopniu – do i z Izraela.”
W sierpniu, lotniska zanotowały następujący wzrost liczby pasażerów:
Grupa I (powyżej 25 mln pasażerów) – 6,9 proc.
Grupa II (10-25 mln) – 8,3 proc.
Grupa III (5-10 mln) – 3,8 proc.
Grupa IV (mniej niż 5 mln) – 8,4 proc.
Najlepsze wyniki w poszczególnych grupach zanotowały:
Grupa 1: Moskwa Domediewo (+13,2 proc.), Moskwa Szeremetiewo (+11,2 proc.), Antalya (+7,6 proc.), Rzym -Fiumicino (+9,4 proc.) i Barcelona (+8,7 proc.).
Grupa 2: Stambuł-Sabiha Gokcen (+25,6 proc.), Ateny (+22,8 proc.), Hamburg 18,8 (+17,0 proc.), Bruksela (+18,7 proc.) i Lizbona (+15,2 proc.).
Grupa 3: Bazylea-Mulhouse-Freiburg (+16,4 proc.), Neapol (+16,2 proc.), Larnaka (+13,9 proc.), Lanzarote (+12,1 proc.), Berlin-Schoenfeld (+11,4 proc.)
Grupa 4: Chambery (99 proc.), Kiszyniów (+35,2 proc.), Mykonos (+32,8 proc.), Kiruna (+31,7 proc.), Belgrad (+30,6 proc.).
Raport ACI Europe dotyczy 208 portów lotniczych, które obsługują ponad 88 proc. wszystkich pasażerów na naszym kontynencie.
POWIĄZANE WPISY
4 lutego 2026
Fru.pl: Polacy łapią okazje zimą. Styczeń najtańszym miesiącem na bilety lotnicze
Zima stała się nowym sezonem planowania podróży. Według danych FRU to właśnie w styczniu…
0 Komentarzy4 Minuty
4 lutego 2026
Marcin Kubrak obejmuje stanowisko prezesa Enter Air. Do zarządu dołączy Konrad Dymowski
Rada Nadzorcza Enter Air podjęła uchwały dotyczące zmian personalnych w zarządzie spółki,…
0 Komentarzy1 Minuty
4 lutego 2026
Lotnisko w Babimoście z ponad 3 tys. pasażerów w styczniu. Mniej podróżnych niż rok temu, ale szykują się zmiany
Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost obsłużył w styczniu 2026 roku 3064 pasażerów w ruchu…
0 Komentarzy1 Minuty
3 lutego 2026
Katowice Airport inwestuje w bezpieczeństwo. Nowa baza ułatwi pracę służb i poprawi komfort podróży
Katowice Airport otworzyło nowoczesną bazę dla służb technicznych. Obiekt obejmuje biura,…
0 Komentarzy2 Minuty
3 lutego 2026
Wkrótce rusza III tura ferii zimowych. Ryanair podpowiada, dokąd lecieć z regionalnych lotnisk
Od 16 lutego 2026 roku w wybranych województwach rozpocznie się III tura ferii zimowych.…
0 Komentarzy3 Minuty
3 lutego 2026
Malaysia Airlines i Singapore Airlines finalizują partnerstwo
Malaysia Airlines i Singapore Airlines ogłosiły sfinalizowanie partnerstwa biznesowego.…
0 Komentarzy2 Minuty
28 stycznia 2026
Zimowe wyjazdy w góry dostępne z całej Polski. FlixBus oferuje połączenia do Zakopanego, Słowacji i Czech
Podróżni planujący ferie zimowe mogą korzystać z rozbudowanej siatki połączeń FlixBusa,…
0 Komentarzy2 Minuty
28 stycznia 2026
Ryanair zatrudni 120 osób w Krakowie i Katowicach. Dni otwarte odbędą się w lutym
Ryanair planuje zatrudnienie 120 nowych pracowników obsługi naziemnej i pasażerskiej w…
0 Komentarzy1 Minuty
26 stycznia 2026
Ryanair opublikował wyniki finansowe za III kwartał 2026 roku. Linia obsłużyła 47,5 mln pasażerów
Silny popyt i wyższe ceny biletów pozwoliły Ryanair zwiększyć przychody w III kwartale…
0 Komentarzy3 Minuty









