Hotelarze: bez pomocy sektorowej ze strony rządu trudno będzie nam przetrwać

Jesteśmy zdeterminowani, że jest konieczne utrzymanie branży turystycznej w dobrej kondycji, powiedział podczas V Forum Hotelarzy IHGP, Andrzej Gut-Mostowy sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.
Forum organizowane przez Izbę Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego odbywa się w hotelu Holiday Inn w Józefowie. Pierwszy panel zatytułowany był: „Perspektywy sektora hotelarskiego, wsparcie państwa, wykorzystanie projektów unijnych oraz odbudowa popytu”.
Moderujący dyskusję
Krzysztof Szadurski prezes zarządu hotel Syrena, przedstawił i omówił podstawowe postulaty IGHP dotyczące wsparcia hotelarstwa:
- Wyłącznie obiektów hotelarskich z tzw. podatku minimalnego
- Stawka 0% na usługi hotelarskie
- Odliczenia podatkowe z PIT wydatków konsumentów na turystykę pobytową w Polsce
- Uregulowanie najmu krótkotrwałego (rejestracja obiektów standardy bezpieczeństwa)
- Obowiązkowa licencja lub kategoryzacja dla przedsiębiorców.
- Zwiększenie ochrony nazwy hotel i kategorii obiektów hotelarskich (gwiazdek)
- Włączenie kryteriów HSU (Hotels Stara Union) do kategoryzacji poprzez zmianę rozporządzenia ws obiektów hotelarskich
- Delegalizacja tzw. wąskich klauzul OTA
- Powołanie „Obserwatorium IGHP Praktyk OTA”
- Opracowanie wspólnie z OTA Kodeksu Postępowania branży hotelarskiej
- Uzależnienie wysokości opłat za prawa autorskie od obłożenia obiektów hotelarskich
- Redefinicja obiektów hotelarskich wg klasyfikacji GUS
- Program wsparcia sektorowego ze środków unijnych.
Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, podkreślił: „Wydawało się w marcu, kwietniu że sytuacja będzie bardziej dramatyczna. Obecnie wiemy, że część sektora jakoś sobie radzi. Ten sezon pokazał dość duże zmiany w strukturze turystyki. Turystyka, która umożliwia kontakt z naturą mogła liczyć na przychody, ale już część pracująca dla MICE, konferencji, turystyki miejskiej przeżywa dramatyczne chwile nadal.”
Minister Gut-Mostowy zwrócił uwagę, że bon turystyczny nieco pomógł tej pierwszej grupie. Polski turysta zatęsknił za normalnym wypoczynkiem na łonie natury i widać to było po tłoku w obiektach na przykład górskich. COVID pokazał że turystyka okazała się nieodłącznym elementem życia ludzkiego i utrzymywani Polaków w kondycji psychicznej i fizycznej.
Chcę zadeklarować, że będę w stałym kontakcie ze środowiskiem hotelarzy i będę się starał mu pomóc. Jesteśmy zdeterminowani, że jest konieczne utrzymanie branży turystycznej w dobrej kondycji. Kończymy prace nad projektem pomocy dla uzdrowisk, wszystkie uzdrowiska polskie dostaną dużą pomoc finansową. Polska turystyka opiera się na turystyce krajowej, więc ratunkiem jest znalezienie tak ciekawej oferty, żeby Polacy chcieli odwiedzać miejsca w Polsce, wypoczywać w Polsce a co za tym idzie nocować w obiektach hotelowych w kraju.” – dodał minister.
Grzegorz Podgórski dyrektor w Ministerstwie Finansów, powiedział, że ministerstwo jest świadome z trudności branży hotelarskiej i wciąż trwają prace legislacyjne mające pomóc tej branży.
Na pytanie czy hotele będą wyłączone z podatku minimalnego – odpowiedział: nie wykluczamy, że nad tym się pochylimy, ale na razie nie są prowadzone w tym kierunku prace legislacyjne. Dużą pomocą jest zaniechanie czasowe poboru podatku minimalnego – podkreślił Podgórski
Zapytany czy zerowy VAT na usługi hotelarskie jest możliwy? Grzegorz Podgórski powiedział: „Bardzo byśmy chcieli, w ten sposób pomóc branży, ale jesteśmy związani prawem europejskim, które nie przewiduje wprowadzenia zerowego VAT-u.”
Dyrektor Podgórski poinformował także, że trwają prace nad dyrektywą umożliwiającą śledzenie dochodów właścicieli wynajmu krótkotrwałego.
W imieniu środowiska hotelarzy głos w debacie zabrał Marcin Górzyński, prezes zarządu Grupa Aquila
Powiedział m.in.: Czy dotychczasowa pomoc ze strony państwa wystarczy? Wszyscy wiemy, jak ciężkie były ostatnie miesiące dla nas. Kwiecień i maj praktycznie musieliśmy spisać na straty, prawie wszystkie hotele były zamknięte.”
Górzyński podkreślił, że rzeczywiście, część hoteli bardzo udanie wróciła do normalności. Wynika to jednak jego zdaniem z tego, że wielu Polaków nie wyjechało za granicę tylko w Polskę. Tymczasem sytuacja hoteli miejskich jest tragiczna, odnotowują one obłożenie od 5 do 10 proc.
Bon turystyczny pomógł części z nas, ale obecnie dochody z Bonu Turystycznego to 10 czasami 20 proc. dzisiejszych wpływów – dodał
Górzyński powiedział także: „Jesienią i zimą być może wielu z nas stanie przed dylematem: zamknąć hotel czy prowadzić działalność z minimalnymi przychodami. Być może części z nas niedługo nie będzie na rynku. Według wyników naszych ankiet 10-15 proc. naszych członków jest bardzo zagrożona upadkiem a kolejne 10-15 czuje się zagrożona upadkiem.
Bez pomocy sektorowej ze strony rządu i spełnienia naszych postulatów, bardzo trudno będzie przeżyć. Na razie hotelarze w Polsce radzą sobie w miarę dobrze, ale to może się zmienić z dnia na dzień. Apelujemy do rządu żeby wspomógł nas przetrwaniu najbliższej zimy.”
POWIĄZANE WPISY
4 sierpnia 2026
Radisson stawia na AI. Hotele sieci można wyszukać przez ChatGPT
Zamiast przeszukiwać kolejne oferty i wybierać filtry, wystarczy opisać planowany wyjazd.…
0 Komentarzy2 Minuty
31 lipca 2026
Accor zakończył pierwsze półrocze 2026 z przychodami na poziomie 2,76 mld euro
Wojna na Bliskim Wschodzie nie zatrzymała wzrostu wyników Accor. Grupa zakończyła…
0 Komentarzy4 Minuty
20 lipca 2026
A&o zmniejszyło emisję CO₂ na nocleg do 3,58 kg
A&o Hostels opublikowało Raport Zrównoważonego Rozwoju za 2025 rok. Sieć hosteli…
0 Komentarzy4 Minuty
16 lipca 2026
IGHP: dobry czerwiec w polskich hotelach
Czerwiec był bardzo dobrym miesiącem dla polskich hoteli. Obłożenie wzrosło zarówno…
0 Komentarzy4 Minuty
10 lipca 2026
W Barcelonie otwarto nowy hotel marki Ibis Budget
Marka Ibis Budget, należąca do grupy Accor, otworzyła Ibis Budget Barcelona Center. Hotel…
0 Komentarzy1 Minuty
6 lipca 2026
Nowy trend w turystyce. Coraz więcej Polaków ucieka na wakacje tam, gdzie nie ma zasięgu
Brak zasięgu coraz częściej przestaje być problemem, a staje się jednym z powodów wyboru…
0 Komentarzy6 Minuty
30 czerwca 2026
Sofitel Warsaw Victoria świętował 50-lecie. Jubileusz zgromadził 400 gości
Ponad 400 przedstawicieli świata biznesu, turystyki, kultury i mediów uczestniczyło w…
0 Komentarzy2 Minuty
30 czerwca 2026
Nowa dyrektywa zmieni zasady sprzedaży wycieczek. Nie wszystkie przepisy rozwiewają wątpliwości
Likwidacja usług powiązanych, nowe zasady zwrotów pieniędzy, odstąpienia od umowy i…
0 Komentarzy8 Minuty
25 czerwca 2026
Piąty Incoming & Brand Summit Niemieckiej Centrali Turystyki zakończył się we Frankfurcie nad Menem
Piąty Incoming & Brand Summit Niemieckiej Centrali Turystyki (GNTB), odbywający się we…
0 Komentarzy5 Minuty











[…] Hotelarze: bez pomocy sektorowej ze strony rządu trudno będzie nam przetrwać […]
[…] Hotelarze: bez pomocy sektorowej ze strony rządu trudno będzie nam przetrwać […]
[…] Hotelarze: bez pomocy sektorowej ze strony rządu trudno będzie nam przetrwać […]