UE zatwierdziła zakup akcji Laudamotion przez Ryanaira

Unia Europejskia zatwierdziła planowane nabycie przez Ryanair 75 proc. udziałów w austriackiej linii lotniczej Laudamotion (obecnie Ryanair posiada 24,9 proc. udziałów).
Ryanair nawiązał współpracę z Niki Laudą, aby zaoferować konkurencyjne ceny i większy wybór dla pasażerów z Austrii, Niemiec i Hiszpanii, gdzie obecnie odbywa się znaczna część operacji Laudamotion.
Sytuacja Laudamotion jest jednak zagrożona przez Lufthansę, która próbuje usunąć 9 swoich samolotów, które zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej powinny pozostać w Laudamotion, aby to mogła wznowić działalność.
Według Ryanaira, to ostatnie z całej serii działań Lufthansy, których celem jest destabilizacja i zniszczenie Laudamotion.
– Lufthansa do tej pory nie dostarczyła 2 z 11 samolotów, o których była mowa w decyzji UE dotyczącej przejęcia Air Berlin przez Lufthansę.
– Niektóre z samolotów, które Lufthansa zobowiązała się dostarczyć, dostarczone zostaną dopiero po sezonie letnim 2018 r., co jeszcze bardziej zmniejszyło zdolność Laudamotion do wykorzystania slotów i oferowania lotów w okresie letnim.
– Laudamotion dysponuje flotą jedynie 19 samolotów w sezonie lato 2018 (w tym 10 B737 Ryanaira – wet leasing).
– Lufthansa Group opóźnia zapłatę ponad 1,5 mln euro na rzecz Laudamotion za loty wykonywane przez tę firmę dla Lufthansy w marcu, kwietniu i maju.
Poprzez inwestycję w Laudamotion Ryanair nadal angażuje się w rozwój konkurencyjności w Austrii, Niemczech i Hiszpanii. Ryanair wzywa również odpowiednie organy UE odpowiedzialne za ochronę konkurencji do powstrzymania powtarzających się nadużyć Lufthansy, których celem jest zaszkodzenie konkurencji i konsumentom.
Juliusz Komorek, członek zarządu ds. regulacyjnych i prawnych w Ryanair, powiedział: „Z zadowoleniem przjmujemy decyzję Unii Europejskiej o zatwierdzeniu planowanego nabycia przez Ryanair 75 proc. udziałów w austriackiej linii lotniczej Laudamotion. Poprzez inwestycję w Laudamotion nadal będziemy angażować się w rozwój konkurencyjności w Austrii, Niemczech i Hiszpanii. Wzywamy także odpowiednie organy UE odpowiedzialne za ochronę konkurencji do podjęcia działań i zapobieżenia wszelkim dalszym działaniom Lufthansy, których celem jest zniszczenie konkurencji poprzez działania antykonsumenckie.”
POWIĄZANE WPISY
4 grudnia 2025
Ryanair powiększa bazę w Gdańsku i ogłasza rozkład lotów na lato 2026
Ryanair powiększa bazę w Gdańsku i ogłasza rekordowy rozkład lotów na lato 2026,…
0 Komentarzy1 Minuty
2 grudnia 2025
TAP Air Portugal rozszerza program NDC i podpisuje nową umowę z Amadeus
TAP Air Portugal ogłosił rozwój programu NDC dzięki podpisaniu nowej umowy z Amadeus oraz…
0 Komentarzy1 Minuty
2 grudnia 2025
PLL LOT uruchamia świąteczny kalendarz adwentowy z codziennymi promocjami
Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły świąteczną akcję promocyjną inspirowaną kalendarzem…
0 Komentarzy1 Minuty
1 grudnia 2025
Wizz Air otworzył szóstą bazę operacyjną w Polsce. 11 nowych tras z Lotniska Warszawa-Modlin
Dziś, 1 grudnia 2025 roku, linia lotnicza Wizz Air uruchomiła bazę operacyjną na Lotnisku…
0 Komentarzy2 Minuty
1 grudnia 2025
Zielona Góra-Babimost ma nową halę Non-Schengen
Lotnisko Zielona Góra-Babimost zakończyło kluczowy etap modernizacji, obejmujący m.in.…
0 Komentarzy1 Minuty
1 grudnia 2025
Enter Air i Coral Travel z nową umową czarterową na sezon 2026/2027
Enter Air podpisał z Coral Travel Poland umowę czarteru obejmującą współpracę w sezonie…
0 Komentarzy1 Minuty
28 listopada 2025
Ryanair ogłasza ofertę Black Friday: drugi bilet za połowę ceny
Ryanair uruchomił wyprzedaż z okazji Black Friday, oferując promocję „drugi bilet za pół…
0 Komentarzy1 Minuta
28 listopada 2025
Enter Air podsumowuje III kwartał 2025 roku
Przychody Enter Air po trzech kwartałach 2025 roku osiągnęły 2 422,8 mln zł, a EBITDA…
0 Komentarzy3 Minuty
28 listopada 2025
PLL LOT uruchomiły nowe połączenie z Warszawy do Rovaniemi
PLL LOT uruchomiły nowe sezonowe połączenie z Warszawy do Rovaniemi w północnej…
0 Komentarzy2 Minuty









